66 defa görüntülendi.

Ali Murat Sonel

tarkandmr
Yardımcı Doçent
***

Mesajlar: 184 Katılma Tarihi: 04-03-2016 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Ali Murat Sonel
İmage

Merhaba ben Op.Dr.Doktor Ali Murat Sonel

Migren ameliyatları ile ilgili daha fazla ve detaylı bilgiyi; kimler uygundur, yaş sınırı var mıdır, iyileşme süreci nasıldır, migren ameliyatı yorumları gibi merak edilen konuları benimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. İletişime geçtiğiniz takdirde pek çok temel bilgiyi ve daha fazlasını sizlerle paylaşacağım.

90’lı yılların sonuna doğru yaklaştığımızda, botoksun da (onobotulinum toksin-A) ameliyat benzeri etkiler gösterdiği tesadüfen fark edilmiştir. Botoks mimik kaslarını tam manasıyla gevşeterek etkisini gösterir; endoskopik alın ameliyatlarında uygulandığı gibi kafa sinirlerine baskı yapan kasların geçici olarak gevşetilmesi kronik dirençli migren hastaları için başarılı tedaviler sağlamıştır. FDA (U.S. FoodandDrug Administration) ‘in yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi botoksu 2010 yılında onaylamasının ardından bugün için “önleyici tedavide” yaygın olarak kullanılmaktadır.

Prensip olarak değerlendirildiğinde botoks ve migren cerrahisi benzer biçimde etki gösterirler. Aralarındaki tek fark botoksun etkisinin geçici olmasıdır ve bir sene içinde en az 2 kez uygulatmanız gerekmektedir. Aslında detaylı anlamda inceleyip baktığınızda botoks, migren ameliyatın bir nevi doğrulaması veya ispatı gibi kullanılabilir. Bu sebepten ötürü, bazı hastalarda botoks testi yapılarak hastanın şifa görüp görmeyeceği konusunda fikir sahibi olunabilir. Bu test estetik uygulamalardan çok farklıdır ve daha çok tanı amacıyla kullanılmaktadır.

Migren cerrahisi, minimal invazif ve minimal travmatik koşullarda gerçekleştirilmektedir. Bunun ne anlama geldiğini açıklayacak olursak,  çok küçük kesilerden yapılan ve etkisi büyük bir ameliyattır. Migren ameliyatı ilaçlar gibi yan etkisi olmayan anatomi ve/veya fizyoloji ile uyumlu bir ameliyattır, benim açımdan 2000’li yılların en önemli keşiflerinden bir tanesidir. Bu konuda dev adımlar atılmaktadır.

Tabii ki bu derdi çekmeyen, migren hastalarını anlayamaz. Maalesef Migren hastaların en nefret ettiği sözlerden biri “Psikolojiktir, bunu yaparsan geçer, sen abartıyorsun v.b.” cümlelerdir. Maalesef çok küçük bir yüzdesini ancak psikolojik sebeplere bağlayabiliriz belki. Migren ameliyatı sayesinde migren hastalarına hayat eski kalitesini geri vermek kaybettiği yılları geri kazandırmak 21. yüzyılda mümkün hale gelmiştir.

Migren ameliyatlarının en büyük avantajı çok küçük kesilerden yapıldığından hızlı iyileşme sağlamasıdır. Örneğin şakak ve alın migreni saç içinden endoskopik kamera ile yapılabilir. Aynı şekilde alın migreni üst göz kapağı kıvrımından da yapılabilir ve bu bölge için %90 lara varan başarı oranları bildirilmektedir.

Migren Belirtileri Nelerdir ?

Her şiddetli baş ağrısı migren olmayacağı gibi baş ağrısı migrenin tek belirtisi değildir. Depresyondan tutun belirli gıdalara kadar aş ermeye, hiperkativiteden boyun ağrısına kadar pek çok farklı belirtiler migrene işaret ediyor olabilir.

Migren çoğunlukla çocukluk, ergenlik ve yetişkinliğin ilk yıllarında ortaya çıkar.

Hangi Belirtiler Migrene İşaret Eder?

Migren belirtileri; ön belirtiler (yani haberci belirtiler), aura ve atak sırasında görülen belirtiler olarak 3’e ayrılmaktadır.

Ön Belirtiler: Migren atağından hemen 1-2 gün önce kabızlık, aş erme, depresyon, sinirlilik hali, hiperaktivite, boyun ağrıları ve kontrol edilemeyen esneme gibi öncü belirtiler görülebilir.

Aura: Aura, migren öncesinde ki “atmosfer” olarak tanımlanabilir. Hem migren öncesinde, hem de migren sonrasında ortaya çıkabilen aura, ışığa ve sese, ayrıca gürültüye de duyarlılığın artmasına, hareket ve konuşma kabiliyetinde bazı değişimlere neden olabilir..

Aura aşamasının diğer belirtileri ise, kol ve bacaklarda meydana gelen sanki iğne batırılıyormuş gibi ağrılar ve görüş kaybıdır. Görüş kaybı görüntünün bir kısmının bulanıklaşması ve görüntünün zig-zag şeklinde deformasyonu olarak meydana gelebilir.

Aura her migren hastasında görülmeyen bir durumdur ve migren “auralı ve aurasız” olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Atak: Migren atağı esnasında başın tek ve/veya her iki tarafında ağrılar meydana gelir. Ağrı genellikle zonklama şeklinde gerçekleşir. Bu dönemde mide bulantısı ve kusma sık sık görülür. Görüş bulanıklaşarak, baş dönmesi ve göz kararması gibi durumlarda yaşanabilir.

(Elbette ben Nöroloji Uzmanı değilim ve bu yüzden daha detaylı bilgiyi sizi takip eden Nöroloji uzmanından alabilirsiniz)

Normal Baş Ağrısı ve Migren Nasıl Ayırt Edilir?

Pek çok farklı nedenden ötürü başımız ağrıyabilir. Ancak migren sadece baş ağrısı anlamına gelmemektedir. Normal baş ağrısıyla migrenin en önemli farkı ise, migrende, baş ağrısına ek olarak görülen ışık ve sese karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusmadır.

Özürlülüğün olmadığı ağrısız özgür ve mutlu günlerde buluşmak dileğiyle.

Op.Dr.Ali Murat SONEL
Plastik,Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.alimuratsonel.com
20-08-2016 06:06
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Ali Murat Sonel - tarkandmr - 20-08-2016 06:06

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Murat Han ile Senaryo ve Karakter Analizi Atölyesi kalp 0 65 19-03-2017 03:58
Son Mesaj: kalp
  DOÇ. DR. MURAT ALÄ° KARAVELÄ°OĞLU: OSMANLI DÖNEMÄ°NDE TÜRK EDEBÄ°YATI ÜZERÄ°NE seoptimizasyon 0 79 15-06-2016 09:16
Son Mesaj: seoptimizasyon
  DOÇ. DR. MURAT ALÄ° KARAVELÄ°OĞLU: OSMANLI DÖNEMÄ°NDE TÜRK EDEBÄ°YATI ÜZERÄ°NE seoptimizasyon 0 73 15-06-2016 09:02
Son Mesaj: seoptimizasyon
  DOÇ. DR. MURAT ALÄ° KARAVELÄ°OĞLU: OSMANLI DÖNEMÄ°NDE TÜRK EDEBÄ°YATI ÜZERÄ°NE seoptimizasyon 0 64 15-06-2016 08:51
Son Mesaj: seoptimizasyon

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir