721 defa görüntülendi.

Bankarlar 10 Yıl Öncesine Kadar Aldıklarını İade Edecek

Esra Bayraktar
Moderator
*****


Mesajlar: 574 Katılma Tarihi: 26-08-2012 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Bankarlar 10 Yıl Öncesine Kadar Aldıklarını İade Edecek
İmage
Kahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bankanın tüketiciden aldığı 15 ayrı ücret kaleminin geriye dönük 10 yıl iadesine karar verdi.


Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyet olarak 15 gün içerisinde, 393 dosyayı karara bağladıklarını ve bunlardan 323'ünün bankacılık hizmetleriyle ilgili yaşanan sorunlar olduğunu belirtti.
Bankacılıkla ilgili söz konusu başvuruların büyük bölümünün kredi kartı aidatı ve dosya masrafı ücretinin iadesiyle ilgili olduğunu aktaran Tanrıverdi, şöyle devam etti:
''Bunların dışında bankanın diğer kesintilerini de inceledik. Yaptığımız değerlendirmede kredi kartı aidatı ve dosya masrafı başta olmak üzere komisyon masrafı, ekspertiz ücreti, yüzde 2 yeniden yapılandırma kesintisi, ipotek kaldırma yazısı ücreti, kredi kullandırma ücreti, ipotek tesis ücreti, komisyon, ödeme talimatı poliçe ücreti, istihbarat ücreti, kredi tespit ücreti, KKDF tespit ücreti, bankacılık ve sigorta muameleleri vergisi ve yangın sigortası adı altında bankanın tüketiciden aldığı 15 ayrı ücret kaleminin geriye dönük 10 yıl iadesine karar verdik.''
-''Zaman aşımı süresi 10 yıl''
Belirtilen kesintilerin tümünün 10 yıl öncesinden başlamak suretiyle bankadan talep edebileceğini aktaran Tanrıverdi, şunları kaydetti:
''Tüketiciler kesintinin başladığı tarihten bugüne oluşan yasal faizi bankadan talep edebilirler. Bilindiği gibi, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu verdiği bir kararla sözleşmeye dayalı iş ve işlemlerde dava açma zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğuna hükmetti. Dolayısıyla yukarıda açıkladığımız işlemler de sözleşmeye dayalı işlemlerdir. Yasaya göre bankalar faizin dışındaki bazı muhik masrafları tüketiciden alabilirler. Ancak bu hususu sözleşmeye koymaları gerekir. Eğer sözleşme önceden hazırlanan matbu bir sözleşme ise masrafları tüketiciye açıklamalı, onların rızasını almalıdırlar. Masraf alınacağına ilişkin şartlar tüketici ile tartışılmamışsa ne kadar haklı bir sebebe dayanıyorsa dayansın herhangi bir ücret alınamaz.''
Tüketicilerin paranın iadesi için önce bankaya başvurması gerektiğini, bankanın ise kesintiyle tüketiciye bilgi vermek zorunda olduğunu ifade eden Tanrıverdi, olumsuz cevap alan tüketicilerinin bulundukları yerlerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne müracaat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
17-09-2012 04:24
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Bankarlar 10 Yıl Öncesine Kadar Aldıklarını İade Edecek - Esra Bayraktar - 17-09-2012 04:24

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Ergenekon Davası'nda Kim Ne Kadar Ceza Aldı ? KaRNeC 0 468 06-08-2013 02:51
Son Mesaj: KaRNeC
  Putin ve Eroğan'ın MAL VARLIĞI NE KADAR Esra Bayraktar 0 831 13-04-2013 12:11
Son Mesaj: Esra Bayraktar
  Türkiye'de Kaç Milyoner Var ? Toplam Paraları ne Kadar ? KaRNeC 0 768 28-10-2012 10:38
Son Mesaj: KaRNeC
  Teröristbaşı Pisliğinin Devlete Bir Günlük Makiyeti Ne Kadar ? KaRNeC 0 1,110 08-10-2012 12:08
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir