Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dağa çıkıp inmek varmış be!
Yorum: #1
pkk_suriyeye_gitmeyecegiz13683455690_h1025366.jpg

Hükümet, çözüm süreci kapsamında terör örgütü mensuplarının yurt dışına çekilmesi tamamlandıktan sonra başlayacak olan "ikinci aşama" ile ilgili yol haritasını belirledi. Hükümet dağdan inenlerden suça karışmamış olanlara iş ve köyünde toprak verecek.

Hükümet'in, PKK'nın 8 mayısta başlattığı çekilme sonrasında hayata geçireceği ikinci aşamadaki "restorasyon ve uyum" programından, eve dönenlere iş ve aş sağlanması çıktı.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberinde yer verdiği programa göre, dağdan inen ve herhangi bir eyleme karışmamış olan örgüt üyelerinin iş bulmaları desteklenecek. Yine, aynı şekilde köyüne geri dönen bölge halkına da, konut edinimi ve arsa edinimi konusunda kolaylıklar sağlanacak.

ışTE ıKıNCı AşAMAYA YÖNELıK DÜZENLEMELER

PKK'nın 8 mayısta başlayan çekilme sürecinden sonra uygulamaya konacak ikinci aşamaya yönelik düzenleme hazırlıkları sürüyor. Taraf gazetesinin haberine göre; ikinci aşamada, yeni sürecin sosyal, psikolojik ve ekonomik boyutu da masaya yatırıldı. Bu çerçevede, örgüt üyelerinin eve dönüşlerini ve göç edenlerin de köylerine tekrar dönmelerini sağlayacak düzenlemeler üzerinde duruluyor. Yapılan değerlendirmelerde, eve dönüş ve köye dönüş konusunda bugüne kadar birçok düzenleme yapıldığı ancak, bu düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği yönünde görüş birliğine varıldı. Buna göre, pişmanlık, köye dönüş düzenlemeleri yeniden ele alınarak, güncellenecek.

ıKı AşAMALI PLAN

Yeni hazırlanacak düzenlemeler iki aşamadan oluşacak. ılk aşamada "eve dönüşü" özendirecek düzenlemeleri içerecek. Bu kapsamda yapılacak düzenleme ile, silah bırakan ve evine dönmek isteyen örgüt üyelerine, iş ve aş bulunması konusunda yardımcı olunacak. Mesleği olmayan örgüt üyelerine öncelikle meslek kurslarına katılmaları sağlanacak. Ardından da, bu kişilerin iş bulmalarında yardımcı olunacak.

TOPRAK REFORMU

Programın köye dönüş aşamasında ise, terör nedeniyle memleketinden ayrılan vatandaşların tekrar geri dönmeleri sağlanacak. Bunun için, taşınma, konut inşa etme ve arazi edinme konularında devlet destek olacak. Ayrıca, bölgedeki arsa ve arazilerle ilgili olarak Çevre ve şehircilik Bakanlığı bir çalışma başlattı. Çalışma sonucunda, yatırım olarak ve tarım arazisi olarak kullanılacak alanlar belirlenecek. Bu alanların bir kısmı köye dönenler için kullanılırken bir kısmı da yatırımcılara bedelsiz arsa olarak verilecek.

Restorasyon paketinin "iş ve aş" bölümleri şöyle: Köye dönüş ve dağdan inenlere yönelik düzenlemeler iyileştirilecek. Suça karışmamış örgüt üyelerinin sivil hayata uyum sağlaması için, iş ve sosyal destek sağlanacak. Bu kapsamda mesleği bulunmayan örgüt üyelerine önce meslek edindirme kurslarına gönderilecek. Ardından da durumlarına uygun işe yerleştirilecek.

Köye dönmek isteyen bölge halkına ise, devlet taşınma ve konut yardımında bulunacak.

Yine bu kapsamdaki vatandaşlara, arsa temininde kolaylık sağlanacak.

Kaynak: TARAF
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Dağa çıkıp inmek varmış be! - Yazar: KaRNeC - 15-05-2013, Saat:03:49

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi