168 defa görüntülendi.

Dar Dokuma

Tanitim
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 761 Katılma Tarihi: 15-06-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Dar Dokuma
Dar Dokuma Lastik

Dar dokuma; kuşak, lastik ve etiket gibi sık örme gerektiren dar enli dokumalar için kullanılan bir tekniktir. Bu dokuma sisteminde lastik ve iplik olmak üzere iki çeşit kullanılır.

Örme işlemi bu iş için üretilen özel örme makineleri vasıtasıyla yapılmakta olup, her ürün için farklı makine kullanılmaktadır. Örneğin; iç çamaşırı lastiği, lastik kurdelelerinin yapımı için lastik iplikle bu işin yapıldığı makineler kullanılmak zorundadır. Dar dokuma bir nevi sık dokuma olup, evlerde sehpa üzerine ya da yatak örtüsü kenarlarına işlemeli olarak yapılan süslemeli bir örme olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dokuma sırasında kullanılan iplikler numaralandırılmış olup ortaya çıkacak ürüne özel üretilmiş ipliklerin kullanılması ve temin edilmesi gerekmektedir.

İmage

Tabi iplik numaralarının yanı sıra ipliğin farklı birkaç özelliği daha olmalıdır. Bu özellikler; ipliğin parlak ve beyaz olması, mat ve donuk ya da polyester olması gibi birçok özelliği olarak da seçenek sunmasıdır. Bu özelliklerin farklı olarak kullanılmasından farklı dokuma türleri ortaya çıkmaktadır.

Dar dokuma, teknolojiyi de kullanarak günümüzde daha hızlı ve daha hatasız olma özelliği taşımaktadır. Bu sayede bu pazarda üreticilerin daha fazla talep karşılamalarına yardımcı olmakta ve sektörün daha da gelişmesini sağlamaktadır. Dar dokuma eski teknikleri artık geride bıraktığı gibi yenilikçi ve tasarım konusunda teknolojiyi kullanarak da farklı noktalara gelmiştir.

null

Dar Dokuma başta da belirttiğimiz üzere birçok alanda kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Giyim sanayi alanında dar dokumalar, elastik dar bantlar, ekstraforlar, cırcır bantlar ve kurdeleler gibi birçok dokuma türünde kullanılmaktadır. Giyim sanayi içerisinde yeri ve önemi oldukça büyük olan dar dokuma tekniği farklı alanlarda da yerini almış ve sektörde önemli bir yer edinmiştir.
11-10-2014 02:17
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Dar Dokuma - Tanitim - 11-10-2014 02:17

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir