229 defa görüntülendi.

silis kum

ahmetcamli
Yardımcı Doçent
***

Mesajlar: 67 Katılma Tarihi: 30-01-2015 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
silis kum
site Adı: http://inovasilis.com/
Site Kategori: Silis Kum
Site Yaşı: Bilinmiyor
Site Sahibi: Tüm Yetkililer
Site Hakkında;

silis kum


SILIS

Dogada öyle maddeler ve materyaller vardir ki, Kesfedildikten sonra insanligin ve medeniyetin yasam biçimini kökünden degistirerek yeni bir çagin baslamasina vesile olurlar. Bu maddelere bir çok örnek verilebilir, Petrol, Altin, Dogalgaz bu maddelerden bazilaridir. Ama bunlardan bir tanesi vardir ki; O nun kesfi sadece ekonomik bir deger üretmekle kalmamis bir çaga adini veren ve “Dijital Devrim” olarak nitelendirilen çok yönlü bir degisimin 21 yy da bilgi ye ve teknoloji yi yeniden yorumlayan bir sürecin isaret fisegi olarak küresel kesif tarihinde yerini almistir..Evet; Adini duydugunuzda eminim neden bahsettigimiz ve böyle bir girisgah i neden tercih ettigimizi sorgulayacaksiniz.. Ama burada yeni bir çagin anahtari olmaya aday belki de petrol sonrasi enerji kaynaklarinin çesitlendirilmesi sürecinde adini diger madderlerden çok daha fazla duyacagimiz bir madde den bahsediyoruz. Onun adi Silisyum!!!

Peki Silisyum Nedir; Ve nerelerde, Hangi amaç ve sekillerde kullanilir. Gelin simdi Dijital devrimin hammadesi ne biraz daha yakindan bakalim ve elimizin altinda sürekli kullandigimiz pek çok alet in yapiminda kullanilan bu madde yi Yani Silisyum u daha yakindan taniyalim..

silis

Silisyum diger metalik elementler gibi dogal yollarla elde edilen bir madde dir. Atom numarasi 14 Atom Agirligi 2,34 olan Silisyum 1420°C de eriyen, koyu renkli kati, Yari metal, ve Endüstri de pek çok alanda kulanilan bir hammadedir. Hatta bu madde nin doga da oksijen den onra en çok bulunan elementlerden biri oldugu bilimsel olarak tespit ve teyit edilmistir..

Yari iletken özelligi ve dogada çok bulunan ve Basta Transistör, Diyot ve Hafizalarda kullanilan Silisyum pratik olusu nedeniyle, Bilgisayarlarin silisyum teknolojisi üzerine insaa edilmesinin en büyün nedenidir. Hatta bu gün “Silikon Vadisi” denilen dev endüstinin adi bir slisyum bilesigi olan silikondan gelmektedir.. Evet yanlis okumadiniz. Sadece bilisimde degil, Tip, Petrokimya, Mekanik ve Plastik Sanayii de Silisyum un kullanim alanina dahildir.

Atom numarasi 14 Proton sayisi 14 olan Silisyum oda sicakliginda kati haldedir. Periyodik Cetvel de 4A Grubunda ve 2 periyotta yer alan Silisyum un Nötr haldeki elekton dilimi ilk katmanda 2, Ikinci katmanda 8 Üçüncü katmanda 4 tür.. Kararli bir yapi ya sahip olmayan Silisyum; (nötr halde) 2,3 (gm,l) agirliga sahiptir. Bagil atom kütlesi (28,0855) olan Silisyum un kararli hale geçerken aldigi yükler nedeniyle ve ayrica dogada bol miktarda bulundugundan tipki karbon selektörleri gibi, Silisyum Selektörleri nin de olacagi tahmin edilmektedir. Yani Bu silisyum un aslinda Dijital Endüstri Devrimi nin En degerli hammadesi olacagi anlamina gelmektdir.
26-06-2015 03:16
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
silis kum - ahmetcamli - 26-06-2015 03:16

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir