60 defa görüntülendi.

Kaliteli Hosting

coestar333
Doçent
****

Mesajlar: 296 Katılma Tarihi: 01-07-2016 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Kaliteli Hosting
Linux Hosting ve Windows Hosting Farkları
Hosting dilimizdeki anlamıyla web alanı, internet sitelerinin yayın hayatına girmeleri ve devam edebilmeleri için gerekli kaynak dosyalarının yayın hayatı boyunca üzerinde bulundurulduğu fiziksel bir alandır. Bu alan çoğu zaman paylaşımlı sunucular üzerinde bulundurulduğu gibi kimi zaman da siteye özel VPS sunucu veya VDS sunucular üzerinde de bulunabilir.
En çok merak edilen ve özellikle kendi sitesini kurmaya merak salan kişilerin araştırma içerisine girdiği, windows hosting ve linux hosting arasındaki farklara değinelim. Hemen belirtelim ki iki taban arasındaki en belirgin özellik işletim sisteminden kaynaklanmakta ve dolayısıyla işletim sistemi ile en uyumlu yazılım dilinin kullanılması sebebiyle performans farklılıkları ortaya çıkabilmektedir. Tabi bu performans farkı zaman zaman yapılan yazılımın temiz bir yapıda olasıyla da alakalı olabilir. Son yıllarda bir kısım firmalar hybrid adı ile iki tabanda da hizmet vermekte ve bu durumu pazarlama sratejisi olarak kullanabilmektedir. Ancak bizim tavsiyemiz sitede kullanılacak yazılım diline göre sunucu seçiminin yapılmasından yanadır.
Windows Hosting
Windows hosting, Microsoft firması tarafından geliştirilen bir dil olan asp, asp.net odaklı çalışan ve bünyesinde ek olarak Microsoft SQL ve MSSQL desteği de bulunan yazılım dilidir. Bu platformda sağlıklı bir performans almak için asp ve asp.net tabanlı yazılımlar geliştirilmelidir.
Linux Hosting
Linux hosting, web alanında en çok kullanılan hosting platformudur. PHP tabanlı yazılımlar için ideal ortama ve geliştirme seçeneklerine sahiptir. Birtakım PHP yazılımların gereksinimleri için ihtiyaç duyulan ek modüllerin tamamı linux sunucular üzerine rahatlıkla kurulabilirler.
Windows Hosting ve Linux Hosting Ortak Noktaları Nelerdir?
Her ne kadar linux ve windows hosting platformları farklı işletim sistemi tabanlarına sahip olsalar da ortak noktalara sahiptirler. Bu ortak noktalar günümüzde pek çok internet sitesinde görebileceğiniz uygulamaları beraberinde bulundurduğu gibi olmazsa olmaz gereklilikleri de bünyesinde bulundurmaktadır.
- Her iki platformda HTML ve FLASH objeler rahatlıkla çalıştırılır.
- Her iki platformda PHP çalıştırılır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi performans açısından PHP için en ideal platform Linux 'dır.
- Her iki platformda MYSQL bulunur.
- Her iki platformda email hesabı kurulabilir. Mail hesapları outlook, live mail gibi mail tarayıcı programlarla veri alışverişinde bulunabilir.
Hangi Platformu Seçmeli
Halen hangi platformu seçeceğiniz ile ilgili kararsızlıklar yaşıyorsanız size şu bilgiyi verebiliriz. Eğer web siteniz php tabanlı bir forum, portal ya da benzeri bir yazılım kullanılarak yapılacaksa linux hosting tercih etmelisiniz.
Eğer web sitenizde asp veya asp.net tabanlı, access veritabanı kullanan bir yazılım kullanacaksanız windows hosting tercih etmelisiniz. Bunların dışında siteniz sadece html dilini kullanacaksa, kullanım kolaylığı adına yine linux hosting tercih edebilirsiniz.
Sunucu seçimini yaparken eğer sitenizi dışarıya veya başka bir firmaya yaptıracaksanız ilk olarak kullanılacak dili öğrenmeniz hosting alırken yanlış tercih yapmanızın önüne geçerek ekonomik kayıplara uğramanıza engel olacaktır.
Linux ve windows hosting paketleri için ayrıca şu siteye de göz atabilirsiniz.
http://www.serneta.com/
06-09-2016 11:32
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Kaliteli Hosting - coestar333 - 06-09-2016 11:32

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kaliteli Knight Online Server Tanıtımı delaporta444 0 16 01-12-2017 12:18
Son Mesaj: delaporta444
  Web Hosting Superisi 0 24 12-11-2017 06:11
Son Mesaj: Superisi
  Efsane dizinin en kaliteli adresi creeper 0 31 02-11-2017 09:43
Son Mesaj: creeper
  Kaliteli Chat Yapmanın Tek Adresi zubamba 0 32 02-11-2017 08:02
Son Mesaj: zubamba

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir