497 defa görüntülendi.

Hükumet Öğretmenleri Umursamadı, Yok Saydı...

KaRNeC
Site Kurucusu

Mesajlar: 19,178 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Hükumet Öğretmenleri Umursamadı, Yok Saydı...

İmage

Eğitim sisteminin ve eğitim çalışanlarının sorunlarını aktarmak ve istişare etmek için siyasi partilere ziyaret turu başlatan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı ve Genel Sekreter İshak Çelebi, Genel Eğitim ve Mali Sekreteri Yusuf Kenan Karataş ila Özel Kalem Müdürü Fatma Karabenli Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’yi makamında ziyaret etti.

Parti merkezinde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ziyaret eden Gürkan Avcı ve Yönetim Kurulu üyeleri görüşmede, 28 Şubat mağduru öğretmen ve kamu görevlilerinin haklarının iadesi için sendika Hukuk Merkezi tarafından hazırlanan ‘Darbelerden Dolayı Özür ve 28 Şubat Döneminde Mağdur Olan Kamu Görevlilerinin Mağduriyetlerinin Giderilmesi İçin Kanun Taslağı’nı sundu.

Avcı, “28 Şubat döneminde başta kılık kıyafet ve başörtüsü olmak üzere inançlarını yaşamalarından dolayı binlerce öğretmen, mühendis, doktor, hemşire, polis, asker, avukat, memur ve kamu çalışanı disiplin soruşturmaları maharetiyle haksız bir şekilde görevinden atılmış, sürülmüş yahut istifaya zorlanmıştır. Geçmişte ciddi baskılara ve idari zulme uğrayan kamu çalışanlarının hak kayıpları yapılan yasal düzenlemelere rağmen halen devam etmektedir. Mağduriyet tam anlamıyla telafi edilemediğini, bu nedenle, 23 Nisan 1999 tarihinden sonra atılan memurlara tanınan haklar, bu tarihten önce atılanlara da ve ayrıca istifa etmek zorunda kalanlara da tanınmalı ve boşta geçen sürelerinin emekliliklerine sayılması gerekir” dedi.

Mağdurlar hakkında bilgi alan ve sunulan raporu inceleyen Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, konuyu kamuoyunda ve basında gündeme getireceklerini, yetkili makamlara ileteceklerini ifade ederek, “28 Şubat sürecinde pek çok kesimin mağdur edildiğini, öğretmenlerin ise bu grubun içinde ön plana çıktığını ifade etti.

Özellikle öğretmenlerin 28 Şubat'tan 2004 yılına kadar mağduriyetlerin sürdüğünü kaydetti. Eğitimin olması gerektiği gibi yapılabilmesi için iyi bir müfredat hazırlanılması ve öğretmen maaşlarının artırılarak, öğretmene destek olunması gerektiğine dile getirdi.

Destici, Öğretmenlerin düz memurlar gibi maaş aldıklarını ve bunun da mağduriyetlerine arttırdığına işaret etti. Türkiye’de izlenen eğitim politikasının eksik ve yetersiz olduğuna dikkat çeken Destici, hem sosyal hakları ve ücreti verilmez, hem de eğitim müfredatı gereği gibi yapılmazsa eğitimde sıfır çekmeye devam edilir, diye konuşmasını sürdürdü. BBP Genel Başkanı Destici, öğretmenlere, memur sendikalarına verilen sözlerin tutulmadığını ve öğretmenlerin mağduriyetlerinin devam ettiğini söyledi. Destici, DES’e bu konu hakkındaki hassasiyeti ve çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi.

Gürkan Avcı da devletin işçiye siyaset hakkı verilirken memura hala yasak olmasını eleştirdi. Avcı, "Kasap, manav, bakkal gibi meslek guruplarına ait insanlar siyaset yaparken, bir işçiyi herhangi bir partinin ilçe başkanı veya yönetiminde görev almış halde görürken, kamu görevlilerine yani memurlara siyaset yapmanın yasak olduğunu görüyoruz. Halbuki daha donanımlı, eğitimli ve birikimli olan memurlara dönük bu yasak kaldırıldığı takdirde siyasete kalite gelir." görüşünü belirtti. Avcı, hükümetin en çok ihmal ettiği kesim olan öğretmenlere ve eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal-özlük haklarının verilmediğini, eşit işe eşit ücret uygulamasında eğitimcilerin unutulduğu sözlerini ekledi.
20-04-2013 12:33
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Hükumet Öğretmenleri Umursamadı, Yok Saydı... - KaRNeC - 20-04-2013 12:33

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Norm Fazlaları Varken, Ücretli Öğretmenleri Duyunca Çok Kızdı ! Ebru 0 657 28-09-2013 10:16
Son Mesaj: Ebru
  Ankara'da Bilişim Teknoloji Öğretmenleri Görevlendirilecek ! KaRNeC 0 634 10-08-2013 09:42
Son Mesaj: KaRNeC
  Atanmayan Öğretmenleri BDP Bile Düşündü Ama Bakan Yine...... KaRNeC 0 472 15-03-2013 04:31
  Öğretmenleri İstihdam Projesi KaRNeC 0 487 01-02-2013 10:44

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir