791 defa görüntülendi.

Başbakan'ın Asıl Amacı Apo'yu Affettirmek !

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Başbakan'ın Asıl Amacı Apo'yu Affettirmek !
İmage

Kısa süre öncesine kadar tutuklu komutanlara her türlü yakıştırmayı yapan Başbakan Erdoğan'ın şimdi neden timsah gözyaşları döktüğü 4. yargı paketiyle ortaya çıktı.


Daha önce Ergenekon davasının savcısı olduğunu ilan eden, yardımcısı Bülent Arınç'ın "iyi ki bu komutanlarla savaşa girmemişiz" sözlerini duymazdan gelerek onaylayan Başbakan Erdoğan'ın birden bire tutuklu askerlere büyük ilgi ve sevgi duymasının altından 4. yargı paketi çıktı. İmralı canisi ile yapılan pazarlıklarda varılan anlaşmaya göre hazırlanan paketle KCK tutuklulardan başlayıp bebek katilinin affına kadar gidecek bir süreç başlatılacak.

Başbakan Erdoğan, tutuklu askerlerle ilgili olarak, "Biz gerekli düzenlemeyi yaptık, tutuksuz yargılanmaları mümkündü" dedi.
İmralı sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, halkın sürece olumlu baktığını savundu.  
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir kez daha tutuklu askerlerin durumuna değindi.

Tutuksuz yargılanmaya yönelik olarak 3. Yargı Paketi'nde gerekeni yaptıklarına ve adli yargıda üst sınırı kaldırdıklarına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:
"Tutuksuz yargılama süreci içerisinde devletin bu denli önemli olan kurum ve kuruluşları en azından bu çalışma sürecinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecek ve bu çalışma sürecini de başarıyla sürdürecektir.

Tutuklu yargılama için gerekçeli şart getirmek suretiyle bu ayrıntılı gerekçeli şartı 3. Yargı Paketi'nde ayrıca bunu getirdik. Buna yönelik olarak da adli kontrol uygulayarak tutuksuz yargılama zaten mümkün hale geldi. Fakat buna rağmen maalesef işler bu kadar seri hala yürümüyor.

İşlerin bu kadar seri yürümeyişi de bu süreci ciddi manada sıkıntıya sokuyor. Temenni ederim ki yargı bu süreci daha da hızlandırsın ve bir an önce bu adımlar atılsın. Zira bunların içerisinde o akşamda söylediğim gibi emekli olan paşalarımız hepsi bu davetlere uydular, geldiler ifadelerini verdiler.

İfadelerini verdikten sonra da tabii tutuklandılar ama tutuksuz olarak da bunlar yargılanabilirdi. Muvazzaf olan subaylarımız, astsubaylarımız hepsi yine davet edildiler ve kendileri gidip ifadelerini verdiler. Ondan sonra da tutuklanarak, bunlarda tutuksuz yargılama sürecine giren zaten çok az oldu.
 
Büyük bir çoğunluk ki şu ana kadar herhalde 400'ü buluyor, bunlar şu anda içeride ve hala bu sürece yönelik de bazı yeni adımlar şu anda planlanıyor. Ben, bu konuda 4. Yargı Paketi'nde yeni bir düzenlemeye gerek yok ama bu anlayışın değişmesi lazım diye düşünüyorum ve gerekli düzenlemeler zaten var. Kararı elbette yargı verecektir. Yargıya bu konuda müdahale etme yetkimiz yok ama bir siyasi sorumluluğun gereği olarak, ülkeyi yöneten, yasamanın içinde olan ve siyasi sorumluluk taşıyan insan olarak, bir Başbakan olarak bunu özellikle ifade etmek durumundayım.
 
Çünkü bu komuta kademesinin içerisinde beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Onların durumlarını biliyorum. Bu konudaki hassasiyetlerini biliyorum ve bunu bildiğim için de diyorum ki bu tutuksuz yargılama süreci devam edebilir. Ondan sonra hükmü verirsiniz. Ondan sonra da hükmün gereği icra edilir. Üçüncü Yargı Paketi'nin bu konuda yeterli olduğuna inanıyorum."
Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında bu konuya değinmiş ve "Donanmaya gönderecek komutanımız kalmadı" ifadesini kullanmıştı.
 
'MİLLET İMRALI SÜRECİNE OLUMLU BAKIYOR'
Başbakan Erdoğan, gündemin diğer önemli maddelerinden İmralı sürecine de değindi.

Konuyla ilgili kamuoyu araştırması yaptıklarını söyleyen Erdoğan, halkın sürece olumlu baktığını söyledi.

Erdoğan, "Öncelikle İmralı dışında Erbil ile de görüşmelerin sürdürülmesi söz konusu mu" sorusuna çu cevabı verdi:
"Kiminle görüşmemiz gerekiyor derken burada tabii bizim birçok bu konuda bu süreci değerlendirebileceğimiz arkadaşlarımız var. Milli İstihbarat Teşkilatımız bunun en önemli ayağıdır. Ama karşımızda siyasi muhatap varsa bununla ilgili de söylemiştim biliyorsunuz, bizim müzakere edebileceğimiz siyasi muhataplarımız olabilir, bu siyasi muhataplarımız yerli de olur uluslararası da olur. Uluslararası camiada da Erbil'deki siyasi uzantılar, siyasi muhataplardan istifade edeceksek, onlarla da bu işi görüşürüz.

Başbakan Erdoğan'ın " Gördüğüm kadarıyla halkımın, milletimin şu anda bu sürece bakışı çok çok olumlu. Yaptırdığım kamuoyu araştırmalarında da bunu görüyorum. Yani gerek İmralı ile yapılan görüşmeler, gerek halkımızla şu anda yaptığımız ortak diyalog çalışmaları bu sürecin ne olursa olsun bitirilmesi noktasındadır " sözleri, tutuklu askerlerin PKK'ya yol verme oyununda nasıl bir hazmettirme aracı olarak kullanıldığını ibret verecek biçimde ortaya koydu.

 
ÖZKÖK YENİ Mİ UYANDI
Daha düne kadar susan ve kendisini bu sürecin dışında tutmaya çalışan Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün, Başbakanın tutuklu komutanlarla ilgili sözlerinden sonra ortaya çıkması şaşkınlık doğurdu. Daha önce " kasaptaki ete soğan doğramam " diyerek kenara çekilen Özkök, birden bire " TSK'yı terörizmle ilişkilendirmek çok yakıcı olmuştur. Hele hele TSK'nın en yüksek makamını işgal eden bir arkadaşımıza, Genelkurmay Başkanımıza bu gibi bir suçlamada bulunurken çok düşünmek gerekirdi " diyerek ağıt yakmaya başladı.
03-02-2013 09:44
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Başbakan'ın Asıl Amacı Apo'yu Affettirmek ! - KaRNeC - 03-02-2013 09:44

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Başbakan'ın Seçtiği Gazeteciler Kimler ? jonhsame 1 857 27-10-2016 08:22
Son Mesaj: dienmaytrangiaabc
  Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu! KaRNeC 0 653 16-08-2014 12:03
Son Mesaj: KaRNeC
  TRT Spikeri Başbakan'ı Eleştirdi ve İstifa Etti ! Ebru 0 712 30-08-2013 09:31
Son Mesaj: Ebru
  Başbakan Erdoğan'ın Ağlama Kronolojisi, Ne Zamanlar Ağlıyor ? KaRNeC 0 3,604 24-08-2013 10:29
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir