1064 defa görüntülendi.

Üniversiteye sınavsız giriş hakkı ! - Herkes Üniversiteye

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Üniversiteye sınavsız giriş hakkı ! - Herkes Üniversiteye
İmage

3 yıl yurtdışında okuyan öğrencilere üniversiteye sınavsız girme şansı tanındı.


Türkiye’de gençler bir üniversite kapısından içeriye girebilmek için önce iyi bir Anadolu ve fen lisesini kazanmak ya da iyi bir özel okula gitmek zorunda. Bunun için de yıllarca “özel ders” ve “dershaneler” arasında mekik dokuyor.

Yaklaşık 3 yıl süren bu süreç, liseye girdikten sonra bu kez üniversite sınavlarına hazırlanmak için tekrarlanıyor. En az iki yıl yine dershaneler ve özel derslerde geçen bu süre ve harcanan sermaye Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) yaklaşık 1.6 milyon genç arasından başarılı olup, başta kontenjanları 378 bin olan lisans programlarına yerleşebilmek için. Bu süreçte bir ailenin ilköğretimde yaptığı harcama eski Eğitim Sen Başkanı Alaaddin Dinçer’in araştırmasına göre 13 bin TL’yi ortaöğretimde 19 bin TL’yi buluyor. Oysa YÖK’ün yaptığı son değişiklikle örneğin Bulgaristan’da Sofya’da IB diploması veren ve yıllık ücreti 8 bin Euro olan bir lisede çocuğunu 3 yıl okutmak üniversite kapısını sınavsız açıyor.

YÖK, geçen yıl 2010-2011 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere Türkiye’de yükseköğretim programlarına yerleştirmede kullanılan Yabancı Öğrenci Sınavı’nı (YÖS) kaldırdı ve yabancı öğrenci kabülünde sözü üniversitelere bıraktı. Buna göre üniversiteler, YÖK Genel Kurulu’nda onaylanmış koşullarda öğrencilerini kabul edecekti. Ancak YÖK’ün Yurtdışından Öğrenci Kabulü’ne İlişkin Esaslar’da her defasında yaptığı değişiklikler Türkiye’de öğrenim gören öğrencilerin aleyhine oluyor. 25 Ağustos’ta YÖK Genel Kurulu’nda alınan son karar lise eğitiminin son 3 yılını KKTC dışında bir ülkede tamamlayan Türk uyruklu öğrencilere 1.6 milyon genç üniversiteli olmak için yarışırken, YÖK yaptığı son değişiklikle lisenin son 3 yılını yurtdışında okuyan Türk gençlerine üniversitelere sınavsız giriş hakkı tanıdı. KKTC uyruklu öğrenciler de ellerinde GCE-AL sonuçlarıyla üniversitelere başvurma hakkına sahip. Uyruklarından biri KKTC ve TC olanlara da bu hak sağlandı

Türkiye’deki üniversitelere YGS ve LYS’lere girmeden başvurma hakkı tanıdı. Aynı hak KKTC uyruklu öğrenciler için de sınavsız üniversite yolunu açtı. Öğrenci KKTC uyruklu olup öğrenimini KKTC’de tamamlasa bile GCE AL (The General Certificate of Education -Advanced Level) sınav sonuçlarına sahipse sınavsız Türk üniversitelerine başvurabilecek. Bu haktan çift uyruklu KKTC ve TC vatandaşları da yararlanabilecek.

HER DEĞİŞİKLİK ALEYHTE
YÖK, aldığı ilk kararda TC ve KKTC uyruklu olup KKTC dışında bir ülkede lise eğitimini tamamlayanların da üniversitelere sınavsız başvurabileceğini kabul etti. Tepkiler üzerine bu madde önce kaldırıldı, sonra yine kabul edildi. Son olarak da son 3 yılı yurtdışında okuyanlara bu hak tanındı. Ayrıca TC vatandaşlığından çıkanlara bu hak sağlandı. (GazeteHabertürk)
05-09-2011 09:51
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Üniversiteye sınavsız giriş hakkı ! - Herkes Üniversiteye - KaRNeC - 05-09-2011 09:51

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  MEB Sınav Sonuçları Soru ve Cevapları, Giriş Belgeleri Vs. KaRNeC 0 842 19-04-2013 03:22
Son Mesaj: KaRNeC
  2012 KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınava giriş belgeleri yayımlandı Yeliz 0 748 15-09-2012 03:19
Son Mesaj: Yeliz
  Öğretmenlere 'mesleğe giriş' eğitimi KaRNeC 0 1,334 02-09-2011 02:21
Son Mesaj: KaRNeC
  Üniversiteye girişte illerin karnesi KaRNeC 0 841 28-08-2011 04:10
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir