612 defa görüntülendi.

Oslo Bu Sefer Ak Parti'yi Bitirir

Beyaz Laleler
Öğretmen
**


Mesajlar: 4 Katılma Tarihi: 22-09-2012 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Oslo Bu Sefer Ak Parti'yi Bitirir
İmage
"Şu an tekrarlanacak bir Oslo sürecine halkın tepkisi ilk seferki gibi sükunetle olmaz. Birileri terör meselesinde ısrarla AKP’yi kaybetmeye oynatıyor."

Oslo benzeri bir sürecin yeniden başlayacağına yönelik söylemleri hatırlatan Yeni Akit'ten Yener Dönmez, şu an tekrarlanacak bir Oslo sürecine halkın tepkisinin ilk seferki gibi sükunetle olmayacağına dikkat çekerek, "Birileri terör meselesinde ısrarla AK Parti’yi kaybetmeye oynatıyor. O birileri Habur sürecini de benzer şekilde ilerletmişti. Ve o birileri, bugüne kadar neye ellerini attılarsa başarısız oldular ve bütün faturayı Erdoğan’a ödettiler." dedi.

Dönmez, PKK'nın son saldırılarıyla terörün bu kadar çok gündemde olmasının, seçimlere hazırlanan bir iktidar üzerinde baskı oluşturma hedefi taşıdığına dikkat çekti.

TSK operasyonlarıyla PKK'nın kırsalda sıkıştırıldığını ifade eden Dönmez, "Çatışmalarda çok büyük kayıplar veren örgütün alan hakimiyetini bırakın alan yerleşmesi yapması bile söz konusu değil." dedi ve hükümetin iyi niyetli bile olsa barış yaklaşımlarının örgütün toparlanması ve yeni eylemlere hazırlanmasını sağladığını belirtti.

İşte Yener Dönmez'in önemli analizi:

Bütün emareler gösteriyor ki Oslo benzeri bir süreç yeniden başlıyor. PKK, yaz döneminde özellikle yol menfezlerine mayınlar döşeyerek şehit sayısını yükseltti. Gaziantep ve Şemdinli’de meydana gelen saldırılar ve BDP’lilerle kucaklaşma üzerinden yapılan psikolojik operasyonlarla örgüt, medyanın ana gündeminde kaldı. PKK’nın bu derece çok konuşulması elbette kritik seçimlere hazırlanan bir iktidarı zorlayacaktı. Oluşturulmak istenen psikolojik baskıya maalesef gelinmiş görünüyor. Oysa Türk Silahlı Kuvvetleri son derece etkin mücadele örnekleri sergiliyor. Terör örgütü gerçek anlamda kırsalda sıkışmış durumda.

Çatışmalarda çok büyük kayıplar veren örgütün alan hakimiyetini bırakın alan yerleşmesi yapması bile söz konusu değil. Büyük baskı yiyen örgüt, plastik patlayıcı marifetli eylemlere yönelmektedir. Bu da örgütü daha da marjinalize etmekte ve halkla irtibatını kesmektedir.

Terör örgütü, kırsal çatışmalarda başarılı olduğu, askere karşı başarı elde ettiği dönemde bölge halkı gözünde psikolojik üstünlüğü elde etmişti. Şu an bu tip bir durumdan söz edilemez.

Eskiden Öcalan’a tecrit uygulanmıyorken bile “zehirlendi” iddiası ortaya atılıyor ve sokaklara on binlerce insan çıkartılıp, araçlar yakılıyor, şehirler savaş alanına çevriliyordu. Şu an Öcalan bir yılı aşkın zamandır tecritte... Sayısız iddia ortaya atıldı, PKK için önemli günler geldi geçti ama sokaklar gayet sakin. Hatta BDP’nin bazı eylemlerinde 30-40 kişi ancak toplanabiliyor. Bunun istatistikleri devletin elinde vardır. Bence bu istatistiklere bakılmalı, çünkü çok şey anlatıyor.

Ben de size başka bir istatistikten bahsedeceğim.
Dünya devi Google’ın son derece etkin bir istatistik sistemi var. İnternette ne aranıyor, kim neyi arıyor, en çok hangi sitelere giriliyor, hangi haberler okunuyor, bu istatistik sayfasından görmek mümkün. “Oslo” kelimesiyle ilgili istatistikleri almak için google’ın bu hizmetinden faydalandım. MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrıldığı dönemde “Oslo görüşmelerinin” internette en çok arandığını tahmin ediyordum. Karşılaştığım gerçek ise çok farklıydı. Bu ay içinde “Oslo” kelimesi, sözkonusu dönemden tam üç kat daha fazla aranmış. Oslo’yla ilgili görüşmeler vs. tabanlı kelime aramalarında da aynı şekilde kat kat fazla artış var. Oslo konusunda halktaki duyarlılık giderek yükseliyor.

İbrahim Güçlü, PKK’nın geçmişten beri bu tip barış ve görüşme adımlarını, nefes alıp toparlanma ihtiyacı duyduğu dönemlerde gündeme getirdiğini söylüyor.
Halkta Oslo duyarlılığının artmasındaki gerekçe de bu.

Hükümet iyi niyetle barış için yaklaşmış olsa da PKK’nın bu süreci değerlendirerek toparlandığı, yurtiçine bomba soktuğu ve şimdi onları kullanmaya başladığı düşünülüyor. Konuyla ilgili haberlerin altındaki yorumlar okunduğunda bu ortak bir kanaat olarak ortaya çıkıyor.

Ez cümle söylemek istediğim;
Oslo ya da benzer bir görüşme sürecinin emareleri var. Ancak google analitikten de görüldüğü üzere halktaki duyarlılık bu kez çok fazla. Oslo’nun ses kasetinin çıktığı zamanın bile iki katından fazla arama yapılmışsa, şu an tekrarlanacak bir Oslo sürecine halkın tepkisi ilk seferki gibi sükunetle olmaz. Birileri terör meselesinde ısrarla AK Parti’yi kaybetmeye oynatıyor. O birileri Habur sürecini de benzer şekilde ilerletmişti. Ve o birileri, bugüne kadar neye ellerini attılarsa başarısız oldular ve bütün faturayı Erdoğan’a ödettiler. İkinci bir AK Partimiz, ikinci bir Erdoğan’ımız yok... Müslüman ikinci kez aynı delikten sokulmaz.

Etiketler: PKK, terör, örgüt, müzakere, terörle mücadele, Erdoğan, Habur
29-09-2012 10:31
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Oslo Bu Sefer Ak Parti'yi Bitirir - Beyaz Laleler - 29-09-2012 10:31

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  AK Parti MİT Yasasında 7 Değişiklik Yapacak! KaRNeC 0 561 13-04-2014 09:12
Son Mesaj: KaRNeC
  AK Parti’de Numan Kurtulmuş krizi çıktı KaRNeC 0 1,149 06-05-2013 05:58
Son Mesaj: KaRNeC
  AK Parti'den Meclis'te kritik hamle Esra Bayraktar 0 585 07-04-2013 09:08
Son Mesaj: Esra Bayraktar
  Bu Ankette Ak Parti Düştü, Mhp Uçtu ! KaRNeC 0 666 31-03-2013 10:45
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir