1188 defa görüntülendi.

İnternet Terimleri - Nedir ? Kimdir ? Ne İşe Yarar ?

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,184 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimiçi

Mesaj: #1
İnternet Terimleri - Nedir ? Kimdir ? Ne İşe Yarar ?
İmage

AD Click: Reklama kullanıcı tarafından tıklama adedi.

Attachment: Email (elektronik posta)'lara dosya ekleyerek gönderme işlemidir.

Banner: Web sayfası üzerinde statik, hareketli ya da animasyonlu şekilde yer alan dört köşeli alan. Kural olarak içeriği başka bir Web sayfasına bağlantı içeren bir reklamdan oluşuyor.

B2B (business-to-business): e-biz de denir. İnternet'te kurumlarla tüketiciler arasında değil de kurumlar arasındaki ürün, servis ve bilgi alışverişi.

Browser: Web'de yayınlanan bilgiyi aramak için kullanılan bir yazılım paketi; en çok kullanılanları Microsoft İnternet Explorer ve Netscape'dir.

Button: Banner'ların küçük versiyonları. Reklam olarak ya da Web sayfası çerisinde navigasyon amacıyla kullanılıyorlar.

Cookie: Browser tarafından kullanıcıya gönderilen ve kulanıcının sabit diskine yerleşen küçük dosyacık. Bu dosya, ziyaret edilen site hakkında tarih, kullanıcı adı, ziyaret saati gibi bilgileri içerir. Aynı sitenin bir sonraki ziyaretinde kontrol edilir.

(Bazı sitelerde Web sayfası özelleştirme seçeneği vardır. Bu bölümü doldurduğunuzda o siteye tekrar girdiğinizde sadece sizin istedikleriniz o sitede görülür. Cookie bu işlemde sizin tanımlanmanızı sağlayan programdır.)

CPC (Cost per Click): Tıklama başına düşen maliyet.

CPL (Cost per Lead): Veritabanı oluşturulması için kişi başına düşen maliyet.

CPM (Cost per Thousand): 1000 ziyaretçi başına düşen maliyet.

CRM (Customer Relationship Management): Müşteri İlişkileri Yönetimi. Kurumların müşteri ilişkilerini düzenli bir şekilde yürütmelerine yardımcı olan yazılım ve metodolojiler için kullanılan terim.

CTR: Banner'ın kaç defa tıklandığını ölçen metod.

Database: Veritabanı. Kolayca erişilebilecek, yönetilebilecek ve güncellenebilecek şekilde düzenlenmiş olan bir veri topluluğu. Bir veritabanı, satış işlemleri, ürün bilgileri, stoklar ve müşteri bilgileri ile ilgili kayıtları barındırır.

Database management system: Veritabanı yönetim sistemi. Bir veya birden fazla kullanıcının bir veritabanına bilgi girmesine veya veritabanındaki bilgilere erişmesine izin veren bir program.

Email: e-posta. İletişim kanalları kullanılarak bilgisayar üzerinden mesaj alışverişi. E-posta mesajları genel olarak metin formatındadır. Ancak grafik veya başka veri tiplerini mesajınıza iliştirip gönderebilirsiniz.

Firewall: Özel ağ kaynaklarını diğer ağ kullanıcılarından korumak için, bir geçit sunucusuna yerleştirilen uygulama.

Hit: Browser tarafında Web Server a yapılan Tek bir isteme hit denir. Örneğin 3 adet resim içeren bir sayfa çağrıldığında 4 adet hit olur. 1 adet sayfa için + 3 adet de içindeki resimler için.

Impression: CPM olarak ifade edilen ve kullanıcıya kaç kez gösterildiğine göre fiyatlandırılan reklamlardır. Banner'ınız 100.000, 200.000 yada 500.000 impression (görünürlülük) üzerinden fiyatlandırılır. Kaç kez gösterilmek istediğiniz tamamıyla bütçeniz ile alakalı olarak sizin tercihinizdedir. Ancak ne kadar çok görünürlülük isterseniz, sizi o kadar çok sayıda kişi görür. Bu tür reklamlar dönüşümlü olarak, sayfaya giren ziyaretçi sayısına göre değiştirilmektedir. Reklam süresini kendiniz belirleyebilirsiniz.

İnternet: Dünyadaki bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan, bilgisayarlar, router'lar ve kablo bağlantılarından oluşan global ağ.

Intranet: Kullanıcıları birbirine bağlamak için İnternet'le aynı teknolojiyi kullanan dahili bir ağ, ortak bir arayüz sağlamak için daha çok browser'lar kullanılır.

IP (Internet Protocol): Herkesce kabul edilmiş bir internet adresleme sistemi. Merkezi ABD de olan GSI adlı kuruluş tarafından verilen IP adresleri sayesinde aynı adresin birden fazla makinaya verilmesi önlenmiş oluyor. http://Www.xy.com gibi harflerle ifade dilmiş bir adres aslında rakamlardan oluşur, Örneğin; http://www.mynet.com adresi aslında 195.xxx.x.x rakamlarına karşılık gelir.

ISP (İnternet Service Provider ): İnternet Servis Sağlayıcısı - ISS. İnternet erişimi sağlayan şirket. Gittikçe artan oranda telefon ağı operatörü ISS olarak çalışmakta.

Junk email (spam email): İnternet üzerinde toplu olarak gönderilen istenmeyen e-postalar.

Live: "Canlı yayın" kavramının internet üzerindeki kullanımıdır. Uygun programlarla internet üzerinden çeşitli yayınlar canlı olarak izlenebilir. ( Radyo, Televizyon v.s.)

Mailing List: Kullanıcının tek bir adrese mesaj göndererek, üye olan kullanıcılara bu mesajın dağılmasını sağlayan mesajlaşma sistemi. Mail grupları olarak adlandırılan bu sistem sayesinde, İnternet üzerinde bir çok konuda gruplar, birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunurlar.

Multimedia: Metin, ses ve video'nun birleşimi için kullanılır.

News: Haberler. Web sayfalarında bağlanmış olduğunuz sitenin içerdiği konu hakkındaki yeni haberlerin ya da, genel olarak dünya haberlerinin sunulduğu bölümdür.

Newsgroup: USENET üzerindeki Haber gruplarına verilen isim. Haber grupları, mail gruplarından daha eskiye dayanan ve çok daha geniş bir alanı ve konuları kapsayan bir bilgi alış-veriş ortamıdır.

Profil Reklam: Yalnızca belirlemiş olduğunuz hedef kitleye gösterilen reklamlardır. Sizin isteğiniz ve müşteri portföyünüz gözönünde bulundurularak aynı sitedeki reklamı kullanıcılar farklı görmektedir. Örneğin yalnızca bayanlara yönelik bir ürünün reklamı yapılacağı zaman, tüm bayan kullanıcılar takip edilerek her gittikleri sitede bu ürünün reklamı gösterilmektedir. Dolayısıyla, ürün ile ilgilenecek kişilerin, reklamı görmek için tek bir siteye gitmeleri beklenmeyerek, hangi siteyi ziyaret ederlerse ürünün reklamı o sitelerde karşılarına çıkacaktır. Profilli reklamı noktakom başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Reklamın süresini siz belirleyebilirsiniz. 1 saat olabileceği gibi 15 gün yada bir aya da yayabilirsiniz.

Pixel: Piksel. Bir bilgisayar ekranında veya görüntüsünde programlanabilen temel renk birimi. Fiziksel değil mantıksal bir birimdir. Bir piksel'in boyutu, ekranın ayarladığınız çözünürlüğüne bağlıdır.

Policy: Politika. Politika temelli ağ, ağ kaynaklarının istemciler arasında nasıl dağıtılacağını belirleyen bir yapıdır. İstemciler; tek başına kullanıcılar, bölümler, bilgisayarlar veya uygulamalar olabilir.Kaynaklar, günün içinde bulunulan zamanına göre, istemciye tanınan önceliğe göre, kaynakların durumuna ve diğer faktörlere göre dağıtılabilir.

Portal: Liman. Kullanıcıların İnternet'e erişmek için kullandıkları ana siteyi belirten terim.

Sabit Reklam: Reklam vereceğiniz sitelerdeki belirli sayfaların, istediğiniz ya da uygun bir yerinde herkese gösterilmek üzere bannerlarınızı yayınlatabilirsiniz. Bu şekildeki bannerlarınızın gösterilmesinin süresi genellikle bir aydır. Gösterilmesini istediğiniz sayfanın ziyaretçi sayısına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Spam: İnternet üzerindeki istenmeyen e-postalar.

SSL (Secure Sockets Layer): Ağ üzerindeki mesaj iletişiminin güvenliğinin yönetimi için Netscape tarafından oluşturulmuş bir program katmanı.

Streaming media: İnternet üzerinden videonun sıkıştırılarak gönderilmesini ve ulaştığı noktada kullanıcılar tarafından seyredilmesini sağlayan ortam.

Tekil ziyaretçi: Belli bir zaman diliminde siteyi ziyaret eden kişi.

URL (Universal Resource Locator): İnternet üzerinden ulaşılabilecek bir dosyanın adresi. Bu adres bir Web sayfasını, bir görüntü dosyasını, CGI uygulaması veya Java applet'i gibi bir programı ve HTTP tarafından desteklenen herhangi bir dosyayı gösterebilir.

View: Dökümanların, kullanıcıya göre sunuluş şekli.

Webvertising: İnternet üzerinden yapılan her türlü reklama verilen ad. Kavram Banner, Buton, Logo ya da Ad Breaks türü İnternet reklamlarını içerir.

Web Master: Bir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye "Webmaster" adı verilir. Webmaster'ın görevi Web sitesininin tasarımını yapmak ve güncelliğini korumaktır.

WWW (World Wide Web): Aynı anda tüm multimedya özelliklerinin (metin, resim, ses, animasyon, video) gösterilmesine olanak veren bir internet protokolüdür. WWW, dünyaya yayılmış örümcek ağıdır.


İnternet Terimleri - Nedir ? Kimdir ? Ne İşe Yarar ?
27-08-2011 03:28
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
İnternet Terimleri - Nedir ? Kimdir ? Ne İşe Yarar ? - KaRNeC - 27-08-2011 03:28

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Android Makaleniz Apk İndir-Bedava İnternet veli4376 0 212 04-02-2016 12:12
Son Mesaj: veli4376
Information Twitter Onaylanmış Hesap nasıl alınır? Şartları nedir? KaRNeC 0 500 26-05-2015 11:24
Son Mesaj: KaRNeC
  Google AdSense Premium nedir? Faydaları nelerdir? KaRNeC 0 797 05-08-2013 06:52
Son Mesaj: KaRNeC
  Tanırım Yazısı Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Yazılır ? Ebru 0 556 03-02-2013 12:06
Son Mesaj: Ebru

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir