771 defa görüntülendi.

Onlardan 2 aydır haber yok

Yeliz
Super Moderator
******


Mesajlar: 2,581 Katılma Tarihi: 04-03-2011 Rep Puanı: 23 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Onlardan 2 aydır haber yok
Terör örgütünün tam 2 ay önce kaçırdığı 3 asker, 1 kaymakam adayı ve 1 sağlık görevlisi hâlâ Türkiye’deler. PKK’nın Kuzey Irak’a kaçırmaya çalıştığı bu 5 kişinin aileleri ise perişan durumda

İmage


NAMIK DURUKAN Ankara
Bingöl-Lice karayolunda yol keserek kimlik kontrolü yapan PKK’lılarca kaçırılan 3’ü asker biri kaymakam adayı 5 kişinin halen operasyon alanında bulunduğu ve PKK açısında “Güvenli bölge” olarak tanımlanan Kuzey Irak’a doğru hareket halinde oldukları öğrenildi.
Askerleri kurtarmak amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından bir heyet oluşturuldu. Heyette asker aileleri de yer aldı. Askerlerle birlikte kaymakam adayı ve sağlık görevlisinin kurtarılması için girişim sürerken, örgüt askerlerin serbest bırakılması için operasyonların durması şartını ileri sürüyor.
Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan, 9 Temmuz’da Diyarbakır-Bingöl karayolunda, Muş Valilği’nde Kaymakam adayı olan ve Diyarbakır’a kızkardeşini görmek için giden Kenan Erenoğlu ile Muş’un Bulanık ilçesi Gümüşpınar köyüne ailesini ziyarete gitmek üzere Diyarbakır’dan otobüse binen 7 ayllık er Aykut Çelik 12 Ağustos’ta Muş-Kulp karayolunun 35. kilometresinde yol kesen PKK’lılar tarafından kaçırılmıştı.
Operasyonların durması ve askerlerin serbest bırakılması amacıyla sanatçı Ferhat Tunç, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Barış Meclisi ve Türkiye Alevi Federasyonu ile kaçırılan askerlerin ailelerinin de içinde yer aldığı bir heyet oluşturuldu. Heyet, BDP dahil birçok kurum ve kuruluşla diyaloga geçti. Askerlerin serbest bırakılmasını sağlamak için heyetin, örgüt kaynaklarına ulaşma çabaları devam ediyor.

Hâlâ Türkiye’deler
Alınan bilgiye göre, PKK iki ayrı noktada kaçırılan 3’ü asker 5 kişiyi Diyarbakır bölgesinde biraraya getirdi. Örgüt, 5 kişiyi operasyon bölgesi dışına çıkarmaya çalışıyor. Dağlık bölgelerde sürekli yer değiştiren askerler Kuzey Irak topraklarına ulaştırılmaya çalışılıyor.
Örgütün, askerleri Kuzey Irak topraklarına geçirdikten sonra, askerleri kurtarmak için oluşturulan heyetle görüşmelerini sağlamaya çalışacağı öğrenildi. Daha önce karakol baskınları ve çatışmalarda alıkonulan askerler, protokol yapıldıktan sonra heyetler aracılığıyla serbest bırakılmışlardı. 2’si asker 3 kişinin, Kuzey Irak’a geçirilmeleri halinde kısa süre sonra bırakılabilecekleri belirtildi.


13 şehit verilmişti


9 Temmuz’da Diyarbakır-Bingöl karayolunda PKK’lılar tarafından kaçırılan Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan’ı kurtarmak amacıyla Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı koordinasyonunda Jandarma ekiplerinin de katıldığı operasyonlar düzenlenmişti.
Bu operasyonlardan birini icra ettikten sonra üssüne dönmek üzere olan iki time Diyarbakır’ın Silvan kırsalında PKK’lılar pusu kurmuş, 13 asker 14 Temmuz günü şehit düşmüştü.
07-09-2011 08:36
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Onlardan 2 aydır haber yok - Yeliz - 07-09-2011 08:36

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir