1488 defa görüntülendi.

Doğum yardımı için hangi belgeler gerekli? (Doğum Yardımı Dilekçesi İndir)

KaRNeC
Site Kurucusu
*******


Mesajlar: 19,188 Katılma Tarihi: 26-02-2011 Rep Puanı: 123 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Doğum yardımı için hangi belgeler gerekli? (Doğum Yardımı Dilekçesi İndir)
Bir Gebenin yaşadığı fiziksel sıkıntıları aklınızdan çıkarmadan doğum öncesi ve sonrası izinler konusunda sosyal güvenlik uzmanlarının yaptığı açıklamalara baktığınızda çıldırmamak elde değil! Çünkü konu güncel olarak anlatılmıyor ve karışıklık yaratılıyor.

Aslında son yıllarda özellikle internetin devlet kurumları tarafından da kullanılmaya başlanmasıyla bu konu oldukça kolaylaştı. Biz de bu yazımızda konuyu mümkün olduğunca güncel ve basit olarak anlatacağız.

Herhangi bir aksama olmaması durumunda hastaneniz ve çalıştığınız işyeri Sağlık Güvenlik Kurumuna gerekli verileri sizin adınıza aktaracaklardır. Bu durumda sizin SGK’ya herhangi bir belge verme zorunluluğunuz yok. Ancak, yazışmalarda kaybolan belge veya geciken evrak, sorun yaratmasın istiyorsanız bazı belgeleri sizin de bulundurmanız gerekiyor.

Doğum Yardımı İçin Gerekli evrakları, süreçle doğru orantılı olarak 3 ana başlık altında toparlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Genellikle Uygulamada, anneler bu belgelerle doğum izni sonunda tüm yardımı bir seferde almaktadırlar.(Teknik olarak parça parça alma hakkınız olduğunu da unutmamalısınız)

1-Doğum İzin Belgesi

Doğum İzin Belgesi, Hamileliğin 32.haftasının bitimiyle (32 hafta geride kaldığında, yani 32+0 olduğunuz gün) SGK ile anlaşmalı özel bir kurumdan veya bir SSK hastanesinden aldığınız İş Göremezlik Raporudur.

Bu raporu almaya giderken yanınıza işyerinizden vizite kağıdı almayı unutmayın.(Vizite kağıdında son 4 aydır gerçekleşen SSK primlerinizin dökümü yer alacaktır.) İş Göremezlik Raporunda Gebelik Haftanız ve beklenen doğum tarihi yazıyor olacaktır.

Kendi doktorunuzun bulunduğu kurum bu belgeyi vermeye yetkili değilse doktorunuzdan aldığınız ultrason görüntüleri ve benzeri kanıtlarla SSK hastanesine başvurduğunuzda size zorluk çıkartmadan bu rapor verilecektir.

Şayet beklenen doğum tarihinden 3 hafta öncesine (37+0.gün) kadar çalışmak istiyorsanız ve doktorunuz da bunu uygun görüyorsa, raporunuzu bu şekilde düzenletirsiniz. Bu durumda,32 Haftalıkken aldığınız rapor bir ‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ olacaktır. 37 Haftayı doldurduğunuzda ise bu kez mutlaka ‘’İş Göremezlik Raporunu’’ sizin de almanız gerekecektir.

Çalışmış olacağınız 5 haftayı (37-32 = 5 Hafta) doğum sonrası izin hakkınıza aktarabilirsiniz.

‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ veya ‘’İş Göremezlik Raporu’’ (Doğum İzin Belgesi) fotokopisini çalıştığınız işyerinin muhasebe veya insan kaynakları birimine verirsiniz. İşyeriniz bu raporu SGK sistemine girecektir. Raporu aldığınız Hastane ise iş göremezlik raporunuzla SGK nezdinde sizin için bir dosya açtıracaktır.

Çoğul gebelik yaşıyorsanız 30+0 da Doğum İzin Belgesi alıp izne çıkabilirsiniz. Ya da yine doktorunuzla mutabık kalırsanız , 37+0 a kadar bekleyip aradaki süreyi (7 Hafta) doğum sonuna ekleyebilirsiniz.

Not: Doğum İzni Belgesi (İş Göremezlik Raporu da deniliyor) Aslını mutlaka kendiniz saklayınız.

2-Doğum Belgesi

Doğum yaptığınız hastanede Doğum Belgesi diye bir belge düzenlenmektedir. Bu Doğum Belgesi, Hastaneniz tarafından Sağlık Güvenlik Kurumuna ıslak imzalı olarak da gönderilir. (Bu raporun hastane tarafından gönderilmesi zorunluluğu bulunmaktadır)

Siz ise işyerinizden alacağınız (doğum yaptığınız güne düzenlenmiş) bir Vizite kağıdı ve İş Göremezlik Raporunuzla Hastanenize başvurarak doğum öncesi iş göremezlik raporunu kapatırsınız. (Bu kurum iş göremezlik raporu aldığınız kurum olmalıdır)

Hastanede, iş başı yapma tarihiniz hesaplanır ve belgeye yazılır. Aslında işlem, iş göremezlik raporunuz üzerine düşülen rapor kapama ve işbaşı yapma tarihi notlarıdır!

Kapama Raporu fotokopisini de işyerine vermelisiniz.

3-Sizin ve Bebeğinizin Nüfus Cüzdanları

İşyeriniz, izinli olduğunuz tarihleri internet üzerinden SGK’ya doğru olarak bildirdi ve hastaneniz de Doğum Belgesini doğru olarak gönderdiyse (ortalama 3 hafta sürer) artık rahat bir nefes alabilirsiniz…

Alo 170 SGK’ nın genel iletişim hattıdır. Buradan bilgi alabilirsiniz.

Doğumdan 3-4 hafta sonra SGK’yı arayarak bilgi almaya çalışın. Sonuç alamıyorsanız ya da sorun varsa SGK’yı aşağıdaki belgelerle ziyaret etmelisiniz.

İş Göremezlik Raporu,(artık kapalı hale gelmiştir)

Doğum Belgesi,

Sizin ve Bebeğinizin Nüfus Cüzdanları

İlgili memur sistem kontrollerini yapacak ve sorun yoksa ‘’15-20 gün sonra PTT’ye kimliğinizle başvurun’’ diyecektir. Bir eksiklik varsa size bilgi verecektir.

Ayrıca : ALO 170 Sosyal Güvenlik Danışma Hattı’ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir son not : Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğünün tespiti ve ilgili müdürlüğün direkt telefonları için yerel rehberimizi kullanabilirsiniz.


Ekli Dosya(lar)
.docx  Doğum Yardımı Dilekçesi İndir.docx (Boyut: 15.18 KB / İndirme: 39)
28-10-2014 10:38
Web Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Doğum yardımı için hangi belgeler gerekli? (Doğum Yardımı Dilekçesi İndir) - KaRNeC - 28-10-2014 10:38

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Google'da Şu Anda Hangi Kelimeler Aranıyor (Canlı Canlı Görün) KaRNeC 0 1,782 13-04-2014 10:05
Son Mesaj: KaRNeC
  İstanbul tarihte hangi isimlerle anıldı ? KaRNeC 0 922 28-04-2013 08:11
Son Mesaj: KaRNeC
  Ak Parti Tarafından Hangi Kurum Kimlere Satıldı ? KaRNeC 0 12,024 10-12-2012 12:19
Son Mesaj: KaRNeC
  Hangi Araştırma Şirketi Kime Ait ? KaRNeC 0 1,991 10-12-2012 12:10
Son Mesaj: KaRNeC

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kampanyalar tanıtım yazısı Replika saat

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir