73 defa görüntülendi.

Sürekli kullanılan ama anlamı bilinmeyen kelimeler

rree64
Yardımcı Doçent
***

Mesajlar: 88 Katılma Tarihi: 08-06-2016 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Sürekli kullanılan ama anlamı bilinmeyen kelimeler
Sürekli olarak dilimizde olan ama anlamı genel açılımıyla bilinmeyen birçok kelime bulunuyor. Bu tarz kelimeler bazen yöreselleşmiş olarak bir anlam içerisinde kullanılıyor ve çoğu zamanda aslında kullanılmaması gereken yerlerde ve içeriklerde kullanabiliyoruz. Örnek verelim hemen sosyal medya da son zamanlarda sıkça kullanılan marjinal kelimesi bunların en popülerleri arasında yer alıyor. Marjinal kelimesinin anlamını birçok kişiye sorarsanız sıradışı gibi farklı bir cevap alabilirsiniz ancak marjinal kelimesinin tdk sözlüğünde yer alan karşılığı ise aykırı ve çok farklı bir anlam olan matematik son birim anlamlarına geliyor. Bu ve buna benzer birçok kelime aslında anlamı tam olarak bilinmeden kullanılıyor ve anlam bütünlüğü olmayan sözcüklerin kurulmasına sebep olabiliyor.

Anlamı farklı yorumlanan kelimeler arasında mübah kelimesi de gösterilebilir. Halk arasında mübah kelimesi “bu sana mübah” kalıbıyla farklı farklı oh olsun, iyi olsun anlamlarına gelecek şekilde yorumlanıyor. Ancak mübah kelimesi bu anlamları içermiyor, sözlükte yer alan karşılığı dini anlamda yapılmasında sakınca görülmeyen, yapılması günah olmayan anlamlarını içermektedir.

Detaylı bakıldığı zaman aslında marjinal gibi anlamı farklı yorumlanan kelimelerin dışarısında anlamı hakkında aslında hiçbir bilgi sahibi olunmayan kelimelerde bulunuyor. Yine bu tarz kelimelere örnek verecek olursak manipülasyon bu kelimeler arasında yer alabilir, anlamı genellikle sadece manipüle etmek şeklinde bir kalıp halinde açıklanmaktadır. Ancak aslında kelimenin anlamını sunmak yerine aynı kelimeyi tekrarladığımızı bilmemiz gereklidir. Manipülasyon kelimesi hileli yönlendirme anlamına geliyor. Anlamı yine kendisiyle birlikte açıklanan kelimelerin arasında erdem kelimesini göstermek yanlık olmaz erdem kelimesi genellikle erdemli olmak şeklinde kendini tekrarlayan bir açılım içermektedir. Ama erdem kelimesinin sözlük karşılığı ise fazilettir yani erdemli olmak değil faziletli olmak şeklinde açıklanabilir.

Böyle kelimelerin anlamlarını tdk sözlüğünden kontrol ederek daha uygun koşullarda kullanabilirsiniz. Böylece kullandığınız kelimeleri daha uygun sözcükler içerisinde kullanarak daha da anlamlaştırabilirsiniz. Daha farklı bir kaynaktan kelimelerin sözlük anlamlarını öğrenmek istiyorsanız internet üzerinden ne demek sorularına cevap veren nedemek.co adresini ziyaret edebilir ve on binlerce kelimenin almanı öğrenebilirsiniz.
13-08-2016 04:11
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Sürekli kullanılan ama anlamı bilinmeyen kelimeler - rree64 - 13-08-2016 04:11

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Bitcoin'in Bilinmeyen Sırları Superisi 0 13 03-12-2017 11:58
Son Mesaj: Superisi
  Bilinmeyen Paranormal Gerçekler Laplace 0 22 07-06-2017 11:03
Son Mesaj: Laplace
  Bilim Kurgu Filmlerinde Kullanılan Efektler Laplace 0 21 11-05-2017 12:30
Son Mesaj: Laplace
  Sürekli Form Üretimi kalp 0 90 02-05-2016 11:14
Son Mesaj: kalp

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir