534 defa görüntülendi.

İmam hatip ve meslek liselerinde yenilikler

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimiçi

Mesaj: #1
İmam hatip ve meslek liselerinde yenilikler
İmage

MEB, imam hatip ve meslek liselerinde bir dizi yeniliğe imza attı. Fen liseleri ile eşit statüye getirilen okullarda, her öğrencinin alanında uzmanlaşmasına imkan sağlanacak. Yurtdışında staj yapma imkanı sunulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde 4+4+4 sisteminden sonraki en büyük değişikliği liselerde yaptı. Yeni sistemle düz liseleri Anadolu liselerine çeviren bakanlık son olarak meslek liseleri veya imam hatiplerde yeni adımlar attı. Bu yıl 574 bin öğrencinin gideceği meslek liselerinde başlatılan çalışmanın detayları şöyle sıralandı: İmam hatip ile mesleki ve teknik okullarda eğitim kalitesi artırılıyor. Okullar fen lisesi statüsünde eğitim veren ve öğrencinin alanında uzmanlaşmasını sağlayan kurumlar haline getiriliyor.

Şehir sanayisine uygun bölüm
Mesleki ve teknik okullarda bölümler, bulundukları illerin sanayisinin ihtiyacına göre belirleniyor. 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürleri sanayicilerle sürekli irtibat halinde olarak hangi alanda ne kadar ara elemana ihtiyaç duyulduğu konusundaki verileri topluyor ve kontenjanlar buna göre belirleniyor. Yeni okul binaları da ilin organize sanayi bölgelerinin yakınlarında yapılıyor.

Öğrenci başına bin TL teşvik

Devlet, meslek okulu kuran işadamını teşvik edecek. Bu işadamlarına öğrenci başına yaklaşık bin TL para verilecek. Eğitim maliyetinin de bir bölümünü devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen mezun öğrencinin kredi ile desteklenmesine imkân tanıyacak düzenlemelere gidilecek. Yurtdışı stajları ile yabancı dil eğitimi desteklenecek.

Üniversite sınavında 20 puan avantajı
Mesleki ve teknik liselerde ve imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin üniversite seçiminde kendi alanlarına ilişkin tercih yapmaları durumunda eklenen artı puanın katsayısı 0.04 ile çarpılıyor. Buna göre meslek lisesi kökenli adaylar kendi alanlarında tercih yaparken yeni düzenlemeye göre kendi puanlarının üzerine ek 20 puan daha alıyor. Örneğin meslek lisesinde makine bölümünde okuyan öğrenci üniversitede makine mühendisliğini seçtiğinde sınav puanına ek 20 puan verilecek. Öğrenciler katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte üniversitede eğitim aldığı alan dışında da bölüm seçebiliyorlar. Mesela mesleki ve teknik lisesinde bilgisayar bölümü okuyan öğrenci, puanı tutması halinde, hukuk veya tıp bölümlerini tercih edebiliyor. Ancak öğrenci bu bölümleri tercih ederken puanlarının üzerine ek puan verilmiyor. Öte yandan mesleki liselerinden mezun öğrenciler, bitirdikleri programın devamı niteliğinde önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebiliyor.

Kaynak: Star gazetesi
02-08-2013 01:19
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
İmam hatip ve meslek liselerinde yenilikler - KaRNeC - 02-08-2013 01:19

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  5 BİN İmam Öğretmenliğe Geçti! KaRNeC 0 1,115 27-11-2013 07:57
Son Mesaj: KaRNeC
  Zorunlu Tercih İmam Hatip Olacak !! Arzu Rana 0 664 15-08-2013 09:51
Son Mesaj: Arzu Rana
  Milli Eğitim Bakanlığı 2012 yılı meslek liselerine e-kayıt sonuçlarını açıkladı KaRNeC 0 712 07-09-2012 11:16
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir