690 defa görüntülendi.

Eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversite kuruluyor

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimiçi

Mesaj: #1
Eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversite kuruluyor
İmage

Eğitim dili Kürtçe olan Türkiye'nin ilk üniversitesi Diyarbakır'da kuruluyor. Yaklaşık bir ay içinde kurulumunu tamamlayacak Mezopotamya Vakfı, Diyarbakır'da eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversiteyi kurmayı planlıyor
Yaklaşık bir ay içinde kurulumunu tamamlayacak Mezopotamya Vakfı, Diyarbakır'da Türkiye'nin eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversitesini kurmak için çalışmalara başladı.

Vakfın kurulmasının ardından tespit edilecek kurucu rektör ve mütevelli heyetince üniversitenin kurulması için Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvuruda bulunulacak.

Eğitim dile Kürtçe olması planlanan üniversitede Türkçe ve İngilizce'nin yanı sıra ilerleyen süreçte Ermenice ve Süryanice de eğitim verilmesi planlanıyor.

255 kişiden oluşan vakfın üyeleri arasında insan hakları savunucuları, iş adamları, akademisyenler ve gazeteciler, kurucular kurulunda ise Kürt sanatçı Şivan Perver de yer alıyor.

"Tüm bölgeye hitap eden bir üniversite istiyoruz"

Mezopotamya Vakfı Başkanı Selim Ölçer, vakfın yaklaşık bir ay içerisinde hukuki prosedürleri tamamlayıp resmen kurulmuş olacağını belirterek, kurucu rektör tespit edip, mütevelli heyetiyle ilgili çalışmaları tamamladıktan sonra üniversitenin kurulması için YÖK'e başvuracaklarını söyledi.

YÖK'ün onay vermesinin ardından konunun Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacağını ifade eden Ölçer, tasarının Meclis'te yasallaştırmasıyla üniversitenin kurulmasının tamamlanmış olacağını belirtti.

Vakıf olarak yalnızca üniversite değil, meslek okulları, ortaokul ve ilkokul kurmak için de fizibilite çalışması yaptıklarını ifade eden Ölçer, amaçlarının bölgede çok dilli bir eğitim verme çabasını yerine getirmek olduğunu belirtti.

Ölçer, üniversitenin tüm bölgeye hitap edeceğini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bir iki ay içinde düzenleyeceğimiz konferans, kurultay ve çalıştaylarda akademik kadro, açılacak bölümler, öğrenci sayısı ve altyapıyla ilgili net kararlar ortaya çıkacak. Sosyal bilimler, sosyal konular ile Kürt dilini geliştirme ve yaymaya yönelik bölümler önceliğimiz olacak. Belediyenin Aram Tigram Konservatuvarı'nı da üniversitemize bağlamak gibi bir girişimimiz olabilir. İlk işimiz Kürt dilini geliştirmek ve yaymak olacak. Üniversitenin ismi büyük olasılıkla 'Amed' olacak. Tüm bölgeye hitap eden bir üniversite istiyoruz çünkü bölgede Kürt olup da çok farklı lehçelerde konuşan insanlar var. Amacımız Kürtçe'de ortak bir lisanla meslek mensupları yetiştirip bunları dünya bilim ortamına hediye etmektir. Araştıran, eğiten ve hizmet sunan meslek sahiplerini yetiştirmek, Kürt diline katkıda bulunmak ve bir insan hakkı olarak anadilde eğitim vermek için yola çıktık."

"Misyon vakfıyız"

"Diğer vakıflardan en temel farkımız ticari vasfımız yok, misyon vakfıyız'' diyen Ölçer, insanların kendi anadilinde eğitim yapabilmesi için çalışacaklarını belirtti.

Ölçer, üniversitedeki eğitim kalitesinin artırılması için Kürtçe'nin yanı sıra İngilizce ve Türkçe eğitim de verileceğini ifade ederek, ilerleyen süreçte vakıf da gayri Müslim üyelerin de bulunması ve bölgede konuşulan diller arasında yer alması nedeniyle Ermeni ve Süryanice de eğitim verilmesini planladıklarını belirtti.

Bölgedeki birçok üniversitenin Kürtçe'yi seçmeli ders olarak verdiğini ifade eden Ölçer, "Bu işi daha güçlü şekilde gerçekleştiren vakfımız ve üniversitemiz olacak. Diyarbakır ekonomik ve sosyal gelişmişlik yönünden birçok çevre ilden geri kaldı. Bu illere yetişebilmek için her şeyden önce böyle üniversitelere ihtiyaç var. Gaziantep, Afyonkarahisar ve Kütahya'ya baktığımızda ne kadar geride olduğumuzu ve yaşanan olayların bizi ne kadar geride bıraktığını görüyoruz" dedi.

Kürtçe eğitim veren ilk üniversite

Ölçer, önümüzdeki süreçte vakfın tanıtımını yapıp, toplumun tüm kesimlerinden destek talebinde bulunacaklarını kaydederek, zaten toplumun en geniş kesimlerinin mümkün olduğunca vakfın kuruluşunda yer alması için çaba içinde olduklarını belirtti.

255 kişiden oluşan vakıf üyeleri arasında insan hakları savunucuları iş adamları, meslek mensupları, akademisyenler ve gazeteciler bulunduğunu aktaran Ölçer, "Ermeni asıllı yazar Mıgırdıç Margosyan da üyelerimiz arasında. Ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver ise kurucular kurulumuzda yer alıyor. Bir ay sonra prosedürler tamamlanacak ve Kürtçe eğitim veren ilk üniversitenin kurulması için çalışmalara başlanacak" diye konuştu.

"Bölge açısından prestijli ve kalıcı olacak"

Ölçer, kurulacak üniversitenin mevcut ve kurulacak üniversiteler arasında da tatlı bir rekabet sağlayacağına dikkati çekerek, bunun sosyal anlamda da gelişmeyi beraberinde getireceğini ifade etti.

Almanya, Belçika, İsveç ve Fransa gibi ülkelerdeki Kürt Enstitüleri'nde çok sayıda veri bulunduğunu anlatan Ölçer, "Diyarbakır'ın dünyadaki yeri farklı. O nedenle buradaki bir üniversite bölge açısından prestijli ve kalıcı olacak. Bölge bir misyon üstlenecekse Kürtçe eğitim için kaynak niteliği taşıyacak" dedi.

Ölçer, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı ziyaret ederek, hem Mezopotamya Vakfı'nı hem de eğitim dile Kürtçe olacak üniversite kurma projelerini anlatma fırsatı bulduklarını ifade ederek, "Sayın Arınç, çalışmalarımızı ve hedeflerimizi çok olumlu buldu. Ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtti" diye konuştu.

Etiketler: ilk kürtçe üniversite, kürt dili üniversitesi, kürtçe resmi dil, kürt dili ve edebiyatı,
10-04-2013 05:44
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversite kuruluyor - KaRNeC - 10-04-2013 05:44

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Okullar ne zaman açılacak? 2016 - 2017 Eğitim yılı KaRNeC 3 1,993 12-12-2016 09:34
Son Mesaj: Stevenlinh1
  Sakarya SAÜSEM İşaret Dili Kursu mondestore 0 976 18-06-2015 04:48
Son Mesaj: mondestore
  Milli Eğitim Baknı Nabi Avcı Değişecek mi ? KaRNeC 0 751 31-10-2013 02:50
Son Mesaj: KaRNeC
  2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Olacak ? Arzu Rana 0 1,042 19-09-2013 02:52
Son Mesaj: Arzu Rana

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir