178 defa görüntülendi.

Altın Borsasında Nasıl Yatırım Yapılır?

kosucu
Öğretmen
**

Mesajlar: 1 Katılma Tarihi: 22-12-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Altın Borsasında Nasıl Yatırım Yapılır?
İmage

Altın borsaları, altının uluslararası piyasalarda işlem görmesi adına büyük faydası olan kurumlardır. Altın alıcı ve satıcılarının bir araya geldiği fiziki veya fiziki olmayan altın işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalara altın borsası denilmektedir. Fiziki alım – satım yapılabildiği gibi fiziki olmayan işlemlerinde yapılması güvenli yatırım işlemleri adına büyük bir önem taşımaktadır.

Spot bir piyasa olan altın borsası, görevlerini tam olarak yerine getirmeye başladıklarında altın örgütlenmiş piyasalarda işlem görmeye başlamıştır. Altın finansal sisteme kazandırılmış ve ülke ekonomisine katkısı sağlanmıştır. Aynı zamanda altın için bazı standartları getirilerek altına dayalı yatırımlar geliştirilmiştir. Altının tüm dünya ile aynı değerler üzerinden işlem görmesi sağlanmış ve getirilen standartlar sayesinde altın ithalat ve ihracatında karşılaşılan sorunların önüne geçilmiştir.

Altın borsasında yatırım yapmak ve birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle borsada nasıl yatırım yapıldığını bilmeli, mantığını kavramalı ve belli bir deneyime sahip olmalısınız. Altın borsası, kuyumculara göre kesinlikle daha avantajlıdır ve altının gerçek değerleri üzerinden alım – satım yaparsınız. İşte bu alım – satım sisteminin nasıl işlediğini öğrenerek yatırıma başlamalısınız.

Ülkemizin altın borsası, İstanbul Altın Borsası’dır ve 5 Nisan 2013 tarihine kadar görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bu tarihten sonra ise ülkemiz borsalarının uluslararası piyasalarda daha büyük başarılara imza atabilmesi adına İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) ve VOB (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) ile birlikte tek bir çatı altına Borsa İstanbul adı ile toplanmıştır.

İstanbul Altın Borsası’nda ons fiyatından işlem gören altının yanı sıra çeyrek altın, yarım altın, külçe altın, Cumhuriyet altını, 24, 22, 18 ve 14 ayar altında işlem görmektedir. Aynı zamanda altın dışında gümüş ve platin işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Vadeli altın, gümüş ve platin işlemleri de yapılmaktadır.

Borsalar kurumsal piyasalardır ve belirli bir kurala göre işlerler. Fiyatlar gerçekleri yansıtır ve tüm dünya ile aynı değerlere sahiptir. Ama kuyumcularda bu şekilde olmayabilir. Altının büyük düşüş gösterdiği bu dönemlerde kuyumcuya giden altın tüketicilerinin fiyatların farklı olduğu yönünde söylemlerini mutlaka duymuşsunuz. Altın fiyatlarında meydana gelen değişiklikler altın borsalarına direkt yansımaktadır. Bu sayede de gerçek fiyatlar üzerinden alım – satımı yaparsınız.

Borsanın en temel yatırım mantığı olan fiyatlar düşükken satın alıp, yükseldiğinde satarak para kazanmak, altın borsasında da geçerlidir. Altın borsasında yatırım yapan bir yatırımcı, fiyatların düşeceğini öngördüğü zaman alım yönünde pozisyon oluşturur ve fiyat beklediği kadar yükseldiğinde de satış yaparak pozisyonu kapatır.

Altın borsasında bireysel yatırımcıların işlem yapmasının dışında kurumsal yatırımcılar da işlem yapmaktadır. Bankalar bu kurumsal yatırımcıların başında gelmektedir. Bunun nedeni ise müşteri paralarını bir havuzda toplayarak büyük yatırımlar yapıp daha güvenli ve yüksek kazançlı yatırımlar yapmaktır. Bankaların altın borsasını tercih etmelerinin nedeni de düşük risk ve yüksek kazanç sunmalarıdır.

Altın yatırımlarını altın borsalarında gerçekleştirmek kuyumculardan altın almak ve evde herhangi bir yerde saklamaktan çok daha güvenli ve kazançlıdır. Özellikle de fiziki olarak yapılmayan altın işlemleri hırsızlık ve çalınma riskine karşı yatırımcıları korumaktadır.

http://www.altinfiyatlarisitesi.com/alti...m-yapilir/
22-12-2014 11:54
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Altın Borsasında Nasıl Yatırım Yapılır? - kosucu - 22-12-2014 11:54

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Wink Teknoloji Harikaları Nasıl Tamir Edilir bilcoseo 0 11 Dün 12:12
Son Mesaj: bilcoseo
  Altın fiyatları bugün ne kadar? Gram ve çeyrek altın fiyatı düştü mü? osman75 0 12 Dün 12:30
Son Mesaj: osman75
  Altın fiyatları ne kadar oldu? (11 Aralık) osman75 0 11 12-12-2017 01:11
Son Mesaj: osman75
  Facebook Forumları Nedir, Nasıl Kullanılır delaporta444 0 11 11-12-2017 12:36
Son Mesaj: delaporta444

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir