526 defa görüntülendi.

İşsizsiniz AMA Devlete BORCUNUZ VAR !!

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,185 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
İşsizsiniz AMA Devlete BORCUNUZ VAR !!
İmage

Gelir seviyesi tespitine gitmezseniz başınıza neler geleceğini biliyor musunuz!..


İstanbul’dan bizlere yazan okurumuz Ayhan bey soruyor, gelir seviyesi tespiti sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık gelirimiz asgari ücretin üçte birinden az çıktı. Yeşil kartlı gibi hiç prim ödemeden muayene olabilirsiniz dediler. Ancak SGK, gelir seviyesi tespitine altı ay geçtikten sonra gittiğimiz için bize 3000 TL borç çıkartmış. Nereden çıktı bu borç anlamadım.Bu borcu ödeyecek ne param var, ne de gücüm. Ama ödemezsen evine icra gelir diyorlar. Şaştım kaldım, ne yapabilirim?

Değerli okurlar,

Sosyal Güvenlik Reformu olarak adlandırılan 5510 sayılı yasada kanun koyucu, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler için, gelir testi sonucunda eğer ki aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı, asgari ücretin üçte birinden az çıkmış ise genel sağlık sigortası primleri ilgili kamu idaresi tarafından ödenecek demiş.

Yani gelir testi sonucunda kişi başına düşen geliriniz bu gün itibariyle 320,60 TL den az çıkmış ise 5510 sayılı yasaya göre SGK’nın sunduğu sağlık hizmetlerinden hiç prim ödemeden yararlanabilirsiniz.

Ne var ki SGK’nın 2012/2 sayılı Genelgesinde, gelir seviyesi tespiti için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına altı ay geçtikten sonra başvurmuş ve aile içindeki geliri de asgari ücretin üçte birinden az çıkmış vatandaşlar için, sırf sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına altı aylık süre geçtikten sonra başvurdular diye, gelir testinin sonuçlandığı tarihe kadar her ay için asgari ücretin iki katı üzerinden, yani bu gün itibariyle aylık 234,86 TL borç çıkartılacağı belirtilmiş.

Velhasıl, SGK’dan gelir seviyesinin tespiti için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bir ay içinde müracaat etmeniz yönünde bir yazı gelir ve siz de altı ay geçtikten sonra müracaat ederseniz, vakıf beş kuruş gelirinizin olmadığını tespit etse bile, gelir testinin sonuçlandığı tarih sonrası için para ödemeyeceksiniz belki ama, SGK sizden gelir testinin sonuçlandığı tarihe kadar, bu gün itibariyle aylık 234,86 TL ödemenizi ister.

Peki bu uygulama doğru mu diye sorarsanız, onu da şöyle anlatayım sizlere.

Hukuk Muhakemeleri Kanununda, süreler ya kanunda belirtilir, ya da hâkim tarafından tespit edilir, denilmiş. Yani kanunda, bir yükümlülüğün yerine getirilmesi için bir süre öngörülmemiş ise, kimse bir yönetmelikle veya bir genelge ile bu yükümlülüğü şu süre içinde yerine getireceksiniz diyemez.

5510 sayılı yasaya bir bakın.

Kanun koyucu gelir testine ne zamana kadar başvurulacağı yönünde bir süre koymuş mu, koymamış.

Gelir testine altı ay geçtikten sonra giderseniz, gelir testinin sonuçlandığı tarihe kadar gelirinizin aylık asgari ücretin iki katından fazla olduğu kabul edilir demiş mi, dememiş.

O zaman kimse kusura bakmasın ama, bir genelge ile altı aylık süre kısıtlaması getirerek, gerçekte prim ödemekle yükümlü olmayan bu vatandaşlara, kimse ödeme yükümlüğü getiremez.

Kanun koyucu böyle bir hak vermemiş çünkü!

Hani uygulama yasal olsa, tamam diyeceğim. Adam yiyecek ekmeğe muhtaç da olsa, şeriatın kestiği parmak acımaz misali, borcu varsa ister malını mülkünü haczedersiniz, ister taksit yapıp aylık taksitler halinde tahsil edersiniz diyeceğim ama, uygulama yasal da değil ki.

Değerli okurlar,

SGK bu borçların icra yoluyla tahsiline daha başlamadı belki ama 5510 sayılı yasada SGK’ya, genel sağlık sigortası primlerini ödemeyenlerin borçlarını faiziyle birlikte ve icra memurları eliyle tahsil etme yetkisi verilmiş.

Bu korku da bu vatandaşlara yetiyor zaten. Ha geldi ha gelecekler diye bekliyorlar icra memurlarını…

Okurumuz Ayhan beye gelince,

5510 sayılı yasaya göre prim borcu olan GSS’lilere muayene olabilmeleri için sağlık provizyonu verilmiyor. Ama nedendir bilinmez, SGK gelir testi sonucunda geliri asgari ücretin üçte birinden az çıkan bu vatandaşlara, gelir testine altı aylık süre geçtikten sonra gittiği için çıkarttığı borcu görmezden gelip, sağlık hizmetinden yararlanmalarına izin veriyorlar.

Belki hatalarını telafi etmek için yapıyorlar, belki de geliri asgari ücretin üçte birinden az çıktığı için primleri kamu idaresi tarafından karşılanacaktır diye yapıyorlar bunu orasını anlayamadım.

Ama, her ne için yaparlarsa yapsınlar, bu yaptıklarını anlayana aşk olsun doğrusu…
12-04-2013 03:15
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
İşsizsiniz AMA Devlete BORCUNUZ VAR !! - KaRNeC - 12-04-2013 03:15

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Teröristbaşı Pisliğinin Devlete Bir Günlük Makiyeti Ne Kadar ? KaRNeC 0 1,096 08-10-2012 12:08
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir