543 defa görüntülendi.

Matematik Kitabı Artık Bu Kadar Ağır !

Yeliz
Super Moderator

Mesajlar: 2,581 Katılma Tarihi: 04-03-2011 Rep Puanı: 23 Durum: Çevirimdışı

Matematik Kitabı Artık Bu Kadar Ağır !

Milli Eğitim, 9. sınıf öğrencileri için hazırlanan 1150 sayfalık matematik kitabına onay verdi

MEB Talim Terbiye Kurulu, 9. sınıf ders kitapları üzerinde yaptığıçalışma sonucunda, 31 eğitimcinin elinden çıkan 1150 sayfalık matematik kitabına onay verdi. Çocukları ağır okul çantalarından kurtarmanın yolları aranırken yeni kitap tartışma yarattı.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu’nun 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle okullarda okutulmasına karar verdiği ders kitapları, ağustos ayı Tebliğler Dergisi’nde yayımlandı. Dergide, milli eğitim yayınlarının yanı sıra çok sayıda özel yayınevine ait ders kitaplarının onayına da yer verildi. Talim Terbiye Kurulu’nun, 9. sınıf ders kitapları üzerinde yaptığı çalışma sonucunda, milli eğitim yayınlarının 31 eğitimcinin elinden çıkan bin 150 sayfalık matematik kitabına onay vermesi dikkati çekti. Çocukları ağır okul çantalarından kurtarmak için milyonlarca liralık tablet ihalelerine çıkan MEB’in bin sayfayı aşkın kitabı onaylaması tartışma yarattı.

‘Kamu kaynakları’

Eğitim-Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Tuğrul Culfa, bu yıl hazırlanan matematik kitabında geçen yılkinden farklı program ve kazanımların yer almadığını ancak kitap sayfa sayısının 4 kat arttığını belirterek, “Aynı program, aynı kazanımlar, aynı müfredatı eğer devlet, sayfa sayısını artırarak devam ettiriyorsa ve bu kitapları milli eğitimin kendi matbaalarında değil de ihale yoluyla başka yerlerde bastırıyorsa, bu bize kamu kaynaklarını yandaş sermayeye aktarmak dışında başka bir anlam ifade etmez. Çünkü bakanlık, aynı kazanımı özel yayınevi için 200-300 sayfa ile sınırlandırıyor. Kendi yayınevinde ise bin 200’lere kadar çıkan bir rakam söz konusu. Bu, kaynakların özel kesime, yandaş sermayeye aktarılması dışında başka birşey değil” dedi.

‘Sırtlar eğilecek’

MEB’in, “çocukları ağır okul çantalarından kurtarmak için kitap kullanımını ortadan kaldırarak tablet uygulamasına geçmek” iddiası olduğunu hatırlatan Culfa, “Zenginleştirilmiş kitap uygulamasından bahsediyorlardı. Doğru; sayfa sayısını artırarak zenginleştirmişler. Çocuklara daha fazla yük getirmişler. Bu ağır kitaplar yüzünden, çocukların anatomileri bozulacak. Gezi sürecinde dik duran gençliği sırtlarına çanta yükleyerek eğmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Milliyet

Dost Dedigin Ölüme Gidiyoruz Dediginde "Niye" Diyen Degil.. "Ne Zaman" Gidiyoruz Diyendir...
28-08-2013 10:15
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »

Bu Konudaki Mesajlar
Matematik Kitabı Artık Bu Kadar Ağır ! - Yeliz - 28-08-2013 10:15

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Olacak ? Arzu Rana 0 756 19-09-2013 02:52
Son Mesaj: Arzu Rana
  Milli Eğitimde artık başörtüsü serbest ! Ebru 0 888 11-08-2013 09:38
Son Mesaj: Ebru
  Branşlara Göre Dağılım Ne Kadar Adil Olacak? KaRNeC 0 709 11-08-2013 12:19
Son Mesaj: KaRNeC
  Hangi Lise Ne Kadar Başarılı ? Ebru 0 866 26-07-2013 10:21
Son Mesaj: Ebru

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

tanıtım haberi- son haberler- haber- kahramanmaraş haberleri- wikigazete.com- webcimo- Hava Durumu- sanierungsunternehmen -

Öğretmen Sitesi

Öğretmen Siteleri

Öğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir