Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Davutoğlu: Suriye'ye müdahale için 3 şart !
Yorum: #1
653479.jpg

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye’ye müdahale için 3 önemli kırmızı çizgilerinin olduğunu söyledi.


Habertürk gazetesinden Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sürekli dillendirilen Suriye’ye müdahale seçeneğinin 3 şartını anlattı.

ışte Muharrem Sarıkaya’nın bugünkü köşesindeki o satırlar:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu bu kadar sitemkâr durumda ilk kez gördüm. Tam anlamıyla içerlemişti. CHP’den gelen yaylım ateşine, bir de kendine en yakın bildiği kişiler ve medya gruplarının eklenmiş olmasına hayıflandı. Biz Ankara temsilcileriyle bu ortamda, bir kâse iftar çorbasını içtikten sonra konuşmaya başladı.

Üç saat ne sorduysak yanıtladı; bazı bilgileri de yazılmamak kaydıyla aktardı. Ağırlıklı olarak Suriye konuştuk. Üç şartın gerçekleşmesi halinde sınırın öte yanına müdahale etmekten çekinmeyeceklerini de açıkça söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile yeni görüşüp gelen Davutoğlu ile Ankara Palas’ta önceki günkü sohbetimizin özeti şöyle:

ÜÇ KIRMIZI ÇıZGı

Bizim için üç nokta var:

1- ıster PKK, ister El Kaide veya başkası... Herhangi bir terör unsurunun sınır boylarımızda olmasına izin vermeyiz. Meşru müdafaa sebebi sayılır. Her türlü tedbiri almak bizim hakkımız. Zinhar bunu Kürt kardeşlerimizle ilgili bir politika olarak yansıtmamak lazım. Kürtler orada asırlardır yaşıyorlar, asırlarca da yaşayacaklar. Onlar oraların asli unsurlarıdır; hiçbir zaman da tehdit olarak görmedik, görmeyiz.

BEN BURADA ÖZERKLıK ıLAN ETTıM DıYEMEZ

2- Bu kaos durumundan yararlanarak de facto (fiili) otoritelerin mevcudiyeti Suriye’nin birliğini yok eder. Sünniler, Dürziler, Kürtler başka yerde oluşursa bu durum Suriye’yi Lübnanlaştırır. Herhangi bir taraf tek başına "Ben burada özerkliğimi ilan ettim" diyemez. Kürt Devleti kurulamaz

PYD BOşLUKTAN FAYDALANMAK ıSTıYOR

3. PYD... Önce Esad ile işbirliği yaptılar, şimdi o boşluktan istifade etmeye çalışıyorlar. Bütün bu kuşağın tarihi ve siyasi ekonomik merkezi Halep’tir. Halep’te ve etrafta kamu düzeni sağlanamazsa Türkiye de kendini güvende hissedemez. Biz üç parametre etrafında her türlü tedbiri alırız.

HT Gazete


Etiketler: Ankara, Ahmet Davutoğlu, CHP, El Kaide, Türkiye, Suriye, Terör, Suriye, medya, Muharrem Sarıkaya, Kürt, Taraf, Zaman, Kürtler, Laz, davutoğlu, suriye savaşı,

"Ayrılık olmasaydı, birlikteliğin değeri anlaşılır mıydı ?" (A.R.T)
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Davutoğlu: Suriye'ye müdahale için 3 şart ! - Yazar: Arzu Rana - 01-08-2012, Saat:02:47

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Son dakika haberler için Haberkolaj.com KaRNeC 0 988 29-10-2016, Saat:11:17
Son Yorum: KaRNeC
  Özel eğitim için 6 yılda 70 milyar dolarlık bütçe KaRNeC 0 583 25-10-2015, Saat:11:35
Son Yorum: KaRNeC
  Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu! KaRNeC 0 760 16-08-2014, Saat:12:03
Son Yorum: KaRNeC
  Öğretmen ilk atama başvuruları için ek süre verildi ! Esra Bayraktar 0 827 06-09-2013, Saat:07:39
Son Yorum: Esra Bayraktar

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 30 Ziyaretçi