Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vekile Kıyak Düzenlemede Akp Yalnız Kaldı !
Yorum: #1
vatanda%C5%9F-manset.jpg

MHP, CHP ve BDP imzasını çekti

Milletvekillerinin özlük haklarını değiştiren ve 'ballı kıyak' olarak nitelenen düzenlemeden MHP'den sonra CHP ve BDP de imzasını çekti.

Basına "vekillere padişah hakları" olarak yansıyan, milletvekillerini trafik cezalarından muaf tutan, kendilerine ve ailelerine ömür boyu kırmızı pasaport hakkı getiren yasa teklifinden MHP'den sonra CHP de imzasını çekiyor. Talimatı bizzat Kılıçdaroğlu'nun verdiği öğrenildi. Tekliften son olarak BDP'nin de imzasını çektiği öğrenildi.
3 partinin tavrında sosyal medyada örgütlenen vatandaşların büyük tepkisi ve medyanın tutumu etkili oldu.

AK Partili Elitaş'tan CHP, MHP ve BDP'ye imza tepkisi

CHP, MHP ve BDP’li vekillerin milletvekiline yeni haklar getiren yasa teklifinden imzalarını geri çekmesine karşın Parti imzasının arkasında. AK Parti imzasını çeken üç partiye de tepki gösterdi.

Ebru TOKTAR ÇEKıÇ/ANKARA

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “ımzamızın arkasındayız, geri çekmiyoruz. Cesareti olmayan, millete önderlik edemez. Milletvekiline kıyak falan da gelmiyor, özlük haklarını derli toplu hale getiriyoruz” dedi.

KILIÇDAROğLU VE BAHÇELı ıNCELEDı

Teklifin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından 1 hafta incelendiğini ve bazı maddelerine düzeltme getirildiğini savunan Elitaş, “şimdi ne oldu da imzalarının arkasında duramadılar? Teklifi, gece yarısı Meclis’e getirmeyeceğiz” dedi.

Elitaş, aksam.com.tr’ye yaptığı açıklamada, milletvekillerinin özlük haklarını tek çatı altında toplayan düzenlemenin “kıyak” düzenleme olmadığını savunarak, “Türk Parlamenterler Birliği TBMM Başkanı Cemil Çiçek önderliğinde vekile ilişkin bölük pörçük düzenlemeleri tek çatı altına aldı” dedi. Türk Parlamenterler Birliği’nin bu çalışmasında CHP’den Bülent Kuşoğlu, MHP’den Reşat Doğru, BDP’den Murat Bozlak’ın yer aldığını anlatan Elitaş, “Teklif, daha sonra sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli tarafından da incelendi. ‘şunlar çıksın, bunlar ilave olsun’ önerisini de getirdiler. şimdi kendi imzalarının arkasında duramıyorlar” diye tepki gösterdi.

EN SON BıZ ıMZA ATTIK

Elitaş, en son AK Partili grup başkanvekillerinin teklife imza attığını savunarak, “CHP, MHP ve BDP’li grup başkanvekilleri imzalarını niye çekti, anlamak mümkün değil, vekile yapılmış ekstra kıyak ya da özlük haklarına ilave edilen bir şey yok ki imzalarını çekiyorlar” diye konuştu.

TRAFıK AYRICALIğI, DANIşTAY KARARI

Elitaş, vekil aracına trafikte ambulansla aynı statü getirilmesi ve trafik cezası kesilmemesinin kamuoyunda büyük tepki yarattığı sorusu üzerine şu görüşü savundu:

“Danıştay’ın aldığı bir karar var, bu kararda, milletvekiline trafik cezası kesilemeyeceği hüküm altına alınıyor. Yani şu anda vekile zaten ceza kesilemiyor. Danıştay’ın aldığı karar çerçevesinde milletvekillerine trafik cezası yazılamayacağı hükmü yasalaştırılmıştır.”

Elitaş, “Alkollü halde araç kullanan vekil kaza yaparsa ceza almayacak mı” sorusuna da “şu anda bazı vekiller alkollü olarak TBMM’ye geliyor, kim engelleyebiliyor? Alkollü iken araç kullanılmaz, yapmayın böyle şeyler, böyle kıyaslamalar. Alkollü araç kullanmanın cezası var, bunu farklı noktalara getirmeyin. TBMM üyelerini rencide etmeye kimsenin hakkı yok!” yanıtını verdi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERıNE KIRMIZI PASAPORTA YANIT

Elitaş, vekillik yapan geçmişteki tüm isimlere “kırmızı diplomatik pasaport” çıkartılmasını öngören teklif ile Kongra Gel yöneticisi olarak hakkında kırmızı bülten çıkarılan Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, kaçak konumdaki eski HEP milletvekilleri Nizamettin Toğuç, Ali Yiğit, Mahmut Kılınç, eski BDP milletvekili Fatma Kurtulan’ın Kandil’de bulunan eşi Salman Kurtulan, geçmişte kendisi ve iki çocuğu uyuşturucu kaçakçılığı gibi davalardan yargılanan eski Van Milletvekili Mustafa Bayram gibi isimlere de ayrıcalık tanınacağı yönündeki haberlere tepki gösterdi.

“Fatma Kurtulan, vekil iken kırmızı pasaport almıyor muydu, eşi bundan yararlanmıyor muydu” diye soran Elitaş, "Yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz, yaptığımız işin arkasındayız” diye konuştu.

CESARETı OLMAYAN ÖNCÜLÜK EDEMEZ

Elitaş şöyle devam etti: Cesareti olmayan millete öncülük edemez, imzalarının arkasında durmayan, sözünü tutmayan millete önderlik edemez”

Elitaş, düzenlemeyi 15 gün sonra TBMM Genel Kurulu’na getireceklerini ve bunu da gece yarısı yapmayacaklarını söyledi.
ıranlı şair şirazi Derki ; Aşk'a uçma kanatların yanar,
Hz.mevlana der ki; Aşk'a uçmayan kanatlar neye yarar.
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Vekile Kıyak Düzenlemede Akp Yalnız Kaldı ! - Yazar: Ebru - 10-05-2013, Saat:08:16

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Melih Gökçek'e 1 Milyar 40 Milyonluk Kıyak Mustafa Unal 0 678 26-07-2013, Saat:01:58
Son Yorum: Mustafa Unal
  AA'da Kıyak Emeklilik: 852 bin 609 TL KaRNeC 0 494 24-07-2013, Saat:08:24
Son Yorum: KaRNeC
  Halk Kan Ağlarken, Bozdağ, Kıyak Vekillliği Savunuyor ! KaRNeC 0 817 17-05-2013, Saat:02:14
Son Yorum: KaRNeC
  Milletvekilleri Kendilerine Büyük bir Kıyak Daha Yaptı KaRNeC 0 736 07-02-2013, Saat:11:04
Son Yorum: KaRNeC

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi