78 defa görüntülendi.

Supcin-Esen Hukuk Burosu

tarkandmr
Yardımcı Doçent
***

Mesajlar: 184 Katılma Tarihi: 04-03-2016 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Supcin-Esen Hukuk Burosu
İmage

Kelime manası “haklar” olan hukuk, gündelik yaşantımızdan devletlerarası ilişkilere kadar çok geniş bir alanı kapsamaktadır.

İnsanın diğer insanlarla veya devletle, devletin vatandaşlarıyla veya başka devletlerle olan münasebetlerini bütün olasılıkları önceden göze alarak adaleti tesis etmek, sosyal düzeni korumak ve geliştirmek için herkes için geçerli objektif kurallar koyan ve kurallara riayetsizliği devlet gücüyle müeyyideye tabi tutan düzene ve bilime “hukuk” diyoruz.

Marketten ekmek alırken, internetten alış veriş yaparken, evlenirken, boşanırken, çocuğunuzu eğitirken ve ebeveynlik yaparken, bir işveren nezdinde çalışırken veya işyerinizde işçi çalıştırırken, yolda araba kullanırken, askerlik vazifeniz esnasında veya oy verirken kısacası her an hukuk düzeni içerisindeyiz. Çok fazla norm içeren sosyal hayatta kişinin haklarını ve sorumluluklarını bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir.

İnsanlar ve kurumlar hukuk düzeni içerisinden bazı sorunlarla karşılaşırlar. Başka bir kişi veya kurum tarafından bir haksızlığa maruz kalırlar veya yapmış oldukları eylemler nedeniyle suçlanırlar ve şüpheli hale gelirler. İster haksızlığa maruz kalmış olsun isterse aşikar bir eylem neticesinde şüpheli konumuna düşmüş olsun sosyal bir hukuk devletinde herkesin savunma hakkı vardır. Savunma hakkı suçlamalar karşısında tek başına kalmış bir insanın en kutsal hakkıdır. Bu hak yani kendini savunma hakkı bağımsızca, özgürce, insana yakışır biçimde, herhangi bir dış etkiye maruz kalmadan kullanılmalıdır.

İnsanın insan olmasından kaynaklanan bağımsız savunma hakkı, hukuk düzeni içerisinde bireyin haklarını bilen profesyonel, bağımsız, herhangi bir hiyerarşik yapıya tabi olmayan, hukuk bilimi eğitimi almış insanlar tarafından yardım alınarak sağlanabilir. Öyle ki bazen bir şüphelinin yargılamasının sağlıklı yapılabilmesi, “maddi gerçeğin” ortaya çıkarılabilmesi için kendisine devlet tarafından bir avukat sağlanmaktadır.

İş ve meslek hayatımıza bu kuralları koyarak sürdürüyoruz. Kısacası mesleğin gereklerini adaletin ve savunmanın gerekleri olarak görüyoruz.

Kaynak : Denizli Avukat
25-05-2016 02:34
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Supcin-Esen Hukuk Burosu - tarkandmr - 25-05-2016 02:34

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kayseri hukuk bürosu - Kayseri avukat kalitelisiteler 0 34 07-10-2017 10:12
Son Mesaj: kalitelisiteler
  Adana İncekaş Avukatlık ve Hukuk Ofisi zubamba 0 24 26-08-2017 06:26
Son Mesaj: zubamba
  Fatih’de tercüme bürosu kalp 0 26 21-07-2017 03:29
Son Mesaj: kalp
  Vegahukuk - Hukuk Genel Kurulu Kararları BazKriz 0 26 29-06-2017 01:57
Son Mesaj: BazKriz

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri



Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir