1194 defa görüntülendi.

İmam-ı Azam Ebu Hanife Kimdir ?

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
İmam-ı Azam Ebu Hanife Kimdir ?
İmam-ı Azam Ebu Hanife Kimdir ?

İsmi Numan, babasının adı Sabit, dedesinin adı Züta’dır. Hicri 80, Miladi 699 senesinde dünyaya gelip Hicri 150 Miladi 767 senesinde yetmiş yaşında iken Bağdat’ta hapsedildi, dövüldü ve zehirlenerek şehit edildi. Lakabı “İmam-ı Azam” künyesi “Ebu Hanife”dir ki “doğru inanıp İslama gönül verenlerin babası” demektir. Hanife isminde bir kızı yoktur. Babası ve dedesi Hz Ali kerremellahü veche efendimizi görüp sohbetinde bulunmakla şereflenmiş, İran’ın ileri gelenlerindendir. Küfede doğup büyüdü ailesinden çok üstün bir İslam terbiyesi aldı. Eshab-ı kiramdan Enes bin Malik Abdullah Ebi Evfa-ı Vâsile bin Eska’ı Sehlbin Saideyi ve en son vefat eden Ebut-tufeyl Amr bin Vasile’yi gördü. Küçük yaşta hafız olup sarf, nahiv ve edebiyatı öğrendi. Kelam ilmini öğrendikten sonra fıkıh ilmini öğrenmek üzere Hammad bin Ebi Süleyman’ın ders halkasına katılıp yirmi sekiz yıl devam etti. Bu arada Ata bin Ebi Rebah ve daha birçok meşhur âlimlerden tefsir, hadis ve fıkıh okudu ve şer-i ilimlerde emsalsiz bir dereceye ulaştı. Tefsir, hadis, kelam ve fıkıh ilminde zamanın en üstünü ve en ehlisünnetin reisi oldu.

İmam-ı Azam Ebu Hanife Kuran-ı Kerim’den sonra Resülullah (S.A.V) efendimizin en büyük mucizelerinden biridir. Evliya-i kiramdan müşahede meydanında at oynatan mücahede de sebat ile vasıflanan İbrahim bin Edhem şakıkı belhi marufu kerhi Eba Yezid Bestani Füdayl bin İyaz Davut-u Tai Ebu Hamit el-leffaf, Halef bin Eyüb, Abdullah bin Mübarek, Veki bin Cerrah, Ebubekir Berrak (İmamı Rabbani müceddidi elfi sani) ve daha pek çok zevat Ebu Hanife’nin mezhebine tabi olmuştur. İmam-ı Şafi İmam-ı Muhammed’in talebesidir. İmam-ı Muhammed İmam-ı Şafi’nin annesiyle evlenmiş ve kitaplarını ona bırakmıştır. Bu sebeple İmam-ı Şafi “kim fakih olmak isterse İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin eshabına (talebelerine) devam etsin(talebe olsun). Çünkü manaları anlamak ancak onlara müyesser olmuştur. Vallahi ben ancak Muhammet bin Hasan’ın kitaplarıyla fakih oldum” demiştir. Resulullah efendimiz “Şüphesiz Adem benimle iftihar etmiştir. Ben de ümmetimden ismi “Numan” künyesi “Ebu Hanife” olan bir zatla iftihar edeceğim. O ümmetimin kandilidir.” buyurmuştur.

İmamı Rabbani hazretleri C:2 M:55 de İmamı Azam hakkında; “İmam-ı Azam takvası ve resulullah (S.A.V.) efendimizin sünnetine tabi olma devletiyle içtihatta hiç kimsenin nail olamadığı çok yüce bir mertebeye ulaşmıştır. Onun anlayışının inceliğini bir nebze İmam-ı Şafi (R.A) anlamış olup “fıkıhta (İmam-ı Azam aile reisi olup) herkes onun iyalidir” demiştir. Hace Muhammet Parisa (K.S) “İsa (A.S) dünyaya inince İmam-ı Azam’ın mezhebiyle amel edecek” demiş. Bunun manası yani İsa (A.S)’ın içtihadı İmam-ı Azam’ın içtihadına uygun olacak demektir. Yoksa o bir peygamber olduğundan bu ümmetten birini taklit etmez. Onun şanı bundan yücedir.

Hiçbir taassub olmaksızın deriz ki “Hanefi mezhebi keşif nazarında bir bahrı umman (okyanus), diğer mezhepler ise havuzlar ve dereler mesafesindedir. İslam büyüklerinin çoğu İmam-ı Azam’ın mezhebine tabi olmuşlardır. İmam-ı Azam fıkhın banisidir. Fıkhın dörtte üçü ona teslim edilmiş olup diğer müçtehitlerin tamamı geri kalan dörtte birde ortaktır. İmam-ı Azam ev sahibi diğerleri onun iyali mesabesindedir.”


Kaynaklar:
İslam alimleri ansiklopedisi C.2 S.236
Dürrülmuhtar C.1 S.50-60’a mülahhasar
Mektubat-ı imam-ı rabbani C.2 Mektup:55


Etiketler: İmam-ı Azam Ebu Hanife Kimdir ? İmam-ı Azam Ebu Hanife Hayatı, İmam-ı Azam Ebu Hanife Biyografisi
15-01-2013 05:13
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
İmam-ı Azam Ebu Hanife Kimdir ? - KaRNeC - 15-01-2013 05:13

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Aamir Khan Kimdir ? KaRNeC 1 12,558 14-08-2013 10:12
Son Mesaj: Esra Bayraktar
  Şebnem Ferah Kimdir ? Biyografisi ! KaRNeC 0 1,121 10-08-2013 05:51
Son Mesaj: KaRNeC
  Müslüm Gürses Kimdir ? Hayatı, Biyografisi KaRNeC 0 2,004 31-01-2013 10:59
Son Mesaj: KaRNeC
  Fatma Özlü Kimdir ? Kendi Kaleminden ! KaRNeC 0 13,665 25-01-2013 03:32
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir