5197 defa görüntülendi.

Miras Hakkında Kemal Kacar Efendi'nin Sözleri

Esra Bayraktar
Moderator
*****


Mesajlar: 574 Katılma Tarihi: 26-08-2012 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Miras Hakkında Kemal Kacar Efendi'nin Sözleri
İmage

MERHUM KEMAL BEY AĞABEYİMİZİN MİRAS HAKKINDAKİ KONUŞMALARINDAN BİR PARÇA

Sü-i hatime miras meselesinden dolayı da oluyor.
حديث شريف ابو هريره حضرتلرندن : باَدِرُوا باِْلأَعْمَالِ ........ فِتَناً كَقِطَعِ اللَّّيْلِ الْمُظْلِمِ يُصْبِحُ الرَّجُلُ مُؤْ مِنًا وَيُمْسِى كَافِرًا وَيُمْسِى مُؤْمِناً وَيُصْبِحُ كَافِرًا يَبِيعُ دِينَهُ بِعَرَضٍ مِنَ الدُّنْيَا (رواه المسلم الترغيب: ج/4- ص/124- اخلاق CD سی )

Efendim; Miras hukukunda kızlar erkeklerin yarısını alıyor. Hâlbuki kız ile erkeğin ne farkı var diyorlar. Ne farkı olduğunu Allah c.c. senden çok daha iyi biliyor. Sana soracak değil ki. Bir hikmeti ilahisi var ki, kıza bir, erkeğe iki demiş hazreti Allah. . (لِلذََّكَرِ مِثْلُ حَظِّ اْلأُنْثَيَيْنِ ) demiş. Sana danışmamış. Sana sorma ihtiyacı da yok! İman ehli de buna inanmış! Ha, senin kanun-i medeniyyene göre müsavi alacağım diyen alır. Buna bir şey yapamayız. Alır ama Allah’ın kanununu dinlemediği için hesabını yarın ahrette Allah’a verir. Bakalım o zaman ahrette hali ne olur. Kaldı ki, kanunda rızaî taksim olduğuna göre mümine kadınlar ve mümin erkekler Allah’ın emrine göre hareket etme imkânına maliktirler. Yani birrıza herkes Allah’ın bu taksimini istedi mi kim ne diyebilir. Amma işine öyle gelir de “Ben kanun bilirim, başka bir şey bilmem” dedi mi güme gitti.

Hacı Nine, 70 yaşına kadar beyaz başörtüsü, elinde tesbihi seccadesinden kalkmasa –iyi dinleyin bakın, kulağınızı açın- 70 yaşına kadar, beyaz başörtüsü, elinde tesbihi, seccadesinden kalkmasa, amma bir miras meselesinde “Nineciğim, Allah’ın kitabına göre senin hakkın budur” denilince “ben kanundan başka bir şey tanımam” dedi mi tamam. Gitti. 70 senelik ne seccade kaldı, ne başörtüsü kaldı, ne tesbih kaldı. Hepsi gitti. Bütün o amelleri hepsi gitti bir anda. İnsan küfre düşer ve 70 senelik ameller güme gider.

İman olmadan amel olmaz ki. Allah’ın indinde makbul değil. Onun için müminler, Müslümanlar elbette ki yaşadığımız memleketin kanunlarına tabiyiz. İsyan edecek değiliz. Ama Allah’ın kanunlarını da göz önünde tutmak lazım. İnanmıyorsa ona diyecek bir şey yok. Serbest. Herkes bildiğini işler. İstediği naneyi yemekte herkes serbesttir. Ama Mümin, Müslüman’sa, şakaya gelir tarafı yoktur. Allah’a hesap vereceğini hesap etmesi lazım. Düşünmesi lazım.

İşte nefis böyle bir mahlûktur. Gördünüz mü nefis nasıl insanın ayağını kaydırıyor? 70 yaşındaki süt beyaz başörtülü hacı ninenin ayağını bile kaydırıyor. Hiç şakaya gelir tarafı yok. Onun için annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, hemşirelerimizi ona göre ikaz etmemiz lazımdır. Birçoğunun ayağı böyle tehlikeli hususlarda kayabiliyor.

(Teypten transkripsiyon.)


KAYNAK:
(Bu Mesaj 28-09-2012 08:54 değiştirilmiştir. Değiştiren : Esra Bayraktar.)
28-09-2012 08:54
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Miras Hakkında Kemal Kacar Efendi'nin Sözleri - Esra Bayraktar - 28-09-2012 08:54

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir