Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chomsky: Osmanlı'dan ders alın
Yorum: #1
Boğaziçi Üniversitesi'nde bir panele katılan dünyaca ünlü ABD'li düşünür Prof. Dr. Noam Chomsky: "Osmanlı'dan ders alın"

Chomsky, Orta Doğu'da yaşanan problemlerin çözümünde Osmanlı'nın bu bölgede yüzlerce yıl yürüttüğü yönetim anlayışında yattığını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde bir panele katılan dünyaca ünlü ABD'li düşünür Prof. Dr. Noam Chomsky, Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğunu vurguladı.

"ÖZERK BıR KÜRT BÖLGESı SÖZ KONUSU OLABıLıR"
Chomsky, dışarıdan bakıldığında Türkiye'nin en önemli meselesinin Kürt sorunu olduğunu söyledi. Chomsky, "Siz içeriden çözüm bulmalısınız. Görüşmeler yapılıyor. Paris'te 3 kadın katledildi. Süeci tıkamak isteyen güçlere rağmen sürecin devam etmesi son derece önemli. Bölgesel gelişmeler de yaşanıyor. Irak'ta özerk bir bölge oluşmuş durumda. Bu daha da güçlenebilir. Suriye kendini kurtarabilirse, bu belirsizliğin önüne geçebilirse, orada özerk bir Kürt bölgesi söz konusu olabilir. Bunun da Türkiye'nin güneydoğusu ve bütün bölge üzerinde etkisi olacağı açıktır" dedi.
"OSMANLI MODELı ÖNÜMÜZDE BıR DERS"
Orta Doğu'da yaşanan problemlere de değinen Chomsky, bölge için Osmanlı'dan ders alınması gerektiğini dile getirdi. "Osmanlı'nın modeli önümüzde bir ders gibi duruyor" diyen Chomsky, şöyle devam etti: "Belki öyle bir gün gelecek ki, bir seyyahın serbestçe Kahire'den Bağdat'a, oradan da ıstanbul'a gideceği günlere geri döneceğiz. ınsanların mahalli yönetimlerle yönetimi üstlendiği günlere döneceğiz. Osmanlı'nın o bölgede yüzlerce yıl yürüttüğü politikalar ve yönetim şekli, Osmanlı'nın o günleri bize ders olacak. Çünkü Osmanlının geçmiş dönemleri önümüze önemli bir ders koyuyor. Belki bölgedeki herkes için daha iyi bir hayat olacak. Tabii bunlar kendi kendine olmayacak. Bunlar için bölgede çeşitli tercihlerin olması gerekiyor."
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Chomsky: Osmanlı'dan ders alın - Yazar: ressam - 20-01-2013, Saat:10:19

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ek ders ücretleriyle öğrencilerine çeşme yaptırdı kaansebati 0 646 18-06-2013, Saat:10:57
Son Yorum: kaansebati
  Körfez Savaşındaki Irak Mülteci Sorunundan Hiç mi Ders Çıkarmadık ? KaRNeC 0 775 28-08-2012, Saat:10:07
Son Yorum: KaRNeC
  Öğretmen açığı bitiyor, boş ders tarih olacak Turkojan 0 927 12-07-2012, Saat:07:52
Son Yorum: Turkojan
  MEB yeni haftalık ders çizelgesini karara bağladı Turkojan 0 789 12-07-2012, Saat:07:46
Son Yorum: Turkojan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi