589 defa görüntülendi.

Melih Gökçek'e 1 Milyar 40 Milyonluk Kıyak

Mustafa Unal
Yardımcı Doçent
***


Mesajlar: 135 Katılma Tarihi: 28-02-2011 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Melih Gökçek'e 1 Milyar 40 Milyonluk Kıyak
İmage

Resmi gazetede bugün yayınlanan ilan Bakanlar Kurulu'nun Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığı kıyağı ortaya çıkardı.

2009 seçimleri öncesinde dönemin bakanı Hilmi Güler ile telefon görüşmelerinde de boçlarının silinmesi üzerine konuşmuşlardı.

Müslüman hak yemez. Müslümanlığı kullanarak siyaset yapıp, milletin, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlere hakkımız haram zehir olsun. Melih Bey belediyeyi borçlandırıp borçlandırıp boçlarını bakanlar kuruluna sildiriyor.
ANKARA - Melih Gökçek'in servis sahiplerinden hukuksuzca aldığı paralar iade edilecek. Gökçek servis sahiplerine 3 milyon lira ödeyecek...

Halil İbrahim Seyfi isimli servis sahibi avukatı Kürşat Ergün aracılığıyla Ankara Belediye Meclisi’nin servislerden hizmet bedeli almasının yolunu açan kararın iptali için Ankara 15. İdare Mahkemesine dava açtı.

KEYFİ ALINIYOR

Dava dilekçesinde servis sahiplerinde alınan paranın keyfi olduğu, herhangi bir yasal dayanağı olmadığı savunuldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise mahkemeye gönderdiği savunmasında dava konusu işlemlerin hukuka uygun olduğunu ve bu nedenle açılan davanın reddedilmesini istedi.

Mahkeme yaptığı yargılama sonucunda, Belediye Meclisinin söz konusu kararını iptal edilmesine oy birliği ile karar verdi.

YASADA YERİ YOK

Mahkeme kararının gerekçesinde bir kamu hizmetinden dolayı harç alınabilmesi için kanunda yer almasının Anayasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı. Kararda, Belediyenin verdiği bir hizmet bulunmadığına da dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Servis araç sahiplerinden ücret veya başka adla bir bedel alınmasına ilişkin düzenleme bulunmamaktadır. Bu durumda servis araçlarının çalışmaları ile ilgili olarak ücret istenebilmesinin, bu hususta belediyece yerine getirilmiş bir hizmetin bulunması halinde mümkündür. Olayda ise bu araçların çalışmaları ile ilgili olarak belediyece yerine getirilmiş bir hizmet bulunmamaktadır. Özel servis araçlarında yapılacak uygunluk belgesi, taşıt tanıma kartı, çalışma ruhsatı ve izin belgelerine ilişkin işlemlerin topluca sunumu için 200 (iki yüz) tam bilet karşılığı ücret alınmayacağı anlaşılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediye Encümen kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

3 MİLYON TL ÖDENECEK

Avukat Kürşat Ergün, verilen kararın yaklaşık 5 bin servis sahibini yakından ilgilendirdiğine dikkat çekerek, “Bu karar ile servis sahiplerinden şimdiye kadar alınan paralar belediye tarafından geri ödenmek zorunda. Ayrıca bu paraları ödemeyen servis sahiplerine ceza uygulanıyordu. Belediye bu paraları da ödeyecek. Böylece belediye servis sahiplerine toplamda yaklaşık 3 milyon TL ödeme yapacak” diye konuştu.

İmage
26-07-2013 01:58
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Melih Gökçek'e 1 Milyar 40 Milyonluk Kıyak - Mustafa Unal - 26-07-2013 01:58

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Özel eğitim için 6 yılda 70 milyar dolarlık bütçe KaRNeC 0 498 25-10-2015 11:35
Son Mesaj: KaRNeC
  AA'da Kıyak Emeklilik: 852 bin 609 TL KaRNeC 0 412 24-07-2013 08:24
Son Mesaj: KaRNeC
  Halk Kan Ağlarken, Bozdağ, Kıyak Vekillliği Savunuyor ! KaRNeC 0 732 17-05-2013 02:14
Son Mesaj: KaRNeC
  Vekile Kıyak Düzenlemede Akp Yalnız Kaldı ! Ebru 0 724 10-05-2013 08:16
Son Mesaj: Ebru

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir