208 defa görüntülendi.

Kentsel Dönüşüm İstanbul

dilokullari
Öğretmen
**

Mesajlar: 35 Katılma Tarihi: 10-12-2013 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Kentsel Dönüşüm İstanbul
Yıllar geçtikçe yaşam düzeyinin artması eski yapıların evrim geliştirdiğini farkına varabilirsiniz. Geçen her gün yapılan sıfır binalar tarafından yaşantı tarzı daha da iyiye taşınmasıyla, birçok eski binalarında tek apartman tarzında değil kentsel dönüşüm yapısına büründürülmesi daha iyi görünümlü binaların olmasını sağlamıştır.

Kentsel dönüşüm ve hukuk projeleri sayesinde, insanların yaşam şeklini ve tarzını daha sevimli şekillere çevirerek kolay yaşamlar oluşmasını oluşturmaktadır. Bu tarz planların geçen her gün çoğalması halinde birden çok şahısların daha alternatif yaşam sürdürebilmesi elverişli duruma imkan sağlamıştır. Bu sayesinde müteahitlerin daha fazla planlama yapabilmeleri imkanlı hale getirilerek, metropol yaşama dönüşmesini sağlamışlardır. Şahısların yaşamalarına üzerine ev ihtiyaçlarına ve benzer kısımlarda çok fazla insanın yaşantısına, kentsel dönüşüm projelerinin oluşmasına taban ihtiyaç olabilmektedir. Planlı bir kentleşmenin sağlanmasına yönelik olabilerek yapılacak projenin etkinlikleri, farklı bir idari etkinliği olmasına dair bölümlerin mesul kısmına girmesine neden olmuştur. İdarenin yapması gereken bir görev olan imar projesi; planların hazır hale getirilmesi, projeler doğrultusunda yürütümün idare edilmesi veya nizamlara aykırı davranışların engellenmesi tarzında değişik ebatlarda karşımıza çıkmaktadır. İmar planlama ve uygulama sürecinin üç belli amacı olmaktadır. Bunlar; estetik, sağlıklı ve düzenli kentleşme olarak ifade edilebilir. İmar projelendirme süresince idare, sahib olduğu kısıtlı saf imkanları, ihtiyaçlar bakımından en istenilen tarzda kullanmak şartıyla bir çalışma mecburiyeti yapacaktır. Sistemli, sağlıklı ve estetik kentleşme kriterlerinden ve ya niteliklerinden mahrum yerleşke yerlerinde, kamusal hizmetler taleplerin gerisinde kalmış, kamu nizamının sağlanmasında zorluklar yaşanmış, zanaat seviyesine sahip yapılar yapılabilmesi ve ya ilin görünüm değerlere göre şekillenmesi bekleyişleri bir imkansızlık olarak yerinde saymıştır.

Kentsel dönüşüm planlarının ilk nedenleri, geçmişte inşaa edilmiş olan apartmanların çok fazlasıyla riskli yapılar bulundurmasıdır. Kısıtlı doğal kaynakların istekler kısmında en etkili şekilde kullanma çabalarında; yapılaşma ve barınma ihtiyacının yoğunluğu önemle dikkate alınarak, mümkün olan çabuk az sürede projelendirme sürecinin tamamlanması ve yapılaşmanın idarenin denetimi içinde sağlanması gerekir. Gümüzde gelinen noktada, Ülkemizde kentlerin yapılaşma ve planlama süresinden kaynaklanan nedenlerin çözülmesinde, doğal olayların riskinin oluşturduğu edisyon içinde, ilerlemeler sağlanmış, çözüm sürecinin mali imkanlar bahislerinde alternatiflere bakılmış ve sosyal bakımdan sorunun çözümü süresinde genel bir kanaat olmuştur.
17-06-2015 09:23
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Kentsel Dönüşüm İstanbul - dilokullari - 17-06-2015 09:23

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  İstanbul Avukat Superisi 0 16 10-12-2017 12:19
Son Mesaj: Superisi
  İstanbul Davetiye Superisi 0 15 09-12-2017 07:46
Son Mesaj: Superisi
  İstanbul evden eve nakliyat Superisi 0 16 02-12-2017 01:42
Son Mesaj: Superisi
  Psikolog İstanbul creeper 0 29 30-11-2017 03:26
Son Mesaj: creeper

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir