606 defa görüntülendi.

Bülent Arınç'a Göre Servetimiz !

Esra Bayraktar
Moderator
*****


Mesajlar: 574 Katılma Tarihi: 26-08-2012 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Bülent Arınç'a Göre Servetimiz !
İmage

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Biz 75 milyon nüfusun yarısının yaşının 30'un altında olduğu bir ülkeyiz. 30 yaşın içerisinde de üniversite dahil olmak üzere 20 milyona yaklaşan öğrencimiz var. Bu kadar genç nüfus bir ülke için servettir aynı zamanda'' dedi.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı Dalaman Havalimanı'nda Muğla Valisi Fatih Şahin, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa ve AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk karşıladı. Karayoluyla Muğla'ya geçen Arınç, valiliği ziyaret etti.
Arınç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla'ya Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin yeni akademik yılının başlaması dolayısıyla düzenlenen törende bulunmak için geldiğini söyledi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin 20. yılını doldurduğuna işaret eden Arınç, üniversitenin bugün 30 bin civarında öğrencisi olduğunu, Muğla'nın Türkiye'de önemli bir kent olduğunu belirttti.
Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Başta turizm, tarım ve madencilik olmak üzere. İnşallah Muğla bu potansiyelini ilerleyen yıllarda daha da yukarıya taşıyacak. Dalaman Havalimanı İstanbul ve Antalya'dan sonra özellikle dış hatlarda yabancı turistlerin girişleri açısından çok başarılı. 3 milyondan fazla turist giriş yapıyor. Şu anda da turizm sezonu canlı bir şekilde devam ediyor. Turizm sektör olarak son yıllarda yüz akımız oldu. 30 milyonun üzerinde turist ağırlıyoruz ve 30 milyar doların üstünde bir gelir elde ediyoruz. Muğla da özellikleri sebebiyle dünyanın göz bebeği olan bir ilimiz.''
Hükümet sözcülüğünün yanı sıra 10'a yakın kurumdan sorumlu olduğunu ve bunların genelde basınla ilgili olduğunu anlatan Arınç, ''Muğla'ya kazandırdığımız Basın Yayın İl Müdürlüğümüz oldu. Eskiden 7 olan sayıyı 17'ye çıkardık. Kasım ayının ikinci yarısında ya da Aralık ayının başında yerel medya eğitim seminerini Muğla'da yapacağız. Yaklaşık 300 gazeteci arkadaşımızla Muğla'da birlikte olacağız'' diye konuştu.
-''Genç nüfus bir servet''-
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, valilik ziyaretinin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Salonu ve Uygulama Oteli'nin açılış törenine katıldı.
Arınç, burada yaptığı konuşmada, 2012-2013 akademik yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin açılış törenini yapacaklarını, tören öncesi bir spor salonu ve uygulama otelinin hizmete açıldığını söyledi. Bundan dolayı ayrıca sevinçli olduğunu ifade eden Arınç, ''Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştu. Bugüne kadar da çok önemli bir gelişme gösterdi. Bugün 12-13 fakültesi pek çok yüksek okuluyla enstitüsüyle zannediyorum 50-51 olmalı, bu kadar yüksek bir üniversite eğitim seviyesine ulaştı. 30 bin civarında da öğrencisi olan saygın üniversitelerden biri oldu'' dedi.
Üniversiteye ismini veren merhum Sıtkı Koçman'ı minnet ve şükranla andığını ifade eden Arınç, ''Üniversitemize çok büyük maddi destek sağladılar. Hayırsever iş adamımızın bu yıl içinde çıkarılan kanunla isminin üniversitemize verilmesi bir vefakarlık bir kadirşinaslıktır. Muğla onu unutmadı, bundan sonra da unutmayacak. Eserleri üniversitemizde yaşayacak'' diye konuştu.
Bülent Arınç, 2002'de 98 olan üniversite sayısının, bugün 100'ü devlet üniversitesi olmak üzere, vakıf üniversiteleriyle birlikte 170 olduğunu bildirdi.
Bugün üniversitelerde milyonlarca öğrenci olduğunu belirten Arınç, ''Biz 75 milyon nüfusun yarısının yaşının 30'un altında olduğu bir ülkeyiz. 30 yaşın içerisinde de üniversite dahil olmak üzere 20 milyona yaklaşan öğrencimiz var. Bu kadar genç nüfus bir ülke için servettir aynı zamanda. Bugün konuşmamda ifade edeceğim, bir ülkenin gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi şüphesiz önce bilgidedir. Bilgiyi en iyi şekilde, en kolay şekilde, en nitelikli biçimde mutlaka öğrenmeliyiz. İkincisi de genç nüfusumuzun, nüfusumuza büyük bir katkı sağlaması'' dedi.
Bugün üniversiteler arasında ciddi bir rekabet olduğunu, bu rekabetin sadece Türkiye'deki üniversitelerin kendi arasında değil, aynı zamanda dünyadaki sayılı üniversitelerle de yapıldığını anlatan Arınç, şunları kaydetti:
''Eminim ki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bu yarışta haklı yerini mutlaka bulacaktır. Bugün kendilerine hedef olarak dünyadaki şu kadar üniversite içinde şu sıraya gelmeyi, Türkiye'deki üniversiteler içinde de mutlaka ilk 20'nin içinde olmayı hedefleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin en kısa zamanda bunu yakalayacağından da eminim.''
Bülent Arınç, spor salonunun gençlere tahsis edilmesiyle aynı zamanda Muğla'nın tüm gençleri ve halk için de iyi bir fırsat olduğunu bildirdi.
Arınç, ''Buna da ayrıca müteşekkiriz. Çünkü Muğla merkezi 60 bin nüfusu olan, ama bunun neredeyse yarısı üniversite öğrencisi olan bir eğitim kenti. Dolayısıyla tüm öğrencilerimizin bu imkandan istifade etmesini istiyoruz. İkinci olarak uygulama otelimiz yetişecek, yüksek okulda okuyacak gençlerimiz için de iyi bir fırsat sunacaktır'' dedi.
Başbakan Yardımcısı Arınç daha sonra spor salonunda gazetecilerin isteği üzerine potaya atış yaptı. Arınç, tribünlere çıkarak oynanan gösteri maçını vatandaşların arasında izledi.

Kaynak: AA
28-09-2012 09:34
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Bülent Arınç'a Göre Servetimiz ! - Esra Bayraktar - 28-09-2012 09:34

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Branşlara Göre Dağılım Ne Kadar Adil Olacak? KaRNeC 0 822 11-08-2013 12:19
Son Mesaj: KaRNeC
  2013 Yılı Branşlara Göre Öğretmen İhtiyacı Listesi KaRNeC 0 1,472 21-07-2013 08:27
Son Mesaj: KaRNeC
  2012-2013 İlköğretimde 4+4+4 Sistemine Göre Yenilenen Ders Saatleri Çizelgesi KaRNeC 0 8,009 12-09-2012 11:18
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir