Konu Bilgileri
Konu: Sosyal Medya Bugün DıLAN'ı Konuştu Yazar: Esra Bayraktar
Okunma: 674 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 13 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 5 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Esra Bayraktar 12-09-2012, Saat:04:42   
#1
chp_dilanin_dramini_tbmmye_tasidi_h68726.jpg
Siverek’e bağlı Gürakar beldesinde 10 Eylül’de evininde önünde baygın halde bulunan Dilan B’ye ilk müdahaleyi olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekipleri yaptı. Siverek Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Dilan B. tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olaya ilişkin verilen bazı haberlerde ve sosyal paylaşım sitelerinde Dilan’ın tecavüce uğradığı yönünde iddialar yer alırken, bir hacker grubu, şanlıurfa ve Siverek Devlet hastaneleri ile Siverek Kaymakamlığı’nın internet sitelerine erişim engelledi.

Twitter’da ise ”#DilanaNeOldu” başlığıyla açılan etiket, Twitter dünya gündemine 3. sıraya kadar yükseldi, Türkiye gündeminde de gece boyunca ilk sırada kaldı.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Dilan’ın ölümüne ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma şahin’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Tüm bunlar yaşanırken, Dilan’ın cenazesi otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Burada yapılan otopside küçük çocuğun boğazına kaçan boncuğun nefes borusunu tıkaması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

Valilik açıkladı

şanlıurfa Valiliği, yaptığı açıklamada, 10 Eylül’de Gürakar beldesinde 112 Acil Komuta Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerinin, ”çocuğa yabancı cisim aspirasyonu ön tanısı” ile müdahale ettiğini bildirdi.

”Siverek Devlet Hastanesi’nde yapılan 45 dakikalık müdahaleye rağmen küçük çocuk kurtarılamamıştır” denilen açıklamada şunlar kaydedildi: ”Hayatını kaybeden çocuğun yaşının küçük olması sebebiyle müdahalede bulunan sağlık ekipleri tarafından kesin sonuç için Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna otopsi yapılması için gönderilmiştir. Ayrıca güvenlik güçleri olayla ilgili soruşturma başlatmıştır. Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı otopsi sonucunda Dilan B’nin yabancı cisim yuttuğu için hayatını kaybettiği ve aynı gün yapılan otopsisinden elde edilen bulgulara göre, ’kişinin ölümünün yabancı cisim aspirasyonuna bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana geldiği’ şeklinde raporda yer almıştır.

Otopsi sonucunda, çocuğa herhangi bir cinsel istismarda bulunulmadığı ve tecavüz edildiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığı, çocuğun bakire olduğu adli tıp raporuna yansımıştır.” Açıklamada, internet sitelerine ve sosyal medyaya yansıyan haberlerin tamamının gerçek dışı olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Acılı aile, dava açacak

Anne Keziban B, gazetecilere yaptığı açıklamada, olay günü evde bulaşık yıkadığını, çocuklarının ise dışarıda oynadığını bildirdi.

Bu sırada büyük kızının yanına gelerek, Dilan’ın boncuk yuttuğunu söylediğini aktaran Keziban B, ”Hemen yanına gittim ve elimle boğazındaki boncuğu çıkarmaya çalıştım. Bu sırada hayatını kaybetti. Sonra da ambulans geldi ve hastaneye götürdü” dedi.

Amca Hasan K. ise söylentinin 112 Acil Servis görevlilerinden biri tarafından çıkarıldığın öne sürdü.

Yeğeninin Adli Tıp Kurumu’nda boncuk yutması sonucu öldüğünün kesinleştiğini ifade eden Hasan K, ”Bu iftirayı bize atan, Siverek ve Güneydoğu’yu böyle olaylarla karalamak isteyen, haberi yapan ve yayan kişiler hakkında dava açacağız” şeklinde konuştu.

Dilan B’nin ailesinin yaşadığı Gürakar Belediye Başkanı Recep Küçükçay da tecavüz iddiasının gerçeği yansıtmadığını, bu durumun aileyi de rahatsız ettiğini belirterek, haberi yapanlar hakkında maddi ve manevi tazminat davası açılacağını söyledi.

ışte twitter'da yapılan bazı yorumlar şöyle:


@wiccan0_1: bu iş daha nereye kadar gidecek insanlıgımdan utanıyorum #DilanaNeOldu demeye korkuyorum

@irfan_krk: 3 yaşındaki kızın vücudunda tecavüz emareleri bulunmus.#DilanaNeOldu, ne oldu vicdanlara suskunsunuz ne oldu bu topluma böyle...”

@yeldaakpnar1: #DilanaNeOldu boncuk yuttu diye kapatanlara da , bunu 3 yaşındaki dilan bebeğin hayatı söndüren haine de yazıklar olsun :((

@mermmaaiidd: Nasıl bı sapıklık?nasıl bı ülke halıne geldık? .Artık kesın çözümler getırın bole ınsanların var oldugu bı ulke ıstemıyoruz.#DilanaNeOldu

@NaferErmis: Bir kadına tecavüz sinirimizi bozar, bir çocuğa tecavüz tüylerimizi diken diken eder, bir bebeğe tecavüz ise kanımızı dondurur #DilanaNeOldu

@abagis: Utanma duygusunu,adalet duygusunu,vicdanini kaybeden ulkenin buyume hizindan bana ne.Buyume turkiye.kucul biraz ve utan,uzul. #dilananeoldu

@hamdialkan: #DilanaNeOldu insanlığın bittiği yerdeyiz.. hayvanlar bile bunu yapmaz..!

@OPAMUKOGLU: Devlet, çoğunluğun yararını temsil eden bir teşkilat değil, hukuk düzenleyen, adalet sağlayan ahlaki bir varlıktır. #DilanaNeOldu

@fuldenuras: urfa da 3 yaşındaki çocuğa tecavüz kuşkusu ? bunu yapan insanmı o insansa ben değilim #DilanaNeOldu

@emavioglu: #DilanaNeOldu Siverek'ten yanıt: 112 doktoru vajinal bölgede yırtık olduğunu belirledi, doktor olayı büyütmemesi için telefonla uyarıldı!

@ferhatttunc: 3 Yaşındaki #DilanaNeOldu diye soralım.Tecavüze uğradığı söylentisi dogru mu ve gercekler neden gizleniyor!! #DilanaNeOldu

@UmutOranCHP: Eğer devlet yetkilileri, 3 yaşındaki çocukları değil, 3 yaşında çocuklara tecavüz edenleri korumaya çalışıyorsa artık iflas etmiş demektir.

@sabahatakkiraz: Hayatımda zorlandığım anlar oldu. Midemin bulandigi, tiksindigim ama 3 yaşındaki bir bebeğe tecavüz beni kahretti.O masuma nasıl kıydınızRedhack Urfa ve Siverek Devlet Hastaneleri'ni hackledi


'Dilan Ne Oldu?' sorusuna yönelik konuyla ilgili olanlardan bir yanıt gelmemesi üzerine Redhack Urfa Devlet Hastanesi sitesine erişimi engelledi.

Redhack Urfa Devlet Hastanesi'nin ardından Dilan'la ilgili şüphelerin yoğunlaştığı Siverek Devlet Hastanesi'nin siverekdevlethastanesi.gor. tr internet sitesini de erişime engelledi.

Redhack ayrıca yargıtay.gov.tr sitesini de engelledi. Yargıtay 14 yaşında 26 kişinin tecavüzübe uğrayan N.Ç.nin "kendi rızasıyla" tecavüze uğradığı kararını onaylayarak bir "Utanç Kararını" onaylamış ve çocuğa tecavüzün gerekçesine yasal kapı açmıştı. (T24 )

CHP KONUYU MECLıSE TAşIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şanlıurfa'nın Siverek ılçesi'nde tecavüze uğradığı iddia edilen 3 yaşındaki Dilan B.'nin durumunu TBMM'ye taşıdı.

Siverek Devlet Hastanesi'nde 'boncuk yuttuğu' için hayatı kaybeden Dilan B.'nin tecavüze uğradığı ve bunun gizlendiği iddiaları Meclis gündemine taşındı. CHP'li Oran, TBMM Başkanlığı'na Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma şahin tarafından cevaplaması için bir soru önergesi verdi. Bakan şahin'e "Bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır?" diye soran Oran "Bakanlık'tan Dilan'a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için yapılan girişimlerin' neler olduğu sorusuna da cevap istedi. Oran ayrıca, Edirne'de meydana gelen tecavüz olayını da Meclis gündemine taşıyarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu tür olayların önlenmesi için geliştirdiği projeler hakkında bilgi istedi.

CHP'li Oran Meclis Başkanlığı'na gönderdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti;

-şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde evinin önünde yerde bulunan 3 yaşındaki Dilan B. Siverek Devlet hastanesine götürülmüş ve burada hayatını kaybetmiştir. Yapılan açıklamada Dilan B.’nin "boncuk yuttuğu" ve bu sebeple vefat ettiği açıklanmıştır. Daha sonra gelen bilgilere göre ise 3 yaşındaki Dilan B.’nin tecavüze uğradığını gösteren ciddi bulgular ortaya çıkmıştır. şayet tecavüz iddiaları gerçek ise, bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatılmıştır? Dilan’a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için Bakanlığınız tarafından yapılan girişimler nelerdir?

-Yine 10 Eylül 2012 günü, Edirne’de 14 yaşında sağır, dilsiz ve kör bir kızın aralarında 76 yaşında bir kişinin de olduğu 7 kişi tarafından tecavüze uğradığı iddiası kamuya yansımış, şahıslar tutuklanmış, tecavüz mağduru olan 14 yaşındaki kız çocuğunun da 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Bakanlığınız tarafından kendisine herhangi bir adli veya maddi destek sunulmuş mudur? Konu hakkında herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Adli ve idari süreçleri takip etmekte misiniz?

-1 Ocak 2003-30 Haziran 2012 tarihleri arasında, tecavüz mağduru olan 18 yaşının altındaki kız çocuğu sayısı nedir? Özellikle kadınlara yönelik fiziki ve maddi şiddetle mücadele için hangi projeler Bakanlığınız tarafından ortaya konulmuş ve uygulamaya geçilmiştir? Bu kapsamda Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ifade edilen, "Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar" gibi tecavüzü meşrulaştıran, doğallaştıran, tecavüz mağdurunu ötekileştiren ifadelerin normalleşmesini engellemek için de bir projeniz bulunmakta mıdır? Bu konuda Sağlık Bakanı ile herhangi bir girişiminiz oldu mu?


Etiketler: Sosyal, Meclis, Adli Tıp, soruşturma, Siverek , Yorum, Taraf, gece, Eylül, Haziran, Ocak, TBMM, yanıt, Nefes, doktor, Recep Akdağ, Meclis Başkanlığı, Türkiye, CHP, şanlıurfa, Edirne, Diyarbakır, Fatma şahin, Yargıtay, hukuk, 1 Ocak, Belediye Başkanı
Cevapla


Sosyal Medya Bugün DıLAN'ı Konuştu Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Bu Konudaki Yorumlar
Sosyal Medya Bugün DıLAN'ı Konuştu - Yazar: Esra Bayraktar - 12-09-2012, Saat:04:42

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Vali Hüseyin Avni Coş Konuştu: Sürçü lisan etmişiz ağzımdan çıkmış Yeliz 0 584 12-11-2013, Saat:12:22
Son Yorum: Yeliz
  Öğretmen atama başvuruları için bugün son gün KaRNeC 0 784 06-09-2013, Saat:09:47
Son Yorum: KaRNeC
  Bu Resim Van'da Bugün Çekildi - Ve ınsan Değil !! KaRNeC 0 801 17-03-2013, Saat:03:36
Son Yorum: KaRNeC
  ıbrahim Tatlıses, Pkk Bayrağı Sallayan Resim ıçin konuştu KaRNeC 0 3,303 20-02-2013, Saat:04:22
Son Yorum: KaRNeC

Hızlı Menü:

belediye seçim anketi 2019 | kampanyalar | Replika saat | kurumsal SEO danışmanı |

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri