71 defa görüntülendi.

Uygun Fiyata Helal Gıda

kalp
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,161 Katılma Tarihi: 01-04-2015 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Uygun Fiyata Helal Gıda
İmage

Helal gıda neye denir?

Helal kelimesi sözlük anlamı olarak izin verilen, meşru, İslam Hukuku kurallarına uygun demektir. Başka bir deyiş ile, Allah’ın Müslümanlara izin verdiği şeyler anlamına gelir. Bir Müslüman tüm ömrü boyunca yapılmasına izin verilen ve yapılması tavsiye edilen şekilde yaşamaya çalışır. Helal gıda; bir Müslüman’ın İslam Hukuku kurallarına göre tüketeceği gıdaları tanımlamaktadır. Helal olma şartının gıda ürünleri için Müslüman ülkelerde gerekli kılınması tüm Müslümanlar için kolaylık sağlamıştır.

Helal sertifika nedir?

Helal sertifikalama, saygın, ehli ve tarafsız bir kurum tarafından yapılacak üretimin denetlenmesi ve söz konusu üretim helal standartlara uygun ise bunun onaylanıp belgelenmesini kapsayan uzun bir süreçtir. Ayrıca helal gıda olma koşulu ile beraber sağlığa uygunluk şartı da aranan koşullar arasındadır. Bu helal sertifikalama yöntemi ülkede gıda emniyeti konusunda da destek hizmeti vermektedir. Helal sertifikalama yöntemi tüm Müslümanlar için gıda ürünlerine olan güvenirliğin belgelenmesi demektir.

Niçin helal sertifikalamaya ihtiyaç duyulur?

Günümüzde modern üretim sisteminde bir Müslüman, uzman onayı olmadan üretilen bir ürünün helal gıda olup olmadığını tek başına anlayamaz. Verilen kararın doğru olabilmesi için kendi alanında uzman bilim insanlarının ( fizik, kimya, biyoloji, gıda vs.) bilimsel değerlendirmelerine ve İslam âlimlerinin ürün ile ilgili kararına ihtiyaç duyulur

Bir gıdanın helal olabilmesi için sadece ürünün içeriklerinin helal olması yeterli bir şart değildir ayrıca gıdanın üretim ve işleme süreçlerinin de helal olması gerekmektedir. Yani içerik ve proses sürecinin de helal olması aranan şartlar arasındadır. Eğer gıdanın içerisinde ya da üretim sürecinde herhangi ufak bir şüphe var ise gıda helal sayılmamaktadır.

Helal ürün üretim sürecinde sadece proses ve işleme yeterli değildir. Üretilen ürünün taşıma ve depolama hatta satış aşamalarında bile dikkatli olunması gerekmektedir. Bu belgelendirme süreci ürünlerin helal olması sürecinde ve bu süreçten sonra olmuş ya da olabilecek tüm problemlerin takip edilebilmesini ve kontrol altında tutulabilmesini sağlayan bir sistemdir. Ürün sürekli olarak takip edilmekte ve herhangi helalliğe aykırı durumda ürüne müdahale edilebilmektedir.

Site: www.afiagida.com

afiagida.com
05-09-2016 06:43
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Uygun Fiyata Helal Gıda - kalp - 05-09-2016 06:43

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Her kombine uygun spor ayakkabılar creeper 0 30 11-10-2017 11:31
Son Mesaj: creeper
  ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Pusula 0 38 09-10-2017 05:59
Son Mesaj: Pusula
  Özel Günlere Uygun Tekneler BazKriz 0 34 06-10-2017 01:18
Son Mesaj: BazKriz
  Boğazda Uygun Fiyatlarla İftar BazKriz 0 30 06-10-2017 11:59
Son Mesaj: BazKriz

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir