952 defa görüntülendi.

Öğretmenliğimin İlk Günü

KaRNeC
Site Kurucusu

Mesajlar: 19,178 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Öğretmenliğimin İlk Günü

BEN ÖĞRETMEN OLMUŞTUM

İşte o gün gelmişti. Garip bir heyecanla, garip bir korkuyla gittim oraya. En son lisedeyken takmıştım kravatı, kumaş pantolonu ve kundurayı yine lisedeyken giymiştim. Ne yapacaktım, kimler karşılayacaktı beni, hepsinin adını aklımda nasıl tutacaktım, sevecekler miydi acaba, Ne isteyeceklerdi benden?…
Evet okuldaydım ben. Öğretmen olmuştum artık. Garip garip bakıyorlardı. Bu da kim dercesine bana. Öğretmen de diyemiyorlardı. Veli sanıyorlardı belki de beni. Ta ki sınıfta görene dek. Herkes ayağa kalkmıştı. Bu güne kadarsa hep ben ayağa kalkmıştım okulda; şimdiyse bendim ayakta karşılanan. Tecrübesizliğimi belli etmemeye çalışarak oturabilirsiniz dedim. Dedim ama sesim titriyordu. Belki onlar hissetmiyordu ama ben bilebiliyordum bunu…
Kırk küsur göz çifti beni izliyordu. Acaba akıllarından ne geçiyor diye düşündüm bir an. Hepsinin de merak ettiği şeyler vardı. Kimisi nasıl bir öğretmen, kimisi notu nasıl, kimisi kaç yıllık öğretmen, kimisiyse kaç yaşında; diye soruyordu belki de? Gözlerden okumaya çalışıyordum. Becerebiliyor muydum acaba?

Ne söyleyeceğimi bilemiyordum. Birisi ‘’öğretmenim’’ dedi. O an irkildim; öğretmen olduğumu yeniden hatırladım. Artık konuşmaya başlamıştık. İsteklerimi söylemeye başladım onlara. Hiç kimsenin sesi çıkmıyordu, yalnızca beni dinliyorlardı. Bense seri konuşmaya çalışıyordum. 2 dakika geçmişti belki ama bana bir gün gibi geldi o an. Bitmişti konuşmam. Şimdi ne yapacaktım? Ders işleyemiyordum. Çünkü gelmeyen ve sınıf değiştiren öğrenciler vardı. Onları beklemeliydi ve de öyle yaptım.
Adlarını sordum sonra, listeden kaldırarak tek tek. O da bitmişti. İşin komik yanıysa hiçbirinin adı aklımda kalmamıştı heyecandan.

Hoş daha sonra da öğrenmem kolay olmadı ya! Ne yapayım unutkan bir insandım ve en çoksa isimlerde belli ediyordu bu huy kendini. İşte başladı. O gözlerinden okumaya çalıştığım sorular geliyordu artık. Ama bazılarına cevap veremiyordum; nasıl bir öğretmen olduğumu bende bilmiyordum çünkü. Espriler de yavaştan yavaştan sınıfın havasını değiştiriyordu. Isınıyorlardı bana; benimsiyorlardı galiba beni. O an hissettiğim duygunun ne olduğunu biraz da olsa bulabildim mutluluktu evet mutluluktu bu…
Birçok sevgi tatmıştım: Anne, baba, kardeş, arkadaş, sevgili… Ama bu bambaşkaydı her sevginin birbirinden farklı olması gibi. Bunun farkı bir kişiye duyulmamasıydı. Birçok kişiye duyulmasaydı belki de. Bilemiyordum bilemezdim de o an.
Kafamda bu düşüncelerle sınıfta dolaşırken; bir yandan da öğrencilerimin sorularına cevap veriyordum. Onların sorulara yanıt verirken; çocukluğumu tekrar yaşamaya başlamıştım. O yaşa yeniden dönmüştüm. Sonradan anladım ki artık ben hiç yaşlanmayacaktım. Hep 13 yaşlarında olacaktım. Böyle bir şansa kaç kişi sahipti acaba…
Derken zil çaldı ve ilk dersim bitti. Sonraki ders bir sonraki ders ve daha sonraki derken gün bitmişti. Eve dönerken herkes iyi akşamlar diliyordu bana. Yine garipsedim. Çünkü ben diyordum daha düne kadar bunu. İlk ben selam veriyordum; ilk iyi akşamlar ben diyordum. Şimdi de cevap veren bendim.
O günün sonunda anladım ne kadar zor bir işe başladığımı; ne kadar büyük bir sorumluluğumun olduğunu. Bozulduğunda atılacak ya da seneye daha iyi olur diyebileceğim bir mahsul yetiştirmeyecektim. Ben insan yetiştirecektim. Her davranışım bir iz bırakacağını o gün anlamaya başlamıştım. Öğrencilerimin arasından geçerken şunu düşünüyordum.
Evet, ben öğretmen olmuştum…

Eylül 2006

Tolga ŞAHİN Türkçe Öğretmeni
20-08-2011 11:33
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Öğretmenliğimin İlk Günü - KaRNeC - 20-08-2011 11:33

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir