93 defa görüntülendi.

Mersin Psikolog: Sınav Kaygısı Nedir?

Mersin Psikolog
Öğretmen
**

Mesajlar: 1 Katılma Tarihi: 26-07-2016 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Thumbs Up Mersin Psikolog: Sınav Kaygısı Nedir?
SINAV KAYGISI NEDİR?
Çalışma süresince edinilmiş bilgilerin sınav esnasında etkili kullanımının önüne geçen, bazen tamamı ile unutulmasına sebep olan ve bu nedenle doğrudan başarıya etkiyen yoğun bir kaygı türüdür.

Kaygının oluşumunda; kişinin zihnindeki sınav imajı, sınav sonrası olması muhtemel olaylara atıflar, sınav sonucunun iyi veya kötü gelme ihtimali üzerine düşünceler gibi etkili olur.

Belirtileri mide bulantısı, huzursuzluk hali, gerginlik ve endişe, motive olamama, başarısız olma korkusu, ağızda kuruluk, titreme, önemli konulara yoğunlaşama, dikkat toplayamama olarak sıralanabilir.

Sınav kaygısının yaşanıp yaşanmadığını belirleyecek olan en kilit etken, öğrencinin genel başarısında bir düşüş olup olmadığının gözlemlenmesidir. Belirgin bir düşüş, öğrencinin sınav kaygısına sahip olduğuna işarettir. Ayrıca sınav kaygısı yaşayan öğrenciler ders çalışmaktan ve sınav hazırlıkları hakkında konuşmaktan kaçınırlar. Soru sorulmasından çekinirler ve çoğunlukla yanıtlamazlar. Fiziksel durumları da pek iç açıcı değildir. Mide bulantısı, baş ağrısı, iştahsızlık, düzensiz uykunun yol açtığı problemler, aşırı yeme ve benzeri sorunlar neticesinde genel kolayca bozulabilir. Bu sorunlar haricinde bir konu üzerine uzun süre odaklanamazlar, dikkatleri çabucak dağılır. Konsantre olunup uzun süre çalışılsa bile performans düşüklüğü görülür. Çocuğunuz bu ve buna benzer sorunlardan şikâyetçi ise Mersin Psikolog Ramazan Şimşek’e danışabilirsiniz.

SINAV KAYGISI HAYATIMIZI NASIL ETKİLER?
Gerçekle bağdaşmayan şeyler düşünmek ve aşırı hayalperestlik sınav kaygısını oluşturan en büyük etmenlerden birisidir. Yaşanılan çevrenin baskı ve beklentileri de etkilidir. Bunalıma yatkın kişilik tiplerinde de sıklıkla kaygı oluşur. Kaygının oluşumunda etkisi olan bir diğer şey de otomatik düşüncelerdir. Bunlar farklı söylemler biçiminde nükseder.

Kaygının gündelik hayatımıza ve geleceğimize etkisi oldukça fazladır. Öğrenmiş olduklarınızı kâğıda aktaramaz, zihinde organize edemezsiniz, sınavın içerdiği sorulara değil başlıca kendisine odaklanırsınız ve zihinsel kabiliyetleriniz zayıflama gösterir. Bunlar haricinde enerji azlığı ve küçük fiziksel rahatsızlıklar görülür. Sınav kaygısı gerçekdışı ve bireyi yanıltıcı özelliktedir. Kişi boş ümitlere kapılarak kendi davranışını denetleme yetisinden yoksun kalır. Bunları üstesinden gelmek için Mersin’de psikolog olan Ramazan Şimşek’ten yardım alın.


SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA
Realist yönden zayıf düşüncelerden uzaklaşmak veya bunları tekrar ele alarak değerlendirmek, düzgün nefes alıp vermeye çalışmak, yoğun olmayan ve esneme odaklı fiziksel aktiviteler yapmak kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kaygıyı reddetmek değil onu kabullenip tanımaya uğraşmak, gereksiz düşünce akışını durdurmak, dikkati başka noktalara odaklamak kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bunun haricinde profesyonel bir yardım ihtiyacı duyuyorsanız Mersin Psikolog Ramazan Şimşek’e danışabilirsiniz.

Değişmesi amaçlanan diğer inançlar ise sınava yüklenen abartılı anlamlardır. Bunların değişmesi şüphesiz kaygının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bunlar kendi yapabileceğiniz şeyler olup Mersin Psikolog Ramazan Şimşek’e de profesyonel yardım için ulaşabilirsiniz.
26-07-2016 10:59
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Mersin Psikolog: Sınav Kaygısı Nedir? - Mersin Psikolog - 26-07-2016 10:59

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  SEO Nedir? SEO Firmaları Nelerdir? SEO Fiyatları Nelerdir? bilcoseo 0 12 Dün 08:58
Son Mesaj: bilcoseo
  Facebook Forumları Nedir, Nasıl Kullanılır delaporta444 0 11 11-12-2017 12:36
Son Mesaj: delaporta444
  Propolis nedir? creeper 0 18 08-12-2017 01:00
Son Mesaj: creeper
  Psikolog İstanbul creeper 0 26 30-11-2017 03:26
Son Mesaj: creeper

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir