Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LYS öncesi ve sonrası için tavsiyeler
Yorum: #1
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için geri sayım başladı.
Zambak Yayınları Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, öğrencilere ve ailelerine sınav öncesi ve sonrası için önemli tavsiyelerde bulundu.

SINAV ÖNCESı NELERE DıKKAT EDıLMELı?

- Adaylar, konu açığını şu ana kadar mutlaka halletmiş olmalıdır. şayet halledilemeyen konular varsa kalan kısa sürede mümkün olduğu kadarıyla bu eksiklikler kapatılmalıdır.

- Adaylar, kalan süreyi kendi puan türündeki derslere daha fazla ağırlık vererek geçirmelidir. Dershane ve okullarda yapılan çalışmaları yakından izlemek ve onlardan son taktikleri almak da yerinde olur.

- Sınav evraklarını bir gece önceden hazırlamak adayları rahatlatacaktır. Adaylara sınav giriş belgelerinin altında yazan bütün açıklamaları dikkatlice okumayı ve bu kurallara uymayı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

- Uyku ihmal edilmemeli ve her zamanki yatış saatinizde uyumaya çalışmalısınız. Sınavdan önce rahatsızlık vermeyecek yiyecekleri tercih etmekte fayda var.

- Sınava giderken yanınıza TC kimlik kartınızı ve ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden indirdiğiniz Sınav Giriş Belgenizi almayı asla unutmayın. Kimlik belgesi olarak sadece pasaport ve TC nüfus cüzdanı kullanılacaktır. Bunların dışında kalan hiçbir belge kimlik belgesi olarak kullanılamayacak. Ayrıca sınav giriş belgesi ÖSYM tarafından gönderilmeyeceği için adaylar, bunları ilgili internet adresinden gireceği sınavlara göre ayrı ayrı almalıdır.

SINAV ESNASINDA NELERE DıKKAT EDıLMELı?

- Adaylar, kitapçıkların dağıtımından sınav başlangıcına kadar yapılan tüm uyarıları dikkatle dinlemelidir. Sınav kitapçığı baştan sona dikkatlice kontrol edilmelidir.

- Sınav öncesi yapacak kodlamalar dikkatlice yapılmalı ve konsantrasyon sağlanır sağlamaz soruların çözümüne geçilmelidir. Süreyi ekonomik kullanmaya dikkat etmek olmazsa olmaz önceliklerimizin başında gelmelidir.

- Çözemediğiniz sorular üzerinde fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçmek en iyi tercihtir. Yapabileceğiniz soruları çözdükten sonra kalan süreyi çözemediğiniz sorular için kullanmalısınız.

- LYS 'de şu veya bu şekilde herhangi bir testi tercih etmek söz konusu olmadığı için önünüze gelen kitapçığa odaklanmanız başarınızı arttıracaktır.

- Sınav esnasında çok fazla su içmek sizi sıkıntıya sokabilir, bundan kaçınmakta fayda var. Süreyi sonuna kadar verimli şekilde kullanın şayet zamanınız kalırsa son 10 dakikayı kodlamaları kontrol ederek geçirebilirsiniz.

SINAV SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

- Aldığınız puan ölçüsünde tercihler yapabileceksiniz. Burada aldığınız puanın yüksek olması tercihlerinizi rahat yapmanızı sağlasa bile şayet kafanızda net bir üniversite ve tercih alanı oluşmamışsa tercihlerinizi rehber öğretmenlerinizle yapmanızda azami fayda var.

- Tercih öncesi meslekler ve tercihler rehberi okunursa meslekler hakkında bilgi sahibi olacağınız için meslek ve üniversite tercihlerinizde karar vermeniz kolaylaşacaktır.

- Sırf yerleşme adına tercih yapmayınız, sizi mutlu etmeyecek bir mesleği seçmeniz halinde kazanmışken bir anlamda kaybetmiş olursunuz ki bunun anlamı sizin için iki yıl demektir. Bir yüksek öğretime yerleşmiş olduğunuz için bir sonraki yıl puanınızın kesileceğini asla hatırdan uzak tutmayın ve yanlış adım atmayın.

- şayet aldığınız puan sizi tatmin edecek bir alana yerleşme imkânı tanımıyorsa gerekirse bir yıl daha şansınızı denemenizi öneriyoruz. Uzman öğretmenlerinizin desteği ile çok daha az puanlar almanıza rağmen daha güzel tercihler yapabileceğinizi asla unutmayınız, onların birikimlerinden ve tecrübelerinden istifade etmeyi ihmal etmeyiniz.

- Çevrenizde bazı bölümlere kayıt yaptıran ama daha sonra o bölümleri bırakarak ya da dondurarak tekrardan sınava giren arkadaşlarınız veya yakınlarınızın olduğuna pek çok kez şahit olmuşsunuzdur. Sizler de aynı hataları yapmayınız. Tercihlerinizle bir anlamda hayat tarzınızı da belirlemiş oluyorsunuz. Sizi yarı yolda bırakacak bir mesleği seçmeyiniz. Unutmayalım, bugün seçtiğiniz bir meslek, okulu bitirdiğinizde işe yaramayabilir.
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
LYS öncesi ve sonrası için tavsiyeler - Yazar: Turkojan - 12-07-2012, Saat:07:55

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Son dakika haberler için Haberkolaj.com KaRNeC 0 988 29-10-2016, Saat:11:17
Son Yorum: KaRNeC
  Özel eğitim için 6 yılda 70 milyar dolarlık bütçe KaRNeC 0 583 25-10-2015, Saat:11:35
Son Yorum: KaRNeC
  Öğretmen ilk atama başvuruları için ek süre verildi ! Esra Bayraktar 0 827 06-09-2013, Saat:07:39
Son Yorum: Esra Bayraktar
  Öğretmen atama başvuruları için bugün son gün KaRNeC 0 798 06-09-2013, Saat:09:47
Son Yorum: KaRNeC

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi