195 defa görüntülendi.

Mili Eğitim Bakanlığı tasfiye mi ediliyor?

KaRNeC
Site Kurucusu

Mesajlar: 19,178 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mili Eğitim Bakanlığı tasfiye mi ediliyor?

CHP Milletvekili Sulh Yarkadaş, Maarif Vakfı Yasayı'na ait yaptığı konuşmada "Ulusal Eğitim Bakanlığı eliyle yeni bir paralel yapı kuruluyor, bakanlık tasfiye ediliyor'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Sulh Yarkadaş, Maarif Vakfı Yasayı’na ilişkin yaptığı konuşmada, Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı tenkit etti. Yarkadaş, “Umarım yarın yeniden kandırıldığınızı, aldatıldığınızı söylemezsiniz” dedi.

”İMAM HATİP DAYATMANIZ BUNALTIYOR”

Genel Heyet’da Maarif Vakfı Yasayı’na ilişkin söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sulh Yarkadaş, Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da hazır bulunduğu seansta eğitim siyasetlerini sert sözlerle tenkit etti. Yarkadaş, “Bakanlığınız, Türkiye’nin tüm okullarını imam-hatiplere çevirmekte, yurttaşların özgürce seçenek yapma hakkını ortadan kaldırmaktadır. Edirne’den Kars’a kadar tüm yurttaşlar imam-hatip dayatmasından dolayı bunalmış, her gün tüm vekillerimizi arayarak bu yakıntılarını ifade etmektedir” diye konuştu.

”OKUL MU TURİZM ENFORMASYON BÜROSU MU?”

Yarkadaş, Eskişehir Yunus Emre İmam Hatip Lisesi’nde çekilmiş resimleri da Bakan Yılmaz’a göstererek, “Bu okuldaki tabelalarda fark diller kullanılmaktadır. Bu uygulama neye göre yapılmaktadır?” diye sordu. CHP’li Yarkadaş, “Eskişehir Yunus Emre İmam Hatip Lisesi’nde tıpkı bir turizm enformasyon bürosunun girişinde olduğu gibi fark dillerde isimler, fark dillerde tabelalar yazılmaktadır” diye konuştu. CHP’li vekil, konuşmasının hemen peşinden, elindeki resimi Bakın Yılmaz’a verdi.

”KENDİSİNİ TASFİYE EDEN BAKAN…”

Diğer taraftan, CHP’li vekil konuşmasında Maarif Vakfı tasarısının Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın tasfiye edilmesi mananına geldiğini de belirtti. AKP’li İsmet Yılmaz’ın “Kendi kendini tasfiye eden bir bakan olarak tarihe geçeceği”ni belirten Yarkadaş, “Aslında siz bir vakıf değil, bir holding kuruyorsunuz” dedi. Yarkadaş, ”Maarif Vakfı yasalaştığı takdirde, bakanlığın şube müdürlüğü haline dönüşeceğini belirtti.

”YENİ FETULLAH GÜLEN KİM?”

Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Maarif Vakfı Tasarısı’nın yasalaşması politika hayatımıza yeni bir paralel yapılanma anlayışını da beraberinde getirecektir. Türkiye bir paralel yapılanmadan kurtulurken şimdi bir diğerine mahkûm edilmektedir. Bunun ismini çok açık koymak gerekir. Umarım yarın Sayın Bakan, tıpkı bugün olduğu gibi “Kandırılmışız, aldatılmışız.” demek zorunda kalmaz. Maarif Vakfı yeni bir paralel yapılanmadır dedik, ben merak ediyorum, yeni Maarif Vakfındaki paralel yapılanmanın Fethullah Gülen’i kim olacaktır, acaba kendinize yeni Fethullah Gülen olarak bazı seçtiniz, bunu da merak ediyorum.”

”MAHKEME KARARLARI UYGULANMIYOR”

AKP’nin eğitim siyasetlerini tenkit eden Yarkadaş, AKP’li İsmet Yılmaz’a “Başında olduğunuz ancak bir müddet sonra yetkilerini devredeceğiniz Bakanlığınız tam bir meseleler yumağıdır” diye seslendi. Yarkadaş, “Görevden keyfî bir biçimde alınan beş bin şube müdürü mahkeme kararlarına karşın görevlerine dönememektedir. Bununla alakalı verdiğimiz sual önergelerine ise Bakanlığınızdan rastgele bir cevap gelmemektedir. Şu anda Bakanlığınızda tam manasıyla bir keyfîlik karar sürmektedir” dedi.

”KIZ TALEBELERİN EĞİTİM ORANI DÜŞÜYOR”

Eğitimin temel meselelerinden birinin okullaşma oranının düşmesi olduğunu da belirten Yarkadaş, ”Bilhassa kız talebelerin okula gitme sayısı, oranı daha da azalmaktadır. Bir diğer mesele ise dersliklerin azalması, talebe sayılarının artmasıdır. Yine, yanlış eğitim siyasetlerinin neticesi çocuk işçiliğinin önü açılmış, öğrenciler anaparanın ucuz iş gücü hâline getirilmiştir” ifadesini kullandı.

”O PROJENİZ DE ÇÖKTܔ

FATİH Projesi’nin fiyaskoyla sonuçlandığını da belirten CHP’li vekil, 18 milyon öğrenciye bilgisayar dağıtılıcağının söylenmesine rağmen, bu sayının 730 binde kaldığına dikkat çekti. CHP’li vekil, dağıtılan 730 bin bilgisayarın ise çalışmadığını vurguladı.

EĞİTİMDEKİ ACI TABLO

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri mukadderatına ayrıldığını söyleyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim-İş’in verilerine göre, öğretmenlerin yüzde 73’ü gelirlerindeki yetersizlikten dolayı işine motive olamadığını söylemiştir. Siz az önce, “Aziz Sancar gibi öğretmenler yetiştirelim.” dediniz fakat Eğitim-İş’in yaptığı araştırmaya göre, öğretmenlerimizin yüzde 69’u yeni bir iş bulursa öğretmenliği hemen bırakmak istediğini ortaya koymuştur.

Eğitim-İş’in araştırmasındaki en ehemmiyetli neticelerden biri de öğretmenlerin yüzde 69’unun gelir yetersizliğinden dolayı psikolojik meseleler yaşadığının ortaya çıkmasıdır. Bu bağlamda maarif vakfının bu meselelere nasıl bir çözüm üreteceğini hâlâ anlayabilmiş değiliz, ki öğretmenler bir yandan da rotasyon baskısıyla yeniden karşı karşıya kalmıştır.”

”LİSESİLER KUTUP YILDIZLARIDIR”

Eğitim sisteminin ”yap boz” anlayışı yüzünden çöküş yaşadığını da belirten Yarkadaş, son günlerde sisteme başkaldırı eden liseli talebelerin mücadelesini anımsattı. Liseli öğrencilerden “Kutup Yıldızı” olarak söz eden Yarkadaş, şöyle konuştu:

“Eğitim ve öğretimi yine akıl ve bilim çizgisine çekmek, öğrencilerimizi hurafelerin karanlığından kurtarmak zorundayız. Çürümüş düzene isyan eden, başkaldıran liselilerimiz aydınlığın nerede olduğunu, nasıl bir eğitim sistemi istediklerini ortaya koymuşlardır. Bugün eğitim sistemine başkaldıran o kutup yıldızlarını da buradan bir defa daha selamlıyor, teşekkür ediyorum.”
17-06-2016 08:37
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Mili Eğitim Bakanlığı tasfiye mi ediliyor? - KaRNeC - 17-06-2016 08:37

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Özel eğitim için 6 yılda 70 milyar dolarlık bütçe KaRNeC 0 293 25-10-2015 11:35
Son Mesaj: KaRNeC
  Eğitim Bir Sen'den 100 Bin Yeni Öğretmen Alınsın Talebi! KaanBayturk 0 523 16-06-2013 12:52
Son Mesaj: KaanBayturk
  TOGEM’den bir eğitim atağı daha KaanBayturk 0 491 16-06-2013 12:45
Son Mesaj: KaanBayturk
  2013-2014 eğitim-öğretim yılı takvimi belli oldu KaRNeC 0 1,030 07-05-2013 09:35
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir