965 defa görüntülendi.

Google Form Oluşturma Resimli Anlatım

Yeliz
Super Moderator

Mesajlar: 2,581 Katılma Tarihi: 04-03-2011 Rep Puanı: 23 Durum: Çevirimdışı

İletişim formumda "Blogger hakkında kişisel sorundan ziyade herkesin işine yarayacağını düşündüğünüz bir konu hakkında yazı yazmamı önerebilirsiniz." şeklinde bir not düşmüştüm. Bu nota istinaden bir çok konuda yazı yazmamı öneren isteklerde bulunuluyor. Google Dokümanlar'ı kullanarak iletişim formu oluşturmak da bunun en başında yer alıyor.

Blog yazarlarının ziyaretçileri ile kesintisiz ve sağlıklı bir iletişim sağlamaları için iletişim formuna sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum. İnternette biraz arama yaptığınız takdirde iletişim formu oluşturabileceğiniz bir çok ücretsiz servisin olduğunu göreceksiniz. Ancak, ücretsiz olmaları sebebiyle size verdikleri hizmeti her an kesebileceklerini de unutmamanız gerekir. Eğer düzgün çalışan ve güvenli bir iletişim formuna sahip olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Google hesabına sahip olmak ve bir kaç dakikanızı ayırarak Google Dokümanlar'da bir form oluşturmak. Böylelikle size ulaştırılan görüş veya sorulara ait bir veritabanına da sahip olacaksınız. Yani yazılan herşey bir e-posta adresine iletilmek yerine bir veritabanında saklanacak.

Şimdi adım adım form oluşturmaya başlayalım.

Adım 1: Google Dokümanlar ile Form Oluşturun

İmage
Google Dokümanlar anasayfasına ulaştığınızda sol tarafta bulunan Yeni oluştur açılır listesine tıklayın ve Form seçeneğini seçin. Böylelikle yeni bir sayfa açılacak ve bu sayfadaki formda iki adet öğe hazır olarak gelecek. Burada öğe kavramını açmamız gerekir. Formunuza öğe başlığı altında metin, paragraf, çoktan seçmeli, onay kutuları, listeden seçin, ölçek, ızgara gibi seçenekler bulunmaktadır. İletişim formu oluştururken sadece metin ve paragraf öğelerini kullanacağız.

Herhangi bir öğe düzenleme modunda olduğunda arka planı sarı rengini alır. Kalem şeklindeki düzenleme butonuna tıklayarak düzenleme moduna geçebilirsiniz. İlk öğeyi aşağıdaki resimdeki gibi doldurun ve Tamamlandı butonunan tıklayın.

İmage
İlk öğeyi tamamladıktan sonra ikinci öğenin üzerine gelin ve düzenleme butonuna tıklayarak aşağıdaki resimdeki gibi yeni öğeyi de oluşturun.

İmage
İkinci öğeyi tamamladıktan sonra yeni bir öğe oluşturmak için sol üst köşede bulunan Öğe ekle butonunan tıklayın ve Paragraf öğesini seçin. Bu işlemi yaptıktan sonra formunuza 3. öğe de eklenecektir. Bu öğeyi de aşağıdaki resimdeki gibi oluşturun.

İmage

Adım 2: İletişim Formunu Blogunuza Katıştırın
Artık yeni bir iletişim formuna sahipsiniz ve tek yapmanız gereken bunu blogunuza katıştırmak. Bunun için form sayfasını kaydettikten hemen sonra sağ üst köşede bulunan Diğer eylemler butonuna basarak Katıştır seçeneğini seçin ve iframe kodunuzu alın. Bu kodu bir yere kopyalayın ve blogunuza geçerek yeni bir kayıt veya sayfa oluşturun. Ben blogumda sayfa özelliğini kullanmadığım için sanki yeni bir yazı oluşturur gibi Yeni Kayıt oluşturdum. Google Dokümanlar'dan aldığımız iframe koduna bir kaç nitelik daha ekleyip yazı editörümüze kopyalayacağız ve yazıyı kaydedeceğiz.

Yazını yayınlamadan önce Kayıt Seçenekleri bağlantısına tıklayıp yazınızı en eski tarihte kaydederek RSS güncellenmesinden muaf olabilirsiniz. Böylece sizi takip edenler bu yazınızı görmeyecektir.

iframe kodunu aşağıdaki gibi düzenledikten sonra yazını yayınlayın.
İmage

Adım 3: İletişim Formuna Gelen Mesajlardan Anında Haberdar Olun

İletişim formunuzla gönderilen her mesaj veritabanınıza eklenecektir fakat sizin bundan haberdar olabilmeniz için her seferinde o dokümana bakmanız gerekecektir. İşte bunun yerine her değişiklikten haberdar olabilmek için aşağıdaki yolu izleyin.

Google Dokümanlar anasayfasına girdikten sonra iletişim formunuza tıklayın ve açılan sayfada Araçlar menüsüne tıklayarak Bildirim Kuralları... seçeneğini seçin ve aşağıdaki açılır pencereyi görüntüleyin. Resimdeki gibi seçenekleri belirledikten sonra ayarları kaydedin.

İmage

Bitirirken...

Bu yazımda en basit haliyle tamamen sizin kontrolünüzde olan bir iletişim formunu nasıl oluşturacağınızı anlattım. Umarım tüm blog yazarlarının işine yarayacaktır. Bu yazıyı yazmamı öneren okuyucularımı da teşekkür ederim.

Dost Dedigin Ölüme Gidiyoruz Dediginde "Niye" Diyen Degil.. "Ne Zaman" Gidiyoruz Diyendir...
(Bu Mesaj 25-07-2013 05:45 değiştirilmiştir. Değiştiren : Yeliz.)
25-07-2013 04:46
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Google Form Oluşturma Resimli Anlatım - Yeliz - 25-07-2013 04:46

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  MATLAB Dersleri Videolu Anlatım [22 Ders] habibocak 0 297 19-05-2014 04:01
Son Mesaj: habibocak
  PHP Dersleri Videolu Anlatım [14 Ders] habibocak 0 494 15-05-2014 08:22
  HTML Dersleri Videolu Anlatım [15 Ders] habibocak 0 254 13-05-2014 10:52
  Javascript Dersleri Videolu Anlatım [13 Ders] habibocak 0 230 13-05-2014 10:51

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir