108 defa görüntülendi.

Programmable Logic Controller Öğrenmek

DenizTendik
Öğretmen
**

Mesajlar: 18 Katılma Tarihi: 08-04-2016 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Programmable Logic Controller Öğrenmek
PLC nedir olarak (Programmable Logic Controller); Sinaye aplikasyonlar için geliştirilmiş, digital ve analog verileri işleyebilen, içerisinde birçok sayıcı, timer, puls fonksiyonu , PID, aritmetik işlem vb. komutlar barındıran, mikroişlemci temelli bir cihazdır. PLC cihazı röleli kumanda sistemlerine göre toz, nem ve manyetik alanlardan en az etkilenir. Pano içerisindeki kablo karışıklığını en aza indirir.

Tesla Akademi|Elektrik, Elektronik ve Otomasyon Eğitimleri merkezi|Eğitim, proje ve danışmanlık merkezi|PLC Eğitimleri merkezi|Tesla Akademi eğitim merkezi|Otomasyon eğitimleri merkezi PLC Eğitimi, temel PLC Eğitimi ve ileri seviye PLC Eğitimi olmak üzere iki farklı düzeyde öğretilmektedir. Hazır bulunuşluk düzeyinize göre temel, düzey veya her iki PLC Eğitimi programlarına katılabilirsiniz.

PLC Öğrenmek İstiyorum: Programlanabilir mantık denetleyici (Programmable Logic Controller), PLC olarak kısaltılmaktadır. PLC, algılayıcılardan edindiği bilgiyi kendine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını iş elemanlarına aktaran bir mikrobilgisayar sistemidir.

PLC Öğrenmek İstiyorum amacı PLC yapısını, programlama mantığını ve genel veri komutlarının kullanımına yönelik program yazımını uygulamalı örneklerle aktarmaktır.
PLC Eğitimi sonunda; yapılacak işe uygun PLC seçimini ve PLC‘de merdiven diyagramı ile programlamayı doğru olarak yapabileceksiniz.

PLC Eğitimi; PLC(Programlanabilir Mantıksal Denetleyici)'yi kullanmayı ve programlamayı öğetir. PLC'ler; üretim hatları, fabrikalar veya makinelerin kontrolü şeklinde işleçlerin denetiminde kullanılan special bilgisayardır. Kullanım sahası çok yaygındır.

PLC Ders sonrası, değişik marka ve modellerdeki PLC'leri programlayabileceksiniz. Temel Mantığı aynı olan PLC'nin, üretici ve modele göre farklılıkları bulunmaktadır. Eğitim süresince bu farklılıkları daha iyi tanımlayacak bilgi ve beceriler öğrenirsiniz.

Siemen PLC eğitim konusu PLC ve röle sistemi arasındaki farklara değinerek devam edelim. Öncelikle bilinmesi gereken röle kuman sistemlerinde her türlü kumanda işlemleri röle kullanılarak yapılmaktadır. PLC’de ise bu işlemler mikroişlemci tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir diğer önemli fark ise mikroişlemcinin entegre bir yapısı olduğu için kapladığı alan ve kullanım kolaylığı avantajları ile röle sistemlerinden ayrılmaktad

PLC’ler algılayıcılardan aldıkları bilgiyi kendisine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını iş elemanlarına aktarmaya yarayan bir mikrobilgisayar sistemi olarak tanımlanırlar. PLC’ler röleli kontrol sisteminde yer alan olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiştir. Zaman içerisinde de özellikleri geliştirilmek suretiyle endüstriyel çalışmalarda ardışık kontrol, hareket ve süreç denetimi ile veri yönetimi gibi işlemleri de gerçekleştirebilecek düzeye getirilmişlerdir.

PLC, otomasyon sistemlerindeki sayıcılar, zaman röleleri, yardımcı röleler gibi kumanda elemanlarının yerine kullanılan mikro işlemci tabanlı entegre cihazlardır. Bu tür cihazların genel amacı sıralama, sayma gibi matematiksel kombinasyon el ve ardışık lojik işlemler içerisindeki yazılım ile gerçekleştirmektir. Bundan dolayı zorlu otomasyonlarda oluşan problemler ve sıkıntılar PLC gibi entegre cihazlar yardımı ile güvenle çözmek mümkündür.

PLC Programlama programı için çok çeşitli programlar mevcuttur. Siemens, Datron, Omron, Mitsubushi, AEG ve Panasonic gibi markalar aracılığıyla PLC programlama yapılabilir. PLC programlama programı indirmek için arama motorlarından herhangi birinde PLC Programlama indir diyerek arama yaparsanız istediğiniz sonuca rahatça ulaşabilirsiniz.
16-04-2016 09:54
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Programmable Logic Controller Öğrenmek - DenizTendik - 16-04-2016 09:54

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sıfırdan Almanca Öğrenmek kalp 0 19 06-01-2018 01:48
Son Mesaj: kalp
  Vb.Net ( Visual Basic.Net ) Öğrenmek İster Misiniz ? slauqhter 0 19 10-12-2017 03:50
Son Mesaj: slauqhter
  Voscreen - İngilizce öğrenmek - geliştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı zubamba 0 35 19-08-2017 03:15
Son Mesaj: zubamba
  Yabancı Dil Öğrenmek için Sınırları Aşma Zamanı Geldi osman75 0 34 27-07-2017 03:28
Son Mesaj: osman75

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir