527 defa görüntülendi.

Norm Kadro Değişiklikleri İptal Olacak !

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,184 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Norm Kadro Değişiklikleri İptal Olacak !
İmage
Milli Eğitim Bakanlığının eş durumu atamalar ve norm fazlası sınıf öğretmenlerini etirme için yapmış olduğu alan değişikliği uygulamasına Danıştay'ın geçit vermediği iddiaları ayyuka çıktı.

MEB'in alan değişikliği uygulamasında yaklaşık 25 bin öğretmen alan değişikliği yapmıştı.
Alan değişikliği uygulamasının iptali için Danıştay'a dava açan sendikanın davayı kazandığı iddia ediliyor.

Danıştay'ın gerekçeli kararında ....

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Çocuk Hakları sözleşmesinde çocuklara nitelikli eğitim verilmesi gerektiği , yine Milli Eğitim Temel Kanunu‘nda 43. madde de tanımlanan öğretmenlik mesleği ile de çelişkiler yaratmaktadır. Zira ilgili maddede; "Öğretmenlik Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir." ifadesi yer almakta ve "öğretmenlik mesleğine hazırlık genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon ile sağlanır" ifadeleriyle öğretmenlik mesleğinin özel eğitim gerektirdiği hükme bağlanmaktadır.

Bu sebeple 1 saat bile özel eğitim ile ilgili alan bilgisi dersi ve formasyonu almayan sınıf öğretmenlerinin özel eğitim öğretmenliğine atanması , Kpss sınavından 90 alan bir Edebiyat öğretmeninin atama beklediği bir ortamda Sanskrittçe ( Hindoloji ) , Antropoloji mezunlarının Edebiyat alanına geçirilmesi , üniversitelerde 20 yıl önce 3-5 kredilik ders almakla Matematik, Türkçe , İngilizce gibi özel ihtisas gerektiren alanlarda öğretmen olunamayacağı iptal sebepleri arasında gösteriliyor.

Danıştay'ın bir sendikanın açmış olduğu iptal davasında iptal kararı vermesine rağmen bu kararın eğitimde kaos yaratacağı gerekçesiyle öğretim dönemi sonuna doğru açıklanması için gayret sarfedildiği iddia ediliyor.

Keza Danıştay bu konuda kararını açıklarsa, MEB'İN bu mahkeme kararını bir ay içerisinde uygulama mecburiyeti bulunuyor.
Sonuç olarak ; Öğretmenlerin alan değişikliğine Danıştay'ın iptal kararı verdiği şu an için resmi bir açıklama olmadığı için sadece iddia olarak kalıyor. Bu konuda dava açan sendika daha sağlıklı bilgileri kamuoyu ile paylaşabilir. Alan değişikliği iptalinin gelmesi durumunda MEB'in kararı uygularkençok zorlanacağı gün gibi aşikar... Keza alan değişikliği ve resen atamalar ve yine eş durumu özrü gibi nedenlerle binlerce öğretmenin yeri değişti. Gelecek bir iptalde domino taşı gibi bütün yer değiştirmeler etkilenecektir. Konuyla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler: öğretmen, alan değişikliği, iptal, danıştay kararı, öğretmen haberleri, branş atama değişikliği, sınıf öğretmenleri alan değişikliği, iptal davası
15-01-2013 10:03
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Norm Kadro Değişiklikleri İptal Olacak ! - KaRNeC - 15-01-2013 10:03

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Ne olacak bu öğretmenlerin hali ? KaRNeC 0 622 11-10-2013 08:40
Son Mesaj: KaRNeC
  Norm Fazlaları Varken, Ücretli Öğretmenleri Duyunca Çok Kızdı ! Ebru 0 838 28-09-2013 10:16
Son Mesaj: Ebru
  ücretli öğretmene de KADRO! mila 0 883 27-09-2013 06:27
Son Mesaj: mila
  2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Olacak ? Arzu Rana 0 995 19-09-2013 02:52
Son Mesaj: Arzu Rana

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir