942 defa görüntülendi.

Okula devam için sözleşme

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,184 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Okula devam için sözleşme
İmage

MEB ilköğretim öğrencileri ve velileriyle “okula devam niyetlerini” gösterir bir sözleşme imzalayacak


Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) başlatılan yeniuygulama ile ilköğretim öğrencileri “okula devam niyetlerini” gösterir bir sözleşme imzalayacak. Devamsızlık yapan çocuklara erken müdahaleyi öngören Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Uygulaması’na göre, Okula Devam Sözleşmesi’ni sırasıyla öğrenci, veli ve öğretmen imzalayacak. Sözleşmeye uymayarak çocuğunun devamsızlığını önleyemeyen veliye, “idari para cezasının” da bulunduğu yasal yaptırım uygulanacak.

MEB, yeni eğitim-öğretim yılında devamsızlık yapan ilköğretim öğrencilerine yönelik Aşamalı Devamsızlık Yönetimi’ni uygulamaya başlayacak. Uygulamada, öğrencilerin okula devamları ve okuldan zamanında mezun olmaları amaçlanacak. Buna göre, okullarda Okul Risk Takip Kurulu kurulacak. Devamsızlıklar e-Okul sistemine girilecek.

Devamsızlık yapan öğrenci ve velisi ile öğretmeni arasında okul yönetiminin bilgisi çerçevesinde sözleşme imzalanacak. Sözleşme “öğrencinin vereceği okula devam sözünün daha ciddi hale getirilmesini, velisi tarafından durumun öneminin daha iyi anlaşılması” sağlayacak. Öğretmenin sözleşmeye attığı imzayı öğrenci ve veli de görecek. Sözleşmeye rağmen devamsızlık yapan öğrencinin evine “mektup” gönderilecek. Devamsızlığın sürmesi halinde veli en az üç kez telefonla aranacak. Telefon görüşmesi not edilecek. Telefon görüşmesinde veliye ‘yüz yüze görüşme’ isteği iletilecek. Yüz yüze görüşmede ‘yasal yükümlülükler’ anlatılacak.

Veliden ‘işbirliği’ sözü

Sözleşmede tarafların altına imza atacağı “niyet belirtir cümleler” ise şöyle olacak:

“Öğrenci: Okuluma devamsızlık yapmayacağıma, zamanında okula geleceğime, tüm derslere katılacağıma, dersler bitmeden okuldan ayrılmayacağıma söz veriyorum. Veli: Çocuğumun okula düzenli bir şekilde gelmesini sağlayacağıma, eğitim ve öğretimine destek vereceğime, herhangi bir sorun olduğunda okulla iş birliği yapacağıma söz veriyorum. Öğretmen: Öğrencinin okula devamsızlık yapıp yapmadığını takip edeceğime, devamsızlık yaptığı takdirde velisiyle iş birliği yapacağıma, öğrencinin okulla ilgili sorunlarında ona destek olacağıma söz veriyorum.”

Okul yönetimi öğrencinin okula devamını sağlayamazsa, yasal yaptırım başlatılacak ve bu durum İlçe Risk Takip Kurulu’na bildirilecek.

İdari para cezasına rağmen çocuğun ilköğretime devamı sağlanamadıysa, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Öğrencinin içinde bulunduğu risk halinin araştırılması, gerektiğinde koruyucu ve destekleyici tedbirler ile öğrencinin korunması, eğitime devamının sağlanması için durumu sosyal hizmetler il müdürlüğüne bildirilecek.”

Milliyet
03-09-2011 11:19
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Okula devam için sözleşme - KaRNeC - 03-09-2011 11:19

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Son dakika haberler için Haberkolaj.com KaRNeC 0 518 29-10-2016 11:17
Son Mesaj: KaRNeC
  Özel eğitim için 6 yılda 70 milyar dolarlık bütçe KaRNeC 0 491 25-10-2015 11:35
Son Mesaj: KaRNeC
  MEB, özel okula dönüşecek dershanelere ne destek verecek ? KaRNeC 0 474 24-09-2013 04:55
Son Mesaj: KaRNeC
  Öğretmen ilk atama başvuruları için ek süre verildi ! Esra Bayraktar 0 736 06-09-2013 07:39
Son Mesaj: Esra Bayraktar

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir