225 defa görüntülendi.

Ses yalıtımı nasıl yapılmalı

b.a.f.
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,500 Katılma Tarihi: 01-01-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Ses yalıtımı nasıl yapılmalı
Ses yalıtımı her yapı için önemli bir uygulama olduğu için yapılar planlanırken ses izolasyonu dikkate alınmalıdır. Yapılarda kullanılacak olan duvar, tavan, cam, döşeme, doğrama gibi elemanların yalıtım özelliği yüksek olmalıdır. Yalıtım yapılmayan yerlerde ortaya çıkacak gürültüler insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuz etkiler hem psikolojik hem de fizyolojik olarak görülmektedir.

Ses yalıtımı, bulunulan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır. Günümüzün en büyük sıkıntılarından biri olan gürültü kirliliğine karşı ses yalıtımı ile yaşam alanları muhafaza altına alınmalıdır. Ses yalıtımı, zeminden tavana, duvardan pencereye her yüzeye farklı akustik değerlerle uygulanır. Her alanda ihtiyaç duyulan ses yalıtımı birçok farklı malzeme ve tekniklerle uygulanmaktadır. Bu yazımızda ses yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Ses bir ortama yayılırken herhangi bir engelle karşılaştığında, sesin bir kısmı engele çarpıp geri yansır, bir kısmı engel tarafından yutulur, bir kısımı da engelin öbür tarafına geçiş yapar. Bu nedenle her malzemenin bir ses yutma özelliği vardır. Ses yalıtımı yapılırken ses yutma özelliği yüksek olan malzemeler tercih edilmelidir. Ses iletimi ve gürültü oluşumu için yapılarda iki etken vardır. Bunlardan biri hava doğuşumlu seslerdir, diğeri ise darbe kaynaklı seslerdir. Hava doğuşumlu sesler, müzik sesleri, konuşma sesleri gibi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamına gelir. Darbe kaynaklı sesler ise, zıplama, çarpma, sürükleme gibi işlemler sırasında meydana gelen sesler anlamına gelir.
24-06-2014 04:23
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Ses yalıtımı nasıl yapılmalı - b.a.f. - 24-06-2014 04:23

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Iota Nasıl Satın Alınır? Detaylı Resimli Anlatım Superisi 0 14 Dün 07:44
Son Mesaj: Superisi
  Watch Kayışları Nasıl Değiştirilir? BazKriz 0 16 15-12-2017 02:31
Son Mesaj: BazKriz
  Samsung Galaxy Android Telefonlarda 4.5g Nasıl Açılır? BazKriz 0 14 15-12-2017 12:47
Son Mesaj: BazKriz
  LG Android Telefonlarda 4.5G Nasıl Açılır? BazKriz 0 17 15-12-2017 11:37
Son Mesaj: BazKriz

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir