808 defa görüntülendi.

2014 ÖSYM KPSS soru ve cevapları linki KPSS puan hesaplama motoru (2014 KPSS)

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,185 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
2014 ÖSYM KPSS soru ve cevapları linki KPSS puan hesaplama motoru (2014 KPSS)
2 milyon öğrencinin girdiği KPSS lisans sınavının ilk sınavı bugün yapıldı. Öğrenciler şimdi dört gözle KPSS soru ve cevapların açıklanmasını bekliyorlar. Peki KPSS soru ve cevapları ve sonuçları ne zaman açıklanacak.

KPSS ye ait soru ve cevap anahtarı ÖSYM tarafından yüzde 20 sinin açıklanacağı belirtilmişti. ÖSYM KPSS 2014 Lisans soruları ve cevapları öğretmensitesi.info'da..

2014 Kpss Türkçe Soruları(5 Temmuz 2014) Kpss Türkçe 2014 2014 Kpss Genel Yetenek Soruları Türkçe 2014 Kpss Genel Yetenek Soruları Ve Cevapları. Ösym KPSS Genel Yetenek Soruları Türkçe için doğru yerdesiniz. 5 Temmuz 2014 Cumartesi günü saat 09:30 da başlayıp 120 Dakika süren 2014 KPSS saat 11:30 itibariyle sona erdi. 2014 Kpss Genel Yetenek Türkçe Matematik Ösym tarafından yayınlanan 2014 Kpss Genel Yetenek Soruları ve cevaplarını bu sayfamızda sizler ile paylaşıyoruz. 5 Temmuz 2014 Cumartesi sabah Kpss Genel Kültür 5 Temmuz 2013 Cumartesi sabah Genel Yetenek Cumartesi sabah oturumunda adaylar Genel Yetenek testinden 60,Genel Kültür testinden 60 soru cevapladılar.

2014 Kpss Genel Yetenek Türkçe Soruları Ösym Bilgi Edinme Kanununda Yapılan Değişiklikten dolayı Ösym tarafından yayımlanacak olan 2014 Kpss soru ve cevaplarının Yüzde 10'lık Kısmı Dışında ki soruların yayınlanmasına az bir süre kaldı. ÖSYM 2014 KPSS 5 Temmuz İlk Oturum Soru ve Cevap anahtarları Yayınlanır yayınlanmaz haberimizde olucak..

KPSS soru ve cevapları açıklandığında aşağıdaki linkte olacak.....

KPSS SORULARI AÇIKLANDIĞINDA BURADA

KPSS 2014 Tarih soruları memur adaylarını ters köşeye yatırdı. Bu yılki KPSS, tarih çözen memur adayları için tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlanırken, müfredatta olmayan 12 soru ise akıllarda soru işaretleri bıraktı. Yıl boyunca hiçbir tarih öğretmeninin hiçbir dershanede anlatmadığı konulardan soru çıkmasını eleştiren KPSS adayları, tıpkı tarih hocaları gibi bu konulardan soru çıkmasını beklemiyordu.

KPSS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

Dünya'nın çatısı: Tibet

Tibet (Tibetçe:བོད་; bod, Çince:西藏Wink Orta Asya'da Tibet halkının anavatanı olan bölge. Ortalama 4.900 metrelik yükseltisiyle "Dünyanın Çatısı" diye tanınır. Kuzeyinde Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Qinghai, doğusunda Sichuan, güneyinde Hindistan, Nepal ve Bhutan vardır. Başkenti Lhasa'dır.

Voynuk nedir?

Osmanlı Devletinde, seferdeyken ordunun ve devlet adamlarının atlarına; sulh zamanında ise has ahır ve çayır hizmetlerine bakmakla vazifeli bir sınıf. Gayri müslim ve bilhassa Bulgarlardan seçilirdi. Voynuk teşkilatı Sultan Birinci Murad Han (1359-1389) zamanında Rumeli beylerbeyi olan Timurtaş Paşa tarafından ilk defa Bosna’da kuruldu. Mensupları Bulgarlar arasından seçilerek, yaygınlaştırıldı. Hassa, amme veya seferli ve Çayır Voynukları halinde teşkilatlanırdı. Hassa voynukları, Istabl-ı amire (saray ahırı) hizmetlileriydi. Amme voynukları, seferlerde askeri hizmetlerde bulunurlardı. Muharebeye gitmek için davet edilenlere Sefer Voynukları denirdi. Istabl-ı amire’ye çayır biçmek ve hayvanları çayırlatmak için gelmeleri emir olunan voynuklara da Çayır Voynukları denilirdi. Hassa Voynuklarının başına Voynuk Beyi, Amme Voynuklarının bulunduğu timar sahiplerinin başına da Voynuk Seraskeri denirdi. Has Ahır hayvanlarıyla, Istabl-ı amire çayırlarına bakan voynukların kayıtlarını tutup, bunlarla ilgili muamelelerle Voynuk Katibi meşgul olurdu. Mıntıkalardaki birlik kumandanlarına Çeribaşı denirdi.Voynuk Beyi, Seraskeri ve Çeribaşı Müslümandı. Diğer küçük amirlerden Primkür ve Likatör Hıristiyandı. Voynuklar Gönder adıyla üçer dörder kişilik müfrezelere ayrılmışlardı. Her gönderden bir tanesi nöbetleşe her sene hizmete girerdi. Voynuklar nöbet hizmetine kendi beygirleriyle gelirlerdi. Hizmete gelen nöbetçi voynukların yoklamaları defterdarlara aitti. Mevcutları binin altındaydı. Voynukların kaynağı Rumeli olup, bilhassa Bulgaristan idi. Açık kadrolara, ölen veya sakatlanan voynuğun oğlu, kardeşi veya akrabalarından biri tayin edilirdi. Voynukların oğullarına veVoynukluğa aday olan akrabalarına "Zevait Voynuk" denilirdi. Ölüm ve sakatlanmalar halinde Zevait Voynuklarıyla kadro tamamlanırdı. Zevaitle kadro tamamlanmazsa dışardan Voynuk yazılırdı. Voynuklara hizmeti karşılığı verilen araziye Baştına adı verilirdi. Voynuk, hizmeti karşılığında Baştına’yı (belirli ve sınırlı bir alan) kullanırdı. Bu arazi için hiçbir tarafa vergi ve rüsum vermezdi. Voynuk belirli arazisinden başka yer tuttuğu zaman bu arazinin aşar ve sair rüsumunu dirlik sahibine vermeye mecbur olduğu gibi kendi dirliğini teşkil eden araziden başkasının istifadesi halinde de bunun vergi ve rüsumunu kullanandan almak hakkına sahiptivoynuk
Voynuk Teşkilatı 1691’de kaldırıldıysa da, 1693’te tekrar kuruldu. 1878 tarihinde ise tamamen kaldırıldı.
Sözlükte "voynuk" ne demek?

1. Osmanlı devletinde seferde ordunun atlarına, barışta da has ahırlara bajkan bulgar görevlilere verilen ad.

gaziyan ı rum

Osmanlılarda ilk fetihler sırasında savaşa katılan tarikat dervişlerinden oluşan dinsel ve askerî bir takım.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gazi, gazi boşnak, gazi nişanı, gazi olmak, gazibiği, aile gazinosu, gazi, gaziler helvası, gazilik, gazino


Eğitim Uzmanı Cavit Ardıç:

Öncelikle geçmiş olsun arkadaşlar. Zor bir tarih sınavıyla karşılaşmışsınız. ÖSYM her yıl bir dersle eler. Bu yıl tercihini tarihten yana kullanmış. Ancak üzülmeyin tarihe herkes takıldığı için diğer dersler (Türkçe, Matematik, Coğrafya, Vatandaşlık) belirleyici olacak. Öğrencilerimizin aklında kalan soruları değerlendirdiğimizde soruların gerçekten zor müfredat dışı ve alışılmışın dışında olduğunu gördük. Hatta bir ara ÖABT Tarih sorularının ÖSYM tarafından karıştırılıp bu sınavda uygulandığı fikrine bile kapıldık.

Soruları incelediğimizde aşağıda yazdığım 12 sorunun hemen hemen hiçbir KPSS kitabında olmadığını hatta birçok tarih öğretmeninin de bu soruları anlatmadığını gördük;

1) Şehname adlı eserde geçen Kağan’ın adı

2) Uygurlarda hükümdarların “Ay” ünvanını kullanmasına neden olan dini

3) Gaziyan-ı Rum sorusu

4) Kadı Burhaneddin sorusu

5) “Voynuk” sorusu

6) İnebolu Limanı sorusu

7) Atatürk döneminde tamamlanamayan demiryolu sorusu

8) “İstiklal Harbimiz” adlı kitabın yazarı sorusu

9) Prof Malche sorusu

10) Zeytindağı sorusu

11) Mustafa Abdülcemil Kırımlıoğlu sorusu

12) İlk internet sorusunun

Bunun dışında kalan aşağıda paylaştığımız 15 sorunun müfredat içerisinde olduğunu ve diğerlerine nazaran daha kolay olduğunu gördük;

1) Gazneliler sorusu

2) Padişahın sürgün yetkisinin kalktığı soru

3) Yeşilköy Antlaşması sorusunun

4) Tarhuncu Ahmet Paşa sorusunun

5) Seyfiyye sınıfı sorusunun

6) Mecelleyle alakalı sorunun

7) Tanzimatın ilanıyla alakalı sorunun

8) Misakı Milliyi tanıyan ilk Avrupa ülkesi sorusunun

9) Demokrat Parti sorusunun

10) Mübadel sorusunun

11) CENTO sorusunun

12) Brest Litovsk Antlaşması sorusunun

13) 31 Mart vakası sorusunun

14) Karadeniz Ekonomik İşbirliği sorusunun

15) Halkevleri sorusunun

Değerli memur adayları serinkanlı olmanızı ayrıca yayınlara ve hocalarınıza kızmamanızı istiyorum. Çünkü burada sistemin dışına çıkan onlar değil ÖSYM’nin kendisidir. Senaryoyu terse çevirecek olursak bundan 6 ay önce hocanız bu bilgilerden bahsediyor olsa muhtemelen dersanenizin idaresine inecek ve bu hocayı değiştirin müfredatın dışındaki konuları anlatıyor diyecektiniz. Ya da çalıştığınız kaynak bu konuları anlatıyor olsa arkadaşlarınıza tavsiye etmeyecektiniz ve muhtemelen cümleleriniz şöyle olacaktı “sakın bu yayından çalışmayınız gereksiz çok ayrıntı var insanın kafasını karıştırıyor” diyecektiniz. Konuşmamın başında da belirttiğim gibi bu sınavda Tarih dışındaki diğer derslerle birbirinize üstünlük sağlayacaksınız. Ayrıca herkesin zorlandığını söylediğim 12 sorudan ne kadar doğru yaparsanız o kadar standart sapmanız yükselecek.

KPSS Matematik Öğretmeni Ozan YILDIRIM:

KPSS oturumları sona erdi. Yoğun bir çalışmanın ardından umarım herkes karşılığını almıştır. Matematik sorularının değerlendirmesini yapacak olursak:

Beyazkalem Akademi Avcılar Şubesi’nde sınava giren öğrencilerden elde edindiğim izlenimle sınav soruları bu yıl bir nebze daha rahat sorulmuş. Özellikle ilk 15 sorunun kolay çözülebilecek sorulardan sorulduğunu dile getirdiler. Herkesin rahatça çözebileceği rasyonel sayılar bu sınavda yine kaçmayacak sorulardandı.

Üslü sayılar sorusunda ise yine geçmiş yıllarda sorulan sorularla aynı özellikteydi.

Mutlak değer sorusunda ise köklü ifadelerin basit değerini bilmek yeterli idi.

Beklediğimiz gibi bu yıl fonksiyondan değer bulma sorusu sorulmuş.

Problemler ve sayısal mantık ise sıklıkla çözdüğümüz, aynı içerikli sorulardan özellikle ALES sınavında sorulan sorularla çok paralellik gösteriyor idi.

Geometride bazı arkadaşlarımız zorlanmış olsa da gelen yorumlardan soruların zaman alıcı olduğu yönündeydi.

Sınav sorularının detaylı çözümleri ile yine beraber olacağız.

2014 KPSS lisans sınavı sona erdi.İşte 2014 KPSS Lisans Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler soru-cevapları

2014 KPSS Vatandaşlık soruları bir çok adaya tarih kadar zor ve ilginç gelmemiştir sanırız. İyi netler çıkaracağınızı umarak geçmiş olsun diyoruz.

Vatandaşlık sorularının yanıtları:

KHK-tüzük-yönetmelik.

Iztırar.

Adalet Bakanı

Jandarma – içişleri Bakanı.

Yetki genişliği.

5000.

TBMM Genel kurulu.

Askeri yüksek idare mahkemesi.

Güncel bilgiler sorularının yanıtlar:

Marguez,

Adam Smith,

Tibet,

Pekin,

Kopernik,

Mevlana
06-07-2014 11:00
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
2014 ÖSYM KPSS soru ve cevapları linki KPSS puan hesaplama motoru (2014 KPSS) - KaRNeC - 06-07-2014 11:00

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  2015 KPSS Tercih Kılavuzu Kontenjanları (Kaç kişi atanacak) KaRNeC 0 1,012 23-11-2015 11:18
Son Mesaj: KaRNeC
  Atanamayan öğretmenler Şubat 2014 öğretmen ataması için eylemde KaRNeC 0 778 25-10-2013 08:24
Son Mesaj: KaRNeC
  2014'te Kaç Öğretmen Alınacak? - (2014 Şubat"ta Öğretmen Ataması Yapılacak mı) KaRNeC 0 926 25-10-2013 08:21
Son Mesaj: KaRNeC
  2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Olacak ? Arzu Rana 0 1,024 19-09-2013 02:52
Son Mesaj: Arzu Rana

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir