578 defa görüntülendi.

Atama Bekleyen Öğretmen Adayları Şubat Atamaları İçin Milletvekili ile Görüştü

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimiçi

Mesaj: #1
Atama Bekleyen Öğretmen Adayları Şubat Atamaları İçin Milletvekili ile Görüştü
Atama Bekleyen Öğretmen Adayları Şubat Atamaları İçin Milletvekili ile Görüştü

Atama Bekleyen Öğretmen Adayları Şubat Atamaları İçin Milletvekili ile Görüştü,Öğretmen Ataması,Şubat Ayı Öğretmen Atamaları,Öğretmen Ataması 2013,Şubat Öğretmen Ataması,Öğretmen Ataması Olacak mı?İle İlgili Gelişmeler!!

Atama Bekleyen Öğretmen Adayları Şubat Atamaları İçin Milletvekili ile Görüştü,Öğretmen Ataması,Şubat Ayı Öğretmen Atamaları,Öğretmen Ataması 2013,Şubat Öğretmen Ataması,Öğretmen Ataması Olacak mı?İle İlgili Gelişmeler!!

Şanlıurfa’da atama bekleyen bir grup öğretmen Şubat ataması için Bakan Çelik ve milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu’yla görüştü.

Şanlıurfa'da atama bekleyen bir grup öğretmen Şubat ataması için Bakan Çelik ve milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu'yla görüştü. Öğretmenlerin atama isteklerini dinleyen Karahan Uslu taleplerin yazılı olduğu dosyayı MEB Bakanı Nabi Avcı'ya ileteceği sözünü verdi.

SORUNLARI TAKİP EDİYORUM

Bayramın 3'üncü günü gerçekleşen görüşmenin kareleri bugün basına ulaştırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le izdiham nedeniyle detaylı görüşemeyen öğretmen adaylarını AK Parti Şanlıurfa milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu dinledi. Öğretmenlerin bayram tebriklerini kabul eden Karahan Uslu kendisinin de bir eğitimci olduğunu ve bahsedilen sorunları yakinen takipettiğini ifade etti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILSIN

Başta Şanlıurfa olmak üzere Türkiye'de yaklaşık 80 bin ücretli öğretmenin görev yapması nedeniyle kadrolu atamanın yapılmadığını dile getiren öğretmenler ücretli sistemin kaldırılmasını istedi.

Vekil Uslu, ellerinde ücretli öğretmenlikte yaşanan branş karmaşasını belgelerle ispat eden öğretmen adaylarına, "Maalesef, bu ülkemizin bir sorunu. Öğretmen alamadığımız zaman boşlugu bu sistemle gidermeye çalışıyoruz" diye yanıt verdi.

SINIF ÖĞRETMENLERİ KENDİ BRANŞLARINA GEÇSİN

Görüşmede konuşulan bir diğer konu ise alan değiştiren sınıf öğretmenlerinin yarattığı mağduriyetler oldu. Belgeleriyle 4 bin 270 sınıf öğretmeninin beden eğitimi branşına geçiş yaptığını ve bu durumun rahatsızlık yarattığını ifade eden öğretmenler, değişikliğin iptali için toplanan imzaları Vekil Uslu'ya sundu.

Vekil Uslu, "Dosyada var mı bu söyledikleriniz? (Evet) Ben Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaştıracağım. İmza fikri çok güzel bir düşünce " ifadesini kullandı.

ŞUBAT ATAMASI MUTLAKA YAPILMALI

Son olarak Şubat'ta atama bekleyen öğretmenler olarak oldukça mağdur olduklarını belirten eğitimciler, "Ailelerimizin yüzüne bakacak halimiz kalmadı. Onca yıl okuduktan sonra işsiz gezmek ve insanların alay konusu olmak zorumuza gidiyor. İnsanların " Siz hala atanmadınız mı?" sorusu yüreğimizi parçalıyor. Yeterli atama kontenjanı verilmediği için mağduruz. Bazı bölümlerden 5 bin kişi alınıyor. Bazılarından ise 500-1000 kişi. Bazı bölümlerden ise hiç alım olmuyor. Adaletsiz bir dağılım var. Bu yüzden çoğu kişi mağdur oluyor. Sistematik bir alım yok. Her branştan eşit oranda alım yapılmıyor. Anlatılacak o kadar çok şey var ki. Atama bekleyen 350 bin öğretmen eve ekmek götüremiyor. Bu yüzden Şubat atamasının olması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Şubat'ta mutlak atama istiyoruz" dedi.

Vekil Uslu, "Ben sizi çok iyi anlıyorum. Ben de bir eğitimciyim. Size söz veriyorum ben bu konuyla ilgileneceğim ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı'yla görüşeceğim" diye sözlerine son verdi.

İHTİYAÇ VAR, PARA VAR, ATAMA YOK

Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 125 bin öğretmen açığı var. Atama bekleyen öğretmen sayısı ise 350 bin civarında. MEB'e geçtiğimiz yıl ayrılan bütçe 47 milyar TL. Bu yıl ayrılan bütçe ise 55 milyar 704 milyon TL. MEB, geçtiğimiz yıl 40 bin öğretmen alımı yaptı. Bu yıl bu sayının bütçeye oranla 47 bin civarında olması gerekiyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bütçeden en büyük payın MEB'e ayrıldığını ancak rakamın yine de mütevazi olduğunu talep halinde ek kaynaklar verilebileceğini ifade etti.

Öte yandan, ekonomik gidişat pozitif. İMF'ye borç veriyoruz bunun yanı sıra Merkez Bankası'nda bekleyen 90 Milyar dolar var. Suriyeliler'in kaldığı çadırkentlere büyük oranda para kaynağı harcanıyor.

Tüm gelişmelere rağmen, MEB Bakanı Nabi Avcı'nın Şubat atamasına sıcak bakmaması öğretmenlerin ve eğitim sendikalarının tepkisine yol açıyor. Sendikalar Şubat müjdesinin şimdiden verilmemesi halinde Ankara MEB binası önünde Ocak ayında geniş çaplı protesto mitingleri düzenleyeceklerini duyuruyor.
25-10-2013 08:23
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Atama Bekleyen Öğretmen Adayları Şubat Atamaları İçin Milletvekili ile Görüştü - KaRNeC - 25-10-2013 08:23

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  2017 Sözleşmeli öğretmen atamalarının tüm detayları KaRNeC 0 1,028 19-02-2017 11:24
Son Mesaj: KaRNeC
  Şubat Ataması Sonrası En düşük Puanlar Taban Puanlar KaRNeC 0 888 08-02-2014 03:01
Son Mesaj: KaRNeC
  Şubat Ataması Ne Zaman Yapılacak ? KaRNeC 0 1,507 30-11-2013 12:33
Son Mesaj: KaRNeC
  Son 750 öğretmen atamasından sonra oluşan minimum puanlar KaRNeC 0 3,093 28-11-2013 01:26
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir