271 defa görüntülendi.

Türk Edebiyatı Yazılı Soruları

b.a.f.
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,500 Katılma Tarihi: 01-01-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Türk Edebiyatı Yazılı Soruları
Türk Dili ve Edebiyatı, geçmiş dönemlere ait ve günümüze kadar uzanan Türk Dili ve Türk Edebiyatını bütün incelikleriyle ele alır. Türk dilinin genel işleyişini, diğer dillerle olan bağlantıları inceler.

Bu konu hakkında kısa bir giriş yaptıktan sonra asıl meseleye geçelim. Öğrenciler için sınavlar ve yazılılar adeta bir korkulu rüyadır. Çoğu öğrenciyi sınava girmeden önce yersiz bir telaş sarar. Telaşın nedeni aslında sınavı yapabilecek miyim, başarılı olacabilecek miyim telaşıdır diyebiliriz. Aslında öğrenci yeterli düzeyde çalışsa bu telaşa hiç gerek kalmayacağını da bilir. Sadece sınav haftası oturup çalışmayan başlayan öğrencilerde bu telaş oldukça sık görülür. Halbuki okulda görmüş olduğu konuları evde gelip 1 saat veya daha az bir sürede tekrar etse, sınav günü çalışmak ona yetecektir. Öğrencilerin sınav ve yazılılara olan ciddi bakış açısı normaldir, sonuçta her öğrenci okuyorsa, başarılı olmak için okuyordur ve bunun için çabalar.

Sınav ve yazılılardan bahsetmişken, konuyu hemen şuraya taşıyacağım. Öğrenciler yazılılar hakkında geçmiş yıllara ait ne kadar çok yazılı örneği görürse onlar için iyidir. Çünkü çıkabilecek soruları görmek demek, yazılıda ters köşe olmaktan kurtulmak anlamına gelir. Bir örnek belki birçok soruyu çözmenizde size yardımcı olacaktır. Geçmiş yıllara ait soruları sınavdan önce çözmek sınav öncesi işinizi yarıya indirmek veya daha fazla kolaylaştıracağı anlamına gelir. Örneğin Türk Edebiyatı Yazılı Soruları sözel bir ders olduğundan aslında geçmiş yıllara ait çözülebilecek her türlü soru sizin yazılılarda veya sınavlarda önünüze gelebilecek zor soruların çözümünde yardımcı olacaktır. Türk Edebiyatı Yazılı Soruları söz konusu olduğunda birazcık ezber yapmakta şarttır diyebiliriz. Ezber hafızanız kuvvetliyse bu dersten geçmeniz de bir o kadar kolay olacaktır. Ama ezber demişken de herşeyi ezberleyin de demiyorum. İşte bu noktada geçmiş yıllara ait soruları çözerseniz aslında gelebilecek soru tarzlarını da görmüş olursunuz. Bunun önemi bu seviyede anlaşılabilir.

Öğrencilerin aslında kolaylıkla yapabileceği bir ders olan Türk Dili, bu derse olan ilgiyi de arttırmış durumda. Aslında bu ilgi Türk Edebiyatı Yazılı Soruları ile ilgili birçok kaynağın ve birçok alternatifin olmasıyla açıklanabilir.
03-02-2014 05:56
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Türk Edebiyatı Yazılı Soruları - b.a.f. - 03-02-2014 05:56

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Geçmiş yıllarda çıkmış ehliyet sınav soruları kalitelisiteler 0 18 31-12-2017 06:13
Son Mesaj: kalitelisiteler
  Tyt matematik soruları creeper 0 41 15-11-2017 03:58
Son Mesaj: creeper
  Kargo Türk BazKriz 0 46 13-09-2017 08:03
Son Mesaj: BazKriz
  Bağımlılık yapan Türk oyunu Tanıtım Videosu zubamba 0 38 31-08-2017 12:40
Son Mesaj: zubamba

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir