71 defa görüntülendi.

Tesbihci Dede

zubamba
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,766 Katılma Tarihi: 21-09-2015 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Tesbihci Dede
İmage

İmla kurallarına göre tespih olarak geçen bu ürün, halk arasında tesbih olarak anılmaktadır. Esas kaynağı tam olarak bilinmese de tesbih nesne olarak ilk kez, Asyalı Budistler ve Hindular tarafından kullanılmış olarak kabul edilmektedir ve geçen zaman ile birlikte dünyamızın doğu tarafından batı tarafına doğru yayılmıştır. İnsanlık tarihinde yaşanılmış dönemlere göre, değişik amaçlarla kullanılan tesbihler, İslam toplumlarında zikir amaçlı kullanımının yanı sıra, tarihi ve toplumsal kültürün değeri olarak da yerleşen “sabır dilemek” için kullanılmaktadır. Bu amaçlarının haricinde, koleksiyoner insanlar tarafından koleksiyon amaçlı sahip olunan tesbihler de vardır.
Tesbih İslam inancında zikir amaçlı olarak kullanılır ve tesbih çeken kişi Allah'ı zikreder. Ayrıca namaz kıldıktan sonra yine ibadet, tesbih çekerek sonlandırılır.
Ülkemizin tarihine bakacak olursak da Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahlar ve diğer devlet büyükleri, aksesuar olarak tespih kullanmışlardır. Hz. Muhammed tesbih kullanmasa da ondan sonraki halifeler tesbih çekmişlerdir ama bununla birlikte bazı İslam inancına sahip toplumlar, Hz. Muhammed kullanmadığı için, tesbihin İslam dininde yeri olmadığını düşünmektedirler.
Günümüzde tesbihler birçok değişik üründen yapılabilmektedir. Oltu taşı, kuka, kehribar, akik, hayvan kemikleri, ağaçlar bir çırpıda sayabileceğimiz tesbih taşı maddeleridir. Bu maddeler de kendi aralarında farklı türlere ayrılmaktadırlar.

Tesbihci Dede - Tesbih Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Girizgahta da belirttiğimiz gibi Osmanlı döneminden bugüne kadar, tesbih kültürü bu topraklarda, özellikle erkeklerin bir aksesuarı olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile oldudukça çeşitli olan tesbihler, oltu taşı tesbih, kuka tesbih, akik taşı tesbih, gümüş tesbih, kehribar tesbih gibi çeşitli türde sevenleri için satılmaktadır. Özellikle doğal taşlardan üretilen tesbihlerin, insan sağlığına pozitif etkisi olduğu, hem halk arasında, hem de bilimsel olarak kabul edilmektedir. Örneğin kehribar taşından üretilen bir tesbih, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Günümüzde de alternatif tıp olarak kehribar taşı, bu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tiroid bezlerinizde problem yaşıyorsanız, guatr hastalığına sahipseniz, kehribar taşının bu hastalık üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.
En çok kullandığımız atasözlerinden biri olan “çam sakızı çoban armağanı” içerisindeki çam sakızı, aslında kehribarı işaret etmektedir. Bu sebepten kehribar tesbih erkekler için çok güzel bir hediye alternatifi olmaktadır. Esasen çam ağacından elde edilen kehribar, bu tıbbi faydalarının yanı sıra birçok toplumda süs eşyası yapımında da kullanılmıştır. Cam gibi renkli oluşu ve saydamlığı ile inanılmaz görsel güzellikler sunan kehribar, asırlardır hem tespih, hem de kadınların ziynet eşyalarında en çok tercih edilen taşların başında gelmiştir.
Kehribar, ağaç üzerinde oluşurken, üzerine yapışan böceklerin ve yabani bitkilerin taşın içerisinde hapis olması ile başka hiçbir taşta göremeyeceğiniz özelliği bizlere sunmaktadır. İçerisinde böcek olan kehribar taşlı tesbihler nadirliğine göre çok yüksek fiyatlarda alıcı bulmaktadırlar. Kehribar tesbihler ya da kehribar erkek yüzüğü yapılırken kullanılan kehribar taşları, oluşma evresinde üzerinde tabiatta kalıntılar taşıdığı için, maddi ve manevi olarak çok kıymetli sayılmaktadır. Kehribar taşa dönüşmeden önce, doğada oluşurken bu süreçte üzerinde oluşan kalıntılar doğadaki yaşamın canlılığını temsil etmektedir. Hayatımızın, yaşantımızın dinamik bir şekilde devam ettiğini en güzel şekilde temsil eden maddelerden biri olan kehribar için, tarihe tanıklık etmenin en güzel yollarından biri diyebiliriz.
Kehribar haricinde en çok tercih edilen tesbihlerden biri, fiyatlarının da uygun olması sebebiyle, kuka tesbihlerdir. Özellikle kukanın yapısı gereği bu tesbihler insan eli ile temas ettikçe kararır. Bunun sebebi ise siz kuka tesbih çektikçe, kuka taşlarının elinizdeki bakterileri üzerine alması sebebiyledir.
Eğer ki migren hastalığınız varsa ve çok sık baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, kaplan gözü tesbihler ağrılarınızı bir nebze azaltacaktır. Bu faydasının yanısıra, inanılmaz bir görsellik sunan kaplan gözü taşları, görünümüne önem veren kişiler tarafından, en çok tercih edilen aksesuarların başında gelmektedir.

Tesbihci Dede Oltu Taşı Tesbihler

Ülkemizin en büyük değerlerinden biri olan oltu taşı tesbihleri, ayrı bir başlık altında incelemek daha doğru olacaktır diye düşünüyoruz. Oltu taşı, dünyada iki şekilde tanımlanmaktadır; biri Gürcistan oltusu, diğeri ise ülkemizde çıkan Erzurum Oltu taşıdır. Sadece Erzurum'da bulunan oltu taşı, eğer ki Gürcistan oltusu olarak tanımlanıyorsa, onun için Erzurum Oltu taşının yan sanayisi olarak kabul edilmektedir. Esasen oltu taşı da kehribarın bir alt türüdür. Bu sebepten Oltu taşının diğer adı karakehribardır. Bu taş isminden de anlaşılacağı gibi Erzurum'un Oltu ilçesinde bulunmaktadır ve yarı değerli taş olarak literatürde yer alır. Kehribar bildiğimiz gibi açık renktedir fakat oltu taşı ya da diğer ismi ile karakehribar, ağaçların reçinelerinin, yere düşüp toprak altında yüzyıllarca kalması sonucu oluşur. Ondan dolayı koyu, hatta siyah rengi alır. Tabii ki siyah haricinde, koyu kahverengi, koyu sarı, renkleri ile de karşılaşılabilmektedir ama en kolay üretimi yapılan siyah renkli olduğu için siyah Oltu taşları tesbihe dönüştürülür.
Toprak altındayken oldukça yumuşak olan bu madde, hava ile temas ettiğinde katılaşır ve tesbih taşına dönüştürülür. Oltu taşı tesbih haricinde, bayan yüzüğü olarak da oldukça tercih edilmektedir.
Oltu taşının zarafeti haricinde, stres almak, depresyon üzerinde pozitif etki göstermek, negatif enerjiyi alarak, insana mutluluk vermek gibi özellikleri de vardır.
Bir tesbih ustası elinde işlendikçe sertleşen oltu taşı, eğer ki orijinal ise çekildikçe parlaklığı artar ve insan elinde çekilirken oluşan sürtünme ile elektriklenerek kağıt gibi hafif nesneleri kendisine çeker. Oltu taşının gerçek olup olmadığını bu yöntem ile anlayabilmekteyiz.
Belirtmiş olduğumuz gibi toprağın altında, yüzyıllarca kalarak oluştuğu için yeraltından çıkartılması oldukça zordur. Hem çıkartılması, hem işlenmesi meşakkatli olduğu için, ayrıca görsel olarak da çok güzel ve insan sağlığına da yaptığı bu etkilerden dolayı, oltu taşı tesbihler çok kıymetlidirler.

Tesbihci Dede Tesbih Çeşitleri

Tesbihler yapılmış oldukları maddelerin yanı sıra, şekillerine göre de isimlendirilmektedirler. Tesbih taşları yuvarlak, şalgami, armudi, yassı gibi almış oldukları şekillere göre isimlendirilmektedir. Sadece erkeklerin değil kadınların da kullanmakta olduğu tesbihler bulunmaktadır. Örneğin genellikle küçük ve boncuk şekilli taşlar ile yapılan tesbihler kadın tesbihi olarak bilinmektedir.

Online Satış Yapan Tesbih Siteleri

İnternet olgusunun günden güne hayatımıza girmesiyle, artık alışverişlerimizi de oturduğumuz yerden yapma lüksünü yaşamaktayız. Tesbih sektöründe önde gelen firmalar artık ticaretlerini elektronik ortamda yapmaya başladılar.
Tesbih bu kadar önemli bir ürünken, tesbih satan kişinin de bu kıymetli eserlere aynı önemi göstermesi, tesbih alırken dikkat ettiğimiz hususlardan biridir. http://www.tesbihcidede.com online tesbih satışı yapan internet siteleri arasında geniş ürün yelpazesi ve satış esnasında müşterilerine gösterdiği güzel yaklaşım ile ön plana çıkmakta.
TesbihciDede.com web sitesinde, her keseye uygun fiyat etiketleriyle satılan ürünlerden beğendiğiniz bir tanesini, birçok ödeme yöntemi ile sipariş verebilmektesiniz.
Özel günler için hediye almak istediğinizde, hediye arayışı içerisindeyseniz, sizin için çok güzel alternatifler sunmaktalar. Ayrıca siz bir tesbih sever olarak koleksiyon yapıyorsanız, bu konuda bilgili olan site çalışanları ile koleksiyonunuza güzel bir parça katabilirsiniz.

Web Sitemiz: http://www.tesbihcidede.com/
27-07-2016 08:44
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Tesbihci Dede - zubamba - 27-07-2016 08:44

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sevilen Flash Oyun Sitesi Dede Oyun ile En Yeni Oyunlar Laplace 0 48 11-05-2017 11:10
Son Mesaj: Laplace
  Tesbihci Dede zubamba 0 103 13-03-2016 11:33
Son Mesaj: zubamba
  oyuncak , oyuncaklar , dede oyuncak Tanitim 0 185 22-03-2015 04:18
Son Mesaj: Tanitim

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir