Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Memura çalıştığı kadar maaş dönemi...
Yorum: #1
Faruk Çelik, "Verimli kamu çalışanlarından oluşan bir yapı kuracağız. Verimli personelle verimsiz personel arasında bir fark getireceğiz. Soruyorum size. Bir personel, 8 saat boyunca nefes almadan çalışacak, bir diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?" diye konuştu

Bakan Faruk Çelik, Bursa'da yerel bir televizyonda yaptığı açıklamada, 657 Sayılı Devlet Memurlar Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle ilgili bilgi verdi. Taslak halindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Çelik, değişikliğin ilk aşamasında rotasyonların olduğunu ifade etti.

YERıNı DEğışTıRDığıMıZ BÜROKRAT GERı DÖNÜYOR

Çelik, "Nitelikli memur hep ıstanbul'da Ankara'da ve Bursa'da mı olsun? Neden Edirne'de, Diyarbakır'da veya Erzurum'da olmasın? Bu ciddi bir sorundur. Mevcut yasa, bölgeler arası hizmet farklılıkları doğuruyor. Ayrıca bir diğer sorun da üst düzey bürokraside. Mesela ben bakan olarak, istediğim genel müdür veya müsteşarla çalışamayacak mıyım? Ama yerini değiştirdiğimiz bürokrat mahkemeye gidip eski görevine dönebiliyor."

VERıMLıLıK ESAS ALINACAK

Memurların performansına da dikkat çeken Çelik, ikinci en önemli sorunun 'verimlilik' olduğunu ifade etti. Çelik, şöyle devam etti: "şimdi siz kamu çalışanısınız diyelim ve nasıl olsa devlete kapağı attık anlayışındasınız. 25 yılınız da garanti olduğu için suya sabuna hiç dokunmadan idare edelim düşüncesindesiniz. Dünyanın neresinde üretmeyen bir insanı çalıştırırlar? Ha devlette çalıştıralım diyorlar. Oysa ki biz devleti batırmak için değil var etmek için varız. Nasıl ki özel sektör verimliliği esas alıyorsa kamuda da verimliliği esas almalıyız. O halde biz verimliliği esas alan bir sistemin çalışmasını yapıyoruz. 3 milyon memurdan daha fazla verim almanın yollarını arayacağız. Hani çok maaş istiyoruz veya maaş az diyoruz ya. ışte öyle bir sistem getireceğiz ki çok üretene çok maaş üretmeyene de düşük maaş alsın istiyoruz."

VERıMLı KAMU ÇALIşANLARINDAN OLUşAN BıR YAPI KURACAğIZ

Mevcut sistemin bunu mümkün kılmadığına işaret eden Çelik, "Verimli kamu çalışanlarından oluşan bir yapı kuracağız. Verimli personelle verimsiz personel arasında bir fark getireceğiz. Soruyorum size. Bir personel, 8 saat boyunca nefes almadan çalışacak, bir diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?"

Bakan Çelik, tüm bu konuları sosyal taraflarla masa oturup uzlaşı içerisinde hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.dersimiz.com/haber-2200-Memur...z20O40mrfZ
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Memura çalıştığı kadar maaş dönemi... - Yazar: Turkojan - 12-07-2012, Saat:08:33

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2014'te hangi memur ne maaş alacak? KaRNeC 0 886 24-09-2013, Saat:04:51
Son Yorum: KaRNeC
  ışte Memura Zam Teklifi Oranları KaRNeC 0 689 07-08-2013, Saat:04:38
Son Yorum: KaRNeC
  Ergenekon Davası'nda Kim Ne Kadar Ceza Aldı ? KaRNeC 0 514 06-08-2013, Saat:02:51
Son Yorum: KaRNeC
  Putin ve Eroğan'ın MAL VARLIğI NE KADAR Esra Bayraktar 0 906 13-04-2013, Saat:12:11
Son Yorum: Esra Bayraktar

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi