170 defa görüntülendi.

Porselen Diş Şekilleri

osman75
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 2,502 Katılma Tarihi: 16-01-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Porselen Diş Şekilleri
Diş eksikliği yada dişlerde aşırı madde kaybı durumunda eksikliğin doğal diş yapısına benzer porselen malzemeler kullanılarak giderildiği kuron ve köprü uygulamaları olduğunu belirten Dt. Göl, "Metal altyapılı metal seramikler uzun yıllar kuron-köprü restorasyonlarında kullanılmıştır. Artan estetik beklentiler ile birlikte tam seramik ve zirkonyum altyapılı kuron ve köprüler de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kron restorasyonları için porselen materyalini kullanmaktayız. Diş eti operasyonu sonrasında oluşan aralıkların kapatılmasında. Köprü porselen diş restorasyonları hangi durumda yapılır? Herhangi bir sebeple diş kaybının meydana geldiği durumlarda komşu dişlerden destek alınarak yapılan restorasyonlara köprü protezleri denir. Kron ve köprü restorasyonları nasıl yapılır? Bu tür restorasyonlarımızda öncelikle destek olacak dişlerde belirli miktarda preparasyonlar yapmamız gerekmektedir.

Bu işlemin miktarını ise kullanılacak olan restoratif materyal belirlemektedir. Metal desteksiz seramik uygulamalarında alt yapı olarak porselen diş kullanılması destek dişlerden daha az preparasyon yapılmasına olanak vermektedir. Preparasyon sonrasında hasta klinikten ayrılmadan normal yaşamını rahatlıkla devam ettirebilmesi için geçici restorasyonları yapılır. Hastanın istekleri de göz önünde bulundurularak en uygun diş rengi seçilir.

Kron restorasyonları ne zaman yapılır?
Aşırı madde kaybı yaşanan dişler özellikle çürük, travma yada herhangi bir sebeple kayıp oluşan dişlerde, renk sorunu gözlenen dişlerde, şekil bozukluğu olan dişlerde, aralıkların kapatılmasında, geniş dolgularda, diş eti operasyonu sonrası meydana gelen aralıkların kapatılmasında köprü restorasyonları yapılabilir. Komşu dişlerden destek alınarak yapılan restorasyonlar köprü porselen diş için gereken protezleri olarak adlandırılıyor.

Nasıl yapılır?
İlk olarak destek alınacak dişlerde belli ön hazırlıklar yapılması gerekiyor. Metal destek kullanılmayan seramik uygulamalarında daha az preperasyon yapılabiliyor ve hasta bu uygulama sonrası geçici uygulama ile rahat bir şekilde işlem bitene kadar yiyip içebiliyor. Hastaya en uygun diş renginin seçilmesinin ardından alınan ölçülere göre seramik restorasyon hazırlanıyor ve provalar yapılıyor. Hastanın da istekleri gözönünde bulundurularak estetik ve fonksiyon açısından değerlendirilen restorasyonlar özel simanlar ile dişe yapıştırılıyor.
20-10-2015 04:07
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Porselen Diş Şekilleri - osman75 - 20-10-2015 04:07

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Abant Gölü Ulaşım Şekilleri is_for_you 0 96 13-04-2016 12:42
Son Mesaj: is_for_you
  Porselen Diş Fiyatları osman75 0 102 27-10-2015 04:13
Son Mesaj: osman75
  porselen makyaj osman75 0 165 14-09-2014 11:43
Son Mesaj: osman75

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir