587 defa görüntülendi.

Müdür Atamalarında Mülakat Dönemi

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,184 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Müdür Atamalarında Mülakat Dönemi
İmage

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul müdürü atamalarında Danıştay'ın daha önce iki kez durdurduğu 'mülakat' sistemine dönüş yapıyor.

Bakanlık yönetmeliği yenileyerek 'yazılı+mülakat' sistemine geçecek. Ancak mevcut 'yazılı' sistemine göre atama bekleyen 16 bin adayın, yargıya gitmemeleri için mülakat sız atanması bekleniyor. Kurum yöneticisi olarak görev yapmak isteyen öğretmenlerin merakla beklediği yönetmelik son aşamasında. Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarının müdür, müdür yardımcılıkları ile müdür başyardımcılıklarına atamalarda esas olacak 'MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atanma ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik'in yenilenmiş hali Bakan Ömer Dinçer'in önünde. Dinçer'in 'olur' vermesi halinde yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Danıştay durdurmuştu

Yönetmeliğin yeni halinde, eski yöntemlerden birine dönüş var. Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda yöneticiliklere atama şeklinde sadece mülakat sistemi, ardından 'yazılı artı mülakat', son olarak da 'yazılı artı Yönetici Değerlendirme Formu sonucu oluşan puanın toplamı'nı esas almıştı. Sistem değişiklikleri Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararları sonucu olmuştu. Danıştay, mülakat sisteminin 'objektiflik kriterini zedeleyeceğine' hükmetmişti. Bakanlığın yenilediği yönetmelikteki sistemde ise yazılı sınavın korunmasına karşın mülakat uygulamasına geri dönüş söz koftısu. Belli bir puanı aşmış adaylar, Yönetici Değerlendirme Formundaki puanları da eklendikten sonra puan üstünlüğü esasına göre atanamayacak, artık bir de mülakata tabi tutulacak.

Adaylar tepkili

Buna karşın uygulamadaki yönetmeliğe göre müdür ve müdür yardımcılığı sınavına giren; sayıları müdürlük için 16 bin civarında, müdür yardımcılığı için de 20 bin civarında olduğu ifade edilen adaylar olası mülakat uygulamasına tepkili. Tepkilerini internetteki çeşitli eğitim sitelerinde dile getiren adaylar, başvurdukları ve sınava tabi oldukları dönemde mülakatın söz konusu olmadığını, mülakata tabi tutulmalarının hukuka uygun olmayacağını savunuyor. Bakanlığın da tepkilerin önüne geçmek için yeni yönetmelikte geçici bir maddeyle konuyu çözüme ulaştırmayı planladığı belirtiliyor. Buna göre 2013 Ocak ve Şubat ayı itibariyle ataması yapılması gereken adaylar için mülakatın uygulanmayacağı, sonrasındaki atama dönemlerinden itibaren mülakatın geçerli olacağı sanılıyor.ETİKETLER: milli, eğitim, bakanlığı, meb, okul, müdürü, mülakatlı müdür atama, yeni atama düzeni, mülakatlı atama, okul müdürü atama
16-01-2013 07:24
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Müdür Atamalarında Mülakat Dönemi - KaRNeC - 16-01-2013 07:24

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Müdürlük Mülakat Soruları KaRNeC 0 584 05-09-2013 07:45
Son Mesaj: KaRNeC
  Öğretmen Atamalarında Bu Kadrolar Boş Kalacak ! KaRNeC 0 714 04-09-2013 10:45
Son Mesaj: KaRNeC
  Öğretmen atamalarında 60 taban puan uygulaması Ebru 0 691 30-08-2013 10:48
Son Mesaj: Ebru
  Öğretmen Atamalarında Kontenjan Tahminleri Havada Uçuşuyor ! KaRNeC 0 1,583 10-08-2013 12:49
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir