65 defa görüntülendi.

Tekstil Baskı Teknikleri

zubamba
Profesör Dr.

Mesajlar: 1,349 Katılma Tarihi: 21-09-2015 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Tekstil Baskı Teknikleri

İmage

Tekstil baskı sektörde önemli bir yere sahiptir, dokuma yöntemiyle yapılması güç olan işlerin baskı yöntemiyle yapılması oldukça kolaydır. Hem maliyetlerin düşürülmesi, hem ürün çeşitliliğinin arttırılması hem de hızlı üretim için firmalar baskı tekniğini tercih etmektedirler.
Mina Transfer baskı sektöründe adından sıkça söz ettirmiş, yaklaşık 11 yıla dayanan tecrübelerini işine aktarmıştır, firma http://www.minatransfer.com.tr adlı web sayfasından müşterilerine farklı desen ve renk çeşitliliği sunmaktadır.
Baskı tekniklerini 4 ana grupta inceleyebiliriz;
El baskıcılığı; en eski baskı yöntemidir, basılacak şekil tahta kalıplara çıkıntı halinde oyulur, baskı patı keçeden bir ıstampaya emdirilir, kalıp ıstampa üzerine bastırılarak boyalı kalıp kumaş üzerine basılır.
Şablon baskıcılığı; bu baskı tekniğinde kalıplar çinko veya mukavvadan oluşur, desenler kalıplara oyulduktan sonra kumaş üzerine koyulur ve baskı patı püskürtme yöntemiyle kumaşa uygulanır.
Rulo baskıcılığı; desenlerin bakır silindire oyulması ile kumaşa aktarılma işlemidir, gravür aşaması uzundur ve maliyetlidir ancak uzun metrajlı baskılarda ekonomik olacağı için tercih sebebidir.
Film baskıcılığı; Tekstil baskı yöntemlerinden en modernidir, baskı yapılmayacak kısımların kapatılaran kalan kısımların boyanması işlemidir. Üretim hızı oldukça yüksektir.
24-02-2016 10:58
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Tekstil Baskı Teknikleri - zubamba - 24-02-2016 10:58

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Insert Ajans Grafik Tasarım & Baskı & Dağıtım Hİzmetleri zubamba 0 16 29-10-2016 02:18
Son Mesaj: zubamba
  Broşür tasarım baskı dağıtım kalp 0 17 28-10-2016 08:44
Son Mesaj: kalp
  Insert Ajans Grafik Tasarım & Baskı & Dağıtım Hİzmetleri zubamba 0 17 26-10-2016 08:08
Son Mesaj: zubamba
  Baskı Makineleri osman75 0 25 28-09-2016 12:57
Son Mesaj: osman75

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir