Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sınıf öğretmenleri 7 yaş altı öğrenciye hazır değil
Yorum: #1
ÇÜ Eğitim Fakültesi ılköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ayperi Sığırtmaç, okula başlama yaşının değiştirilmesine sınıf öğretmenlerinin hazır olmadığını söyledi.

Sınıf öğretmenlerinin 7 yaş ve üzerindeki çocuklara eğitim verecek şekilde eğitim aldığını ve bugüne kadar böyle çalıştığına dikkat çeken Doç.Dr. Ayperi Sığırtmaç, ancak yeni okula başlayacak 5.5 ve 6 yaşındaki çocukların göstereceği davranışsal özelliklerle ilgili deneyim sahibi olmadığını söyledi. Doç.Dr. Sığırtmaç, "Okula başlama yaşı belirlenirken, bilimsel araştırmalara yer verilmedi. Sınıf öğretmeninin işi okuma - yazmayı öğretmektir. Anasınıfı öğretmenin görevi ise çocuğu ilköğretime hazırlamaktır. Bu gerçeklik gözetilseydi, böyle bir düzenleme yapılmazdı" dedi.

KARAR UZMANA BIRAKILMALI
ılköğretime başlama yaşının değiştirilmesi konusunda çok hızlı karar verildiğini düşündüğünü belirterek, 66 aylık çocukların okula başlama kararının aileye bırakılmasının yanlış olduğunu savunan Doç.Dr. Sığırtmaç, "Çocuk gelişimi alanında uzman olmayan aile yerine, çocuğun okula başlamasıyla ilgili kararı, bu işin eğitimini alan okul öncesi öğretmenine bırakmak gerekir. Okul öncesi eğitim alan çocuk, öğretmeni uygun görürse, gelişimine göre ilköğretime başlar" diye konuştu.

YAş FARKLI ÖNEMLı SORUN
Yapılan düzenlemeyle, ilköğretime başlayan öğrencilerin arasında 1-1.5 yaş kadar fark olabileceğine de dikkat çeken Doç. Dr. Sığırtmaç, şunları söyledi:

"Çocuklarda, 6 aylık yaş dilimleri arasında çok büyük farklılıklar vardır. Bu açıdan 66 aylık olarak okula başlayan çocuk ile 72 aylık okula başlayan çocuk arasında fark olacaktır. Zaten, 'biraz daha büyüsün, gelişsin, sınıfının lideri olsun' denilerek okula gönderilmeyen çocuklar var. Özellikle eğitimli aileler, çocuklarını küçük yaşta okula gönderme taraftarı değil. Yaşı büyük çocuklar ile küçük çocuklar arasında aynı sınıfta oldukları için farklar olacaktır. Çocuk yaşına uygun gelişim gösterse bile, kendine büyük çocukların karşısında özgüven kaybı yaşayabilir."
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Sınıf öğretmenleri 7 yaş altı öğrenciye hazır değil - Yazar: Turkojan - 12-07-2012, Saat:08:27

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ıhsan Varol Sınıf Atladı - Yeni Kanalı ? KaRNeC 0 756 03-08-2013, Saat:11:55
Son Yorum: KaRNeC
  Eylemci öğrenciye kredi yok! KaRNeC 0 522 30-07-2013, Saat:05:08
Son Yorum: KaRNeC
  Atamayı Bekleyen Öğretmenleri Duyun Levent Yağmuroğlu 0 624 05-04-2013, Saat:10:51
Son Yorum: Levent Yağmuroğlu
  Bu Resim Van'da Bugün Çekildi - Ve ınsan Değil !! KaRNeC 0 813 17-03-2013, Saat:03:36
Son Yorum: KaRNeC

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi