681 defa görüntülendi.

Bakan Bayraktar'ın Torpil Yazısı Adres Şaşırdı

Esra Bayraktar
Moderator
*****


Mesajlar: 574 Katılma Tarihi: 26-08-2012 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Bakan Bayraktar'ın Torpil Yazısı Adres Şaşırdı
İmage

Bakan Bayraktar’ın RTÜK’e gönderdiği bir yakınının torpil yazısı, 9 üyenin görev yaptığı üst kurulda, BDP kontenjanından seçilen Yıldırım’a gitti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın bir “yakını” bakana mektup yazarak bir kişinin TRT, RTÜK, Başbakanlık Devlet Arşivleri, Başbakanlık Basın Bürosu, MİT ya da Milli Saraylar’da görevlendirilmesi için “torpil” istedi. Bayraktar da bu yazıyı “resmi” bir üst yazıyla RTÜK’e gönderdi. Ancak torpil yazısı “adres şaştı”. Yazı 9 üyenin görev yaptığı üst kurulda, Ahmet Yıldırım’a gitti. Resmi yazıyla gelen talep karşısında şaşıran Yıldırım, “Ben ilk önce birinin bana yaptığı, şaka olduğunu düşündüm. Ama sonra sekreterim aracılığıyla yazının bakanın özel kaleminden geldiğini saptadım” dedi.


Cumhuriyet muhabiri Fırat Kozok'un haberinde yer alan torpil yazışmaları AKP iktidarının kadrolaşmayı artık hangi boyutlara taşıdığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. “Pes artık” dedirten skandal şöyle gelişti:

Ziya Mandev adlı bir kişi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a 17 Nisan 2012’de kendi el yazısıyla kaleme aldığı bir mektup gönderdi. Mandev, mektubunda bakana şöyle seslendi: “Sayın Bayraktar, uzun ve yorucu mesainizi biliyor ve o sebeple hatırınızı sormak-selamlaşmak bile ikinci elden oluyor. Arayıp sormadığımı sanmayın, yüzyüze ve hatta telefonla görüşemediğimiz bu iyi niyetli ve samimi sebepledir. Ekli notta ismi geçen bayan hayırlı bir görev yürüten değer verdiğim bir tanıdığımın (evli) kızıdır. Esasen Ankara’da önemli bir yerde memuriyeti olmasına rağmen, eşinin görev yeri nedeniyle yine notta yazılı kurumlardan birinin İstanbul teşkilatına tayin/nakil istemektedir. Zira bu kurumlarda görev alırsa hak kaybı olmayacağını ifade etmektedir. Yardımcı olunabilirse çok makbule geçecektir. Selamlar, saygılar.”


İmage

Mandev, mektubunun ekinde Bakan Bayraktar’a torpil yapılması ricasında bulunduğu Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Basın Uzmanı Şeyda Güloğlu Ulusal adlı kişinin “nakil istediği” kurumlar listesini yollamayı da ihmal etmedi. Mandev, milyonlarca gencin KPSS sınavlarıyla girebilmek için ter döktüğü gözde kurumları şöyle sıraladı:

TRT, RTÜK, Başbakanlık Devlet Arşivleri, Başbakanlık Basın Bürosu, MİT, Milli Saraylar.

RTÜK’e gönderdi

Kendisine gelen bu talebi kırmayan Bakan Bayraktar ise torpil istenen kurumlara “resmi yazıyla” “ricada bulundu”. Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı antetli, “984” sayılı, “15/05/2012” tarihli resmi yazısını, kendisine gelen mektubu da ekleyerek RTÜK’e gönderdi. Bayraktar yazısında, “Ekli talebi bilgilerinize iletiyorum. Selam ve sevgilerimle” dedi.

Ancak Bakan’ın bu önemli ricasında bir sorun ortaya çıktı. Torpil yazısı 5’i AKP’li, 2’si CHP’li, 1’i MHP’li, 1’i de BDP’li olmak üzere 9 üyenin görev yaptığı üst kurulda, karar alma mekanizmasında en etkisiz ikinci üye konumunda bulunan BDP’li Doç. Dr. Ahmet Yıldırım’a gitti.

Önce şaka sandı

Kendisine gelen bu yazı karşısında şaşıran Ahmet Yıldırım, süreci şöyle anlattı:

“Açıkçası ben birinin bir şakası olabilir diye düşündüm. Sekreterim aracılığıyla özel kalemi arattım, tarih-sayı verdik ve gerçekten oradan çıkan bir yazı olduğunu gördük. Sayın Bakan, resmi tarih ve yazı ile devlet işleyişinde olmayan böyle bir yöntemi denemiş. Özellikle resmi yazı yazılmış olması, bu işlerin gayri resmi yapılabilirlik düzeyini de gösteriyor. Kaldı ki ben bu konuda icracı olmayan, yetkiye sahip olmayan biriyim, zaten yetkim olsa da bu konuda hiçbir adım atmam. Ben Sayın Bakan’a cevap verme gereği bile duymadım. Çünkü bu durum, bakanın devlet adamıyla kurduğu ilişkinin düzeyini gösteriyor. Cevap vermeye kamuya biçtiğimiz değer, kamu işleyişine, devlet işleyişine biçtiğimiz değerde yer bulamadım.”
27-08-2012 06:03
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Bakan Bayraktar'ın Torpil Yazısı Adres Şaşırdı - Esra Bayraktar - 27-08-2012 06:03

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  VİP Torpil listesiyle ilgili şok savunmalar... KaRNeC 0 529 13-12-2014 12:18
Son Mesaj: KaRNeC
  Trabzon'da Bakan Suat Kılıç'a Protesto ! KaRNeC 0 609 27-08-2013 07:43
Son Mesaj: KaRNeC
  Bakan Bayraktar: "Müslüman ülkeyiz bizden mucit çıkmaz, ara eleman olmalıyız" KaRNeC 0 1,489 07-08-2013 03:28
Son Mesaj: KaRNeC
  Öğretmen Atamalarında Torpil İddiası !! Yeliz 0 678 25-07-2013 04:33
Son Mesaj: Yeliz

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir