850 defa görüntülendi.

Atama Bekleyen Öğretmenler Neler Yapıyor ? İşte Yaptıkları

KaRNeC
Site Kurucusu

Mesajlar: 19,178 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Atama Bekleyen Öğretmenler Neler Yapıyor ? İşte Yaptıkları

İmage

ATAMA BEKLERKEN PİDE USTASI OLDUM
- MURAT ÖZBEY (25) / Ankara
'Yılbaşında atanamayan dört öğretmen arkadaşla bir lokantada garsonluk yaptık. Bazen oturup konuşuyoruz; 'Bir dükkan açsak nasıl olur?' diye. Ama onun için de para gerekiyor. Ailemizin pidecisi vardı, KPSS'ye girip öğretmenlik beklerken bir iki ay çalışayım dedim, atama çıkmayınca pide ustası oldum. Dükkan battı o sırada. Bir ara mağazada çalıştım.'
Murat Özbey, 9 Eylül Üniversitesi'nde bilgisayar öğretmenliği okumuş. 2011'de mezun olmuş ve atamasını beklerken pidecilik yapmış. Yaşamayı çok istediği öğretmenlik duygusunu, kısa bir süre özel bir kursta yarı zamanlı çalışarak tatmış. Aylık 30 saatlik işe ve 350 TL ücrete ancak iki ay dayanabilmiş.
Özbey, öğretmen atamalarının yapılmamasının imkansızlıktan ya da mecburiyetten kaynaklanmadığını, bilinçli bir tercih olduğunu söylüyor. Nedenini dershanelerin ve özel okulların lobisine bağlıyor; 'Bu sayede bugüne kadar ucuz öğretmen çalıştırdılar, bir sürü işsiz öğretmen var. Gelecek yıl dershanelerin kapatılıp özel okullara dönüştürülmesi düşünülüyor. Bu sırada işsiz öğretmenlerin sayısı da artacak.'

EN İYİSİ OKUL CADDESİ AMA ORAYA TEZGAH AÇAMAM
- SELHAN TAŞ (32) / Van
'Ücretli öğretmenlik yaparken okul çıkışları kestane satıyordum bir ara. Ana caddede iş daha çok oluyor ama okula yakın olduğu için, öğrencilerim görmesin diye oraya çıkamıyordum. Şapkamı önüme eğip başka yerlerde satıyordum. Öğrencilerim bana büyüdüklerinde hangi mesleği seçeceklerini soruyorlar. Orada kestane sattığımı görseler sorarlar mı?'
Muğla Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği'nde okumuş Selhan Taş. 2008'de mezun olmasından bu yana her yıl KPSS sınavına girip atama bekliyor. Okulu bitirdikten sonra bir yandan atamasını beklerken diğer yandan iş bulmak umuduyla İstanbul'a gelmiş. Konfeksiyonlarda ütücülük yapmış ama kazandığı para yetmediği için memleketi olan Van'a dönmüş. Bir süre ücretli öğretmenlik yapmış.
Bu yıl KPSS'ye girip şansını son bir kez denemek istiyor. Eğer yine atama çıkmazsa, aklından geçen yine İstanbul... 'İş bulmak için başka yol yok. Biraz para kazanıp Van'a geri gelirim, belki ticaret yaparım' diyor. Kendisi önceleri ne yapması gerektiği hakkında çok düşünüyormuş ama artık düşünmekten kaçıyor. Gerekçesi; 'Düşündükçe isyan ediyorsun.' Kendini diğer bazı atanamayan öğretmenlere göre şanslı görüyor. Evli olanları, anne babasından para alanları örnek göstererek kendi elinin en azından çekiç tuttuğunu söylüyor.

BİR HAFTALIK ÖĞRETMENLİK OLUR MU?
- ERKAN IŞIK (28) / Ankara
'9 Eylül Üniversitesi'nde sosyal bilgiler öğretmenliği okudum. 2006'dan beri her yıl KPSS'ye giriyorum ama atama çıkmıyor. Geçen yıl ücretli öğretmenliğe başvurdum ama onda da tayin çıkmadı. Güvenlik görevlisi olmak için 5 ay eğitim alırken, 'Ya bunda da çıkmazsa iş' korkusu yaşadım. Neyse ki sekiz aydır bir sitede bu işi yapıyorum.'
Erkan Işık, atama beklediği ilk üç yılda 6 ayrı okulda ücretli öğretmenlik yapmış. 'Başlayalı bir hafta olmuş, arayıp 'Oraya ataması yapılan bir öğretmen geldi, seni başka okula gönderiyoruz' diyorlar mesela. Canınızı sıkan böyle bir sürü olay oluyor' diyor.
Şöyle sorup yanıtını kendi veriyor Işık; 'Yetersizsem neden 3 yıl çalıştırdılar? Yeterliysem neden her yıl KPSS sınavına alıyorlar? Demek ki bizi insan yerine koymuyorlar.'

ÖĞRENCİSİNİN DÜĞÜNÜNDE ŞARKICI
- AYDIN KAYCI (34) / Iğdır
'Bir iki dönem ücretli öğretmenlik yaptım. Kendi köyümden Van'a, oradan okulun bulunduğu köye gidiyordum her sabah. 4 saat yol sürüyordu. 230 TL aylık maaş alıyordum, 100 TL'sini servise veriyordum. Hafta sonları düğün salonlarında şarkı söylüyordum. Biraz kötü bir durum... Bir keresinde gelin içeri girdiğinde baktım ki benim öğrencim. Düşünebiliyor musunuz, iyi bir öğrenciniz evleniyor, siz onun düğününde şarkı söylüyorsunuz.'
Aydın Kaycı, 2003'ten beri öğretmen olmak için bekliyor. Van 100. Yıl Üniversitesi'nde Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunu... Başlangıçta ücretli öğretmenlik yapmayı istiyormuş ama İl Milli Eğitim Müdürlüğü kendisini hep uzaktaki okullara yolladığı için bu fikrinden vazgeçmiş. Hafta sonlarında düğünlerde şarkı söylüyor. 3 saati 150 TL... Kış ve ilkbaharda, ayda 2-3 düğün... Yaz günleri düğün olmuyormuş Van'da. O zamanlarda tarlada çalıştığını söylüyor Kaycı. Bu yıl yine KPSS'ye girecek ama yine fazla umudu yok.
Eyüp Tatlıpınar / AKŞAM
13-01-2013 04:54
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Atama Bekleyen Öğretmenler Neler Yapıyor ? İşte Yaptıkları - KaRNeC - 13-01-2013 04:54

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  24 Kasım Öğretmenler Günü KaRNeC 0 667 23-11-2013 09:25
Son Mesaj: KaRNeC
  750 kişilik Öğretmen Atamasında Hangi Branştan Kaç kişi alınacak? İşte Cevabı! KaRNeC 0 1,536 21-11-2013 10:23
Son Mesaj: KaRNeC
  Şubat'ta öğretmen atama istegi Başbakana iletildi Ebru 0 689 12-11-2013 09:49
Son Mesaj: Ebru
  Hüseyin Çelik: Yeni atama söz konusu değil Yeliz 0 877 12-11-2013 12:39
Son Mesaj: Yeliz

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir